Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Światło Rembrandta i inne historie. Fotografie Ewy Ćwikły

14 maja 2022

Ewa Ćwikła, Golden pillows, fotografia, Rembrandt, światło, Niezła Sztuka

Światło Rembrandta i inne historie.
Fotografie Ewy Ćwikły

28 maja 2022 r. – 25 czerwca 2022 r.
Vinci Art Gallery

Ewa Ćwikła, Golden pillows, fotografia, Rembrandt, światło, Niezła Sztuka
Ewa Ćwikła, Golden pillows, fotografia

Już od 28 maja Vinci Art Gallery zaprasza na wystawę Światło Rembrandta i inne historie. Fotografie Ewy Ćwikły, Polki, której drugą ojczyzną stała się Holandia, mają w sobie coś niepokojącego, mrocznego, barokowego. Są niecodzienne, kapryśne, dalekie od oczekiwań związanych z dzisiejszą fotografią portretową. Zauważalny w nich dialog ze sztuką holenderską i flamandzką Złotego Wieku determinuje nieomal całkowicie charakteryzację jej modelek i modeli oraz kompozycję zdjęć.

Sposób obrazowania oparty jest o autentyczny zachwyt i zrozumienie malarstwa i klimatu Holandii XVII wieku, który artystka chłonęła zwiedzając kolekcje muzealne i miasta nasycone przez wieki duchem wielkich mistrzów.

Perfekcja aranżacji studyjnej, perfekcja widzenia człowieka jako malarskiej formy, matematyczna nieomal precyzja ustawienia światła sztucznego, które raz skupia się na wybranym motywie, w innym miejscu rozproszone, płynie z kilku jego źródeł. Mimo tej wytężonej kreacji studyjnej, w mistrzowskich portretach Ewy Ćwikły nie ma patosu i sztuczności, przerysowanego gestu, przekłamanej mimiki. Te niezwykłe, elektryzujące efekty, nazywane technicznie „światłem Caravaggia” czy też „światłem Rembrandta” nie biorą się tylko z maniery. Ewa Ćwikła traktuje fotografie bardzo intymnie, każda modelka, model to inna sytuacja i stylizacja, to inna, odrębna i osobista historia zatrzymana w obiektywie.

Miejsce wydarzenia

Vinci Art Gallery
Rynek Śródecki 15/2
Poznań, Wielkopolskie 61-126 Polska
+ Google Map
Telefon:
789 192 548
Witryna internetowa:
https://vinciartgallery.com/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.