Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Okruchy codzienności. Martwe natury z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu

18 marca 202229 kwietnia 2022

Okruchy codzienności, Martwe natury z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu, ŁDK, wystawa, niezła sztuka

Okruchy codzienności.
Martwe natury z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu

18 marca – 29 kwietnia 2022
Wernisaż: 18 marca 2022 o godz. 18.00
Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 18.00
Łódzki Dom Kultury | Galeria Imaginarium

Okruchy codzienności, Martwe natury z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu, ŁDK, wystawa, niezła sztuka


Instytucje kultury województwa łódzkiego posiadają często interesujące warsztatowo i wartościowe merytorycznie kolekcje dzieł sztuki, mniej znane w stolicy województwa. Mając na względzie ten potencjał Łódzki Dom Kultury rozpoczyna promocję zbiorów regionalnych od wystawy martwych natur z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu.

jacek-swigulski-Jacek Świgulski, Martwa martwa natura, wystawa, ŁDK, niezła sztuka
Jacek Świgulski, Martwa natura z dwiema butelkami | 2018

Zgromadzone przez tę placówkę (funkcjonującą od 1975 roku) obrazy malarskie o tej tematyce to pokłosie wymyślonego przez wieloletnią dyrektor galerii, Małgorzatę Szymlet-Piotrowską, organizowanego od 1997 roku ogólnopolskiego konkursu malarskiego „Triennale z Martwą Naturą”, adresowanego do profesjonalnych twórców.

Okruchy codzienności, Martwe natury z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu, ŁDK, wystawa, niezła sztuka
J. Trojan, Trójkąt równoboczny

Organizowana co trzy lata impreza miała w sumie dziewięć edycji (w 2000, 2003, 2006, 2009, 2012, 2015 i 2018 roku), każdą z nich obejmował honorowym patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundując nagrodę finansową, podobnie jak Starosta Sieradzki i Prezydent Miasta Sieradza – co podnosiło prestiż konkursu, a nagrodzone prace trafiały do kolekcji BWA. Wraz z pracami wyróżnionymi i wcześniej zakupionymi martwymi naturami sieradzki zbiór obejmuje dziś 60 pozycji.

Okruchy codzienności, Martwe natury z kolekcji Biura Wystaw Artystycznych w Sieradzu, ŁDK, wystawa, niezła sztuka
P. Duraj, Trójkąt egipski

Zainteresowanie konkursem od początku było wysokie, jurorzy (a w tym gronie bywali wybitni malarze: Jerzy Duda-Gracz, Andrzej Gieraga, Franciszek Maśluszczak, Jacek Rykała) wybierali spośród ok. 400 propozycji po 130-150 prac na wystawy pokonkursowe. Prezentowane obrazy były zaś odbiciem aktualnych tendencji w sztuce i kierunków artystycznych poszukiwań w bardzo różnorodnych stylistykach – od realizmu, przez wszystkie odcienie koloryzmu, surrealizmu, ekspresji i groteski, po abstrakcję aluzyjną i geometryczną. Sieradzki konkurs był świadkiem spektakularnych debiutów, jak Grand Prix dla Anny Taut z Piaseczna w 2012 roku, ale też potwierdzeniem talentu i pozycji takich autorów jak Jan Trojan z Łodzi (zdobywca dwóch Grad Prix w pierwszej i trzeciej edycji) czy Janusz Kokot z Kalisza (laureat nagród w pierwszej i drugiej edycji, wyróżnienia w trzeciej oraz Grand Prix w czwartej). I choć głównym kryterium oceny prac był zawsze malarski warsztat – niejako w opozycji do sztuki konceptualnej i nowych mediów – to na Triennale pojawiały się też dzieła wychodzące w trzeci wymiar, jak instalacja Andrzeja Brzegowego z Łodzi, laureata Nagrody Starosty Sieradzkiego z ostatniej edycji.

Józef Panfil, Martwa natura | 2020
Józef Panfil, Martwa natura | 2020

Sieradzki zbiór ma dziś wartość ponadlokalną, a wielu autorów prac pochodzi z Łodzi oraz województwa łódzkiego, jak wspomniany Jan Trojan, ale też Paweł Duraj z Poddębic, Jacek Frąckiewicz z Widawy, Andrzej Hoffman z Piotrkowa Trybunalskiego, Halina Nowicka z Sieradza, Jarosław Lewera z Pabianic, Joanna Trzcińska z Łasku czy Józef Panfil ze Smardzewic (prace dwojga ostatnich znajdują się dziś w rękach prywatnych). Tym bardziej cieszy fakt, że po latach starań doszło do prezentacji martwych natur z sieradzkiej kolekcji w Łodzi – dodajmy, że wcześniejsze wystawy pokonkursowe jeździły po Polsce, pokazywano je m.in. w galeriach w Częstochowie, Kaliszu, Wałbrzychu, Nowym Sączu, Bełchatowie, Zakopanem. Zorganizowana przez Łódzki Dom Kultury, dzięki życzliwości i współpracy z BWA w Sieradzu, wystawa „Okruchy codzienności” jest zatem z jednej strony przybliżeniem łodzianom ciekawej regionalnej kolekcji a z drugiej przyczynkiem do refleksji nad niesłabnącą popularnością tego gatunku w polskiej sztuce końca XX i początku XXI wieku.


Partnerem wystawy jest Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu.
Partnerami medialnymi są: Radio Łódź, Kalejdoskop i portal www.niezlasztuka.net

Szczegóły

Początek:
18 marca 2022
Koniec:
29 kwietnia 2022

Miejsce wydarzenia

Łódzki Dom Kultury | Galeria Imaginarium
ul. Traugutta 18
Łódź, Łódzkie 90-113 Polska
Telefon:
(42) 633-98-00
Witryna internetowa:
https://www.ldk.lodz.pl/galeria-imaginarium-t219
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.