Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Droga jest celem. Wystawy kolektywu Theseus w Poznaniu

24 czerwca 202231 lipca 2022

goldenmark, kolektyw Theseus, niezła sztuka

goldenmark, kolektyw Theseus, niezła sztukaDroga jest celem.
Wystawa kolektywu Theseus
wernisaż: 24.06.2022, g. 19:00
24.06 – 31.07.2022
Galeria Goldenmark
ul. Garbary 71/10, Poznań
kurator: Monika Kossak


W piątek 24 czerwca o godzinie 19 w poznańskim salonie Goldenmark rozpocznie się wernisaż wystawy „Droga jest celem”. Idea, której kolektyw Theseus daje wyraz w swojej twórczości, to równocześnie tytuł najnowszej ekspozycji, inaugurującej działalność wyjątkowego miejsca na kulturalnej mapie stolicy Wielkopolski.

Theseus to kolektyw artystyczny, powołany do życia w 2016 roku przez Aleksandrę Cupiał i Szymona Parafiniaka, którzy w swoich realizacjach koncentrują się na poszukiwaniu energii, światła i ruchu. Artyści zajmują się malarstwem, grafiką, rzeźbą i wideo.

Dominujący w naszych pracach motyw labiryntu to symbol naszej wędrówki pomiędzy przeszłością, a przyszłością. To pragnienie poznania przyczyny i sensu naszego jestestwa. Nasz umysł zniewolony potrzebą poznania, odciąga nas od ważnego aspektu tej peregrynacji, jakim jest teraźniejszość – „bycie tu i teraz” – wyjaśniają twórcy.

goldenmark, kolektyw Theseus, niezła sztuka
THESEUS, fot. Piotr Dłubak

Jak tłumaczą, topos labiryntu wynika z uświadomienia ziemskiej wędrówki jednocześnie w świecie fizykalnym i duchowym.

Jest bowiem wyzwaniem do właściwego odczytania sytuacji i znaków. Naszym życiowym zadaniem staje się̨ odnalezienie właściwego wyjścia, dotarcie do punktu oczyszczenia i wyzwolenie. Zanurzamy się̨ w medytacji, ponieważ obraz jest dla nas medytacyjnym efektem skupienia wewnętrznego. Musi być oczyszczony ze zbytecznych form i elementów narracyjnych, przemawiać́ komunikatywną zwięzłością̨ nierozproszoną rzeczami i zjawiskami mniej istotnymi – dodają Aleksandra Cupiał i Szymon Parafiniak.

Droga jest celem

Idea, której kolektyw Theseus daje wyraz w swojej twórczości, jest równocześnie tytułem najnowszej wystawy, która zainauguruje działalność nowo otwartego salonu Goldenmark w Poznaniu.

goldenmark, kolektyw Theseus, niezła sztuka
THESEUS, Kraina światła | 2022

Przestrzeń, którą otwiera przed nami Theseus, jest tylko pozornie prosta w interpretacji. Ścieżki układające się w labirynt jasno wskazują na szukanie drogi, wyjścia albo skrótu. Jednak im dłużej obcujemy z obrazami, tym mocniej czujemy, że szukanie wyjścia z labiryntu to tylko jedna ze ścieżek w znaczeniu interpretacji obiektów. Może nie chodzi o znalezienie najkrótszej drogi i opuszczenie labiryntu, ale o zrozumienie, że jest on metaforą – czy też esencją – życia? – zastanawia się Monika Kossak, kuratorka wystawy.

Przedstawicielka Goldenmark zaznacza, że pod względem możliwości interpretacji, dzieła wystawione pod nazwą „Droga jest celem” otwierają przed nami wiele drzwi, począwszy od złotych bram buddyzmu, a skończywszy na urzekającej prostocie geometrii.

Wydaje się, jakby twórcy chcieli postawić nas na ścieżce pomiędzy bałaganem nagłych zakrętów, a porządkiem, który tworzą jako całość. Co, jeśli ekspozycję potraktujemy jak pytanie „dokąd zmierzam?”. Odpowiedzią będą odbijające się od ścian labiryntu szelesty naszych kroków i myśli, słyszalne i zrozumiałe tylko dla przemierzającego te przestrzenie – dodaje Monika Kossak.

Ekspozycję „Droga jest celem” będzie można podziwiać od 24 czerwca do końca lipca w salonie Goldenmark przy ulicy Garbary 71/10 w Poznaniu. W piątek 24 o godzinie 19 rozpocznie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegóły

Początek:
24 czerwca 2022
Koniec:
31 lipca 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.