Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Defragmentacja II. Wystawa Rafała Urbańskiego

3 czerwca 202223 czerwca 2022

Rafał Urbański, defragmentacja, niezła sztuka

Rafał Urbański, defragmentacja, niezła sztukaDefragmentacja II. Wystawa Rafała Urbańskiego
wernisaż: 3.06, g. 19:00
03.06 – 23.06.2022
kurator: dr Katarzyna Sadrak
Salon Goldenmark
ul. Silniczna 5, Kielce


W piątek 3 czerwca o godzinie 19 w kieleckim Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 rozpocznie się wernisaż wystawy „Defragmentacja II”. Interaktywne dzieła Rafała Urbańskiego można będzie oglądać w Kielcach do 23 czerwca.

Rafał Urbański to doktor sztuki, malarz, grafik, a także twórca prac multimedialnych łączących tradycyjne techniki artystyczne z najnowszymi osiągnięciami technik cyfrowych. Obecnie zawodowo związany jest z Instytutem Sztuk Wizualnych UJK w Kielcach, gdzie pełni funkcję wicedyrektora ds. naukowych oraz z kieleckim Teatrem im. Stefana Żeromskiego. Współpracuje także z Politechniką Świętokrzyską.

Jest twórcą projektów plakatów, folderów, opracowań naukowych, katalogów m.in. do kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych w Polsce i zagranicą. Uczestniczył w ponad 130 wystawach w dwudziestu krajach. Jego prace znajdują się w zbiorach galerii i muzeów w Polsce, Chinach i Rosji oraz w zbiorach organizatorów biennale grafiki w Hiszpanii, Serbii i Bułgarii.

Rafał Urbański, defragmentacja, niezła sztuka
Rafał Urbański, fot. Anna Kaleta

Twórczość Rafała Urbańskiego – artysty, którego sztuka w sposób niezwykle konsekwentny rozwija się na przestrzeni lat – oscyluje na pograniczu malarstwa związanego z materią, impastem adaptującym płótno obrazu a nowymi mediami ujawniającymi nadrzędną wartość, czyli treść obrazów – tłumaczy Izabela Karlińska, historyk sztuki.

Defragmentacja II

„Defragmentacja II” to wystawa, na której prezentowane są prace z lat 2013-2021, czyli okresu twórczości obejmującego, charakterystyczne dla Rafała Urbańskiego, obrazy/obiekty interaktywne. Dr Katarzyna Sadrak, kurator wystawy, wyjaśnia, że artysta połączył tradycyjne medium malarskie ze śladem cyfrowym i interaktywnym doświadczeniem odbiorcy.

Ta hybrydyczna forma dzieła malarskiego – niespotykana wcześniej – wprowadza nową i ciekawą formę bezpośredniej komunikacji pomiędzy twórcą dzieła a odbiorcą. Dzieło malarskie angażuje odbiorcę do podjęcia próby odkrycia swojej tajemnicy – zaznacza Katarzyna Sadrak.

Wskazówka zawarta jest w kodzie QR, DataMatrix i Spotify, a pełne „rozkodowanie dzieła” możliwe jest poprzez „sczytanie” bogatej materii malarskiej przy użyciu smartfona czy tabletu.

Ten proces odkrywania dzieła jest szalenie interesujący. Artysta stosując kody, tworzy dzieła intermedialne i interaktywne. Oglądając dzieło – odbiorcy „tańczą” wokół obrazu szukając odpowiedniego kąta i odległości potrzebnej do zeskanowania kodu… odchodzą, by zaraz wrócić, by podejść bliżej… Zaskoczeni, że zimna geometryczna forma kodu przesycona jest niezwykłą wrażliwością twórcy. Słuchając muzyki, przyglądając się ponownie strukturom na powierzchni płótna, zostają „przetransferowani” przy pomocy kodu do analogowo-wirtualnej przestrzeni obrazu – dodaje dr Sadrak.

Wystawę Rafała Urbańskiego „Defragmentacja II” można podziwiać do 23 czerwca w Salonie Goldenmark przy ulicy Silnicznej 5 w Kielcach. W piątek 3 czerwca o godzinie 19 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegóły

Początek:
3 czerwca 2022
Koniec:
23 czerwca 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.