Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Discursive geometry & more

18 marca 202230 kwietnia 2022

Discursive geometry & more, wernisaż, salon Goldenmark, niezła sztukaDiscursive geometry & more
18.03 – 30.04.2022
wernisaż: 18.03.2022, g. 19:00
Salon Goldenmark
Plac Konstytucji 6, Warszawa

Organizator: Katrina Sadrak,
Artur Bartkiewicz
Kurator: 
Mark Starel
Uczestnicy wystawy:
Tomasz Jędrzejko, Grzegorz Mroczkowski, Tadeusz Mysłowski, Magdalena Snarska,
Mark Starel, Przemysław Suliga, Agnieszka Wasiak, Joa Zak


Geometria Dyskursywna. Wernisaż wystawy w Warszawie

W piątek 18 marca o godzinie 19 w warszawskim Salonie Goldenmark przy placu Konstytucji 6 rozpocznie się wernisaż wystawy „DISCURSIVE GEOMETRY & MORE”. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć dzieła 8 artystów należących do międzynarodowego nurtu Discursive Geometry, którego sztuka obrazuje różnorodne związki z rzeczywistością.

Będzie to pierwsza wystawa Geometrii Dyskursywnej, której uczestnicy reprezentują tylko jeden kraj – Polskę. Dotychczasowe prezentacje tego nurtu były bowiem zawsze międzynarodowe.

Na wystawie można zobaczyć malarstwo, grafikę, papierowe reliefy, obiekty przestrzenne i ceramikę, które prowadzą iluzyjną grę z naszą percepcją (Agnieszka Wasiak), sugerują związki z pejzażem (Grzegorz Mroczkowski, Magdalena Snarska), z codzienną rzeczywistością (Joa Zak) oraz z symboliką i tradycją konstruktywizmu (Tadeusz Mysłowski). Można zobaczyć także takie, które odnoszą się do symulacji sztucznego życia (Przemek Suliga), obrazowania bazy danych związanych z wagą ciała (Tomasz Jędrzejko) czy zachęcają do odkrywania treści (Mark Starel). Wszystkie dzieła charakteryzuje ład geometrycznych form i harmonia ich struktury, osiągane różnymi środkami wyrazu – wylicza dr Katarzyna Sadrak, organizator wystawy.

Czym jest Geometria Dyskursywna?

Mark Starel, fot. materiały organizatora
Mark Starel, fot. materiały organizatora

Geometria Dyskursywna to nurt we współczesnej sztuce geometrycznej, którego cechą jest umiejętność wchodzenia w inne dyskursy niż tylko własny. Twórcą nurtu jest prof. Wiesław Łuczaj (aka Mark Starel), który w 2011 roku zainicjował nową ścieżkę rozwoju sztuki geometrycznej w stronę silnego zaakcentowania warstwy tematycznej dzieł, zerwania z postulatem poszukiwania zasad uniwersalnych i postawienia na sztukę z wyraźnymi referencjami do codziennej rzeczywistości. I to właśnie prof. Łuczaj jest kuratorem wystawy w Salonie Goldenmark w Warszawie.

Początkowo Geometria Dyskursywna rozwijała się jako ruch europejski. Obecnie w jej kręgu pozostaje kilkuset artystów z ponad 30 krajów świata, którzy czerpią inspiracje z aktualnych dyskursów społecznych, humanistycznych i z obszaru nauk ścisłych. Przykładowe obszary tematyczne to m.in. bazy danych/CH-ART, biomimetyka, codzienność, kod/algorytm/procedura, mapping, pejzaż, miasto, architektura, massmedia, re-konstrukcja/dekonstrukcja, rzeczywistość statystyczna, człowiek jako baza danych, słowa i dźwięki, sport, waga ciała, systemy matematyczne, sztuczne życie, rzeczywistość jako symulacja – tłumaczy prof. Wiesław Łuczaj.

Międzynarodowa grupa artystów tworzących w obrębie Geometrii Dyskursywnej nie formułuje wspólnego programu. Impulsem do grupowych wystąpień jest zbieżność dotychczasowych doświadczeń twórczych, sytuujących się na granicach Geometrii Dyskursywnej i różnych tendencji geometrycznych (sztuki konkretnej, konstruktywistycznej, hard edge, minimal art, op-art, non-objective i innych), jak też na styku sztuki oraz mapowania i wizualizacji danych.

Szczegóły

Początek:
18 marca 2022
Koniec:
30 kwietnia 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.