Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz

14 maja 202222 maja 2022

Dwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz, Galeria Miejska we Wrocławiu, niezła sztuka

Dwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz, Galeria Miejska we Wrocławiu, niezła sztukaDwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz
14.05.2022 – 22.05.2022
Biurowiec Senator (Atrium) w Warszawie,
ul. Bielańska 12

Organizator: Galeria Miejska we Wrocławiu
wystawa czynna w godzinach 10:00 – 20:00, wstęp wolny
więcej informacji »


Od 14 maja 2022 wnętrze Atrium w biurowcu Senator w Warszawie wypełni malarstwo spod znaku realizmu autorstwa Dwóch Panów Pingo – Krzysztofa Izdebskiego-Cruz (Kriz Cruz) oraz Marcina Kołpanowicza.

Kim są Dwaj Panowie Pingo?

Zagadkowy tytuł wystawy nawiązuje do postaci Pana Cogito stworzonej przez Zbigniewa Herberta. Pan Cogito (łac. myślę) był swoistym alter ego poety. „Pingo” po łacinie oznacza „maluję”, dlatego tytuł ekspozycji wskazuje, że jej autorzy wyrażają swoje najważniejsze idee za pomocą malarstwa, myślą obrazem. Pingo ergo sum (łac. maluję, więc jestem) – strawestowane słowa Kartezjusza mogłyby być artystycznym mottem obu twórców. Wystawa prezentowana w Atrium biurowca „Senator” w Warszawie obejmuje ponad 30 prac malarskich, które wyszły spod pędzla znakomitych malarzy – Krzysztofa Izdebskiego-Cruz oraz Marcina Kołpanowicza.

Dwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz, Galeria Miejska we Wrocławiu, niezła sztuka
Marcin Kołpanowicz, Ulica Nieśmiertelnych | 2006, fot. materiały organizatora

Czego strzegą Dwaj Panowie Pingo?

Sztuka współczesna korzysta głównie z dorobku sztuki modernizmu i postmodernizmu. Zdaniem obu artystów ta ponad stuletnia awangarda jest już passée. Jako coraz bardziej wtórna, staje się nieprzydatna do opisu zmieniającej się rzeczywistości i nie jest w stanie odgrywać dziś znaczącej roli społecznej. Państwowe galerie sztuki, centra i muzea sztuki współczesnej preferują najczęściej sztukę abstrakcyjną, krytyczną czy zaangażowaną politycznie, co sprawia wrażenie, jakby artyści współcześni mogli tworzyć jedynie takie dzieła, które nie pamiętają o tradycyjnym warsztacie i klasycznym ujęciu piękna. Dwaj Panowie Pingo twierdzą, że tak nie jest. Stawiają tezę, że sztuka współczesna jest zróżnicowana i posiada także inne oblicze, warte przybliżenia polskiemu odbiorcy. To oblicze celebrujące piękno, kochające warsztat i estetykę, skupiające się na refleksji nad wieloma aspektami życia i ceniące tradycję.

Dwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz, Galeria Miejska we Wrocławiu, niezła sztuka
Kriz Cruz, Medusa B&W | 2017, fot. materiały organizatora

Jaki jest oręż Dwóch Panów Pingo?

Kriz Cruz na wystawie prezentuje kilkanaście dzieł wykonanych w technice olejnej oraz pastelu. Część z nich powstała w ramach cyklu „Metamorfozy”. Są to dzieła czerpiące artystyczne natchnienie z poematów Owidiusza. Na szczególną uwagę zasługuje cykl pasteli ukazujących postać mitologicznej Meduzy. Obrazy wykonane w technice olejnej oprócz tematyki mitologicznej poświęcone są tematowi piękna. Dzieła te, namalowane z niezwykłym kunsztem i biegłością warsztatową, pozwalają widzowi przenieść się w wykreowany przez artystę świat – fantastyczny i zarazem na wskroś realistyczny, symboliczny, poetycki i refleksyjny, celowo sytuujący się z dala od zgiełku i prozy otaczającej nas codzienności.

Dwaj Panowie Pingo/ Kołpanowicz & Cruz, Galeria Miejska we Wrocławiu, niezła sztuka
Marcin Kołpanowicz, Indian Summer | 2013, fot. materiały organizatora

Marcin Kołpanowicz również posługuje się głównie techniką olejną i pastelową. Na wystawie prezentuje prace pochodzące z trzech głównych cykli malarskich tworzonych w ostatnich latach. „Niewidzialne miasta” to inspirowane książką Italo Calvino o tym samym tytule przedstawienia poetyckich, paradoksalnych struktur urbanistycznych, w których kultura (architektura) przenika się z naturą. Obrazy z serii „Pokój podróżnika” to reminiscencje podróży odbywanych przez artystę, łączące w sobie bogato umeblowane wnętrza z widokami otwartej przestrzeni i rozległych krajobrazów z całego świata. Cykl „Teatr świata” zawiera prace, w których obecna jest refleksja nad historią i współczesnością i które w metaforyczny sposób ujmują całą naszą czasoprzestrzenną rzeczywistość.

Mecenasem wystawy jest PKN ORLEN.

Szczegóły

Początek:
14 maja 2022
Koniec:
22 maja 2022

Organizator

Galeria Miejska we Wrocławiu
Telefon:
71 344 67 20
Witryna internetowa:
https://galeriamiejska.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.