Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Maria Fołtyn in memoriam

14 grudnia 202230 czerwca 2023

Maria Fołtyn, wystawa, opera narodowa, niezła sztuka

MARIA FOŁTYN
Wielka artystka przez całe życie związana z Moniuszką

Maria Fołtyn, wystawa, opera narodowa, niezła sztuka
Maria Fołtyn in memoriam, wystawa w Muzeum Teatralnym | Teatr Wielki – Opera Narodowa

Wystawienie w 1949 roku Moniuszkowskiej Halki siłami rozpoczynającego swą działalność gdańskiego Studia Operowego stało się wydarzeniem ważkim i pamiętnym przede wszystkim dlatego, iż było to pierwsze na przywróconym Polsce Wybrzeżu wykonanie naszej narodowej opery. Był jednak i inny powód: oto w tym przedstawieniu zadebiutowała w tytułowej roli młoda, dwudziestopięcioletnia śpiewaczka, w której już wtedy znawcy dostrzegali jedną z najwybitniejszych indywidualności naszej operowej sceny. Śpiewaczką tą była Maria Fołtyn.

Urodziła się w Radomiu 28 stycznia 1924 roku. Pierwszymi nauczycielami muzyki byli dla niej organiści w miejscowym kościele i w kościele tym, jako piętnastolatka, zaczęła śpiewać, między innymi utwory Bacha. Pod koniec wojny, dzięki społecznej składce szeregu życzliwych ludzi, zaczęła dojeżdżać do Warszawy na lekcje u wielkiego Adama Didura. Wkrótce po zakończeniu wojny podjęła u tegoż artysty regularne już studia śpiewacze w Katowicach, a po jego śmierci kontynuowała naukę w Sopocie pod kierunkiem wybitnych pedagogów: Wandy Hendrich i Adama Ludwiga, w późniejszym zaś okresie korzystała jeszcze z wokalnej opieki Ady Sari.

Maria Fołtyn, wystawa, opera narodowa, niezła sztuka
Maria Fołtyn in memoriam, wystawa w Muzeum Teatralnym | Teatr Wielki – Opera Narodowa

Sceniczny swój debiut święciła we wspomnianym już przedstawieniu Halki, a jeszcze w tym samym roku została zaangażowana do Opery Warszawskiej, debiutując rolą Balladyny w Goplanie Władysława Żeleńskiego. Walory młodej artystki – jej wyjątkowo piękny i znakomicie prowadzony dramatyczny sopran o soczystej, ciemnej barwie, żywiołowy temperament sceniczny i siła wyrazu, uroda oraz sceniczna aktorska intuicja – szybko wysunęły ją na czoło zespołu solistów Opery. Kreowała tytułową rolę w pamiętnej premierze Halki w inscenizacji Leona Schillera w 1953 roku; odtwarzała ją także 9 lutego 1955 roku, podczas wzruszającego jubileuszu Janiny Korolewicz-Waydowej i podczas gościnnych występów Opery Warszawskiej w Moskwie. Kreowała też pięknie partie Toski i Aidy, była znakomitą Lizą w Damie pikowej, Tatianą w Eugeniuszu Onieginie i Elzą w Lohengrinie (pierwszym po II wojnie światowej wagnerowskim spektaklu w polskim teatrze). W 1965 roku zdobyła złoty medal na renomowanym konkursie wokalnym w Vercelli.

Mimo tych i innych jeszcze wybitnych osiągnięć, w przykry sposób zmuszona została (nie ona jedna zresztą…) do odejścia z reorganizowanego właśnie przez Bohdana Wodiczkę zespołu Opery Warszawskiej. Nie poddała się jednak; wyjechała do ówczesnego NRD i niebawem została zaangażowana do teatru operowego w Lipsku, gdzie powierzano jej odpowiedzialne partie wagnerowskie (Elza, Elżbieta, Senta) i straussowskie. Po trzech sezonach ruszyła dalej na Zachód: śpiewała w operowych teatrach Lubeki i Hamburga. W 1967 roku wróciła do kraju, angażując się do nowo otwartego Teatru Wielkiego w Łodzi.

W 1969 roku dojrzała już w pełni i doświadczona artystka, po dwudziestu latach wieńczonej licznymi sukcesami scenicznej działalności (między innymi udział w piętnastu różnych inscenizacjach Halki), postanowiła rozpocząć nową wielką przygodę swojego życia. Podjęła mianowicie, ku podziwowi wielu osób, regularne studia reżyserskie w warszawskiej Wyższej Szkole Teatralnej, a w 2 lata później zadebiutowała w tej nowej dla siebie dziedzinie wystawiając Halkę w dalekiej Hawanie z udziałem młodych kubańskich śpiewaków, którzy nigdy przedtem z żadną słowiańską operą nie mieli do czynienia. Wydarzenie to odbiło się szerokim echem w wielu krajach. Niedługo potem dziełem Moniuszki zainteresował się Meksyk, gdzie artystka przygotowała następną inscenizację Halki, we współpracy z Kazimierzem Kordem i wybitnym scenografem Andrzejem Majewskim. A potem już popłynęło jak rzeka: nazwisko Marii Fołtyn zrosło się, rzec można, nierozerwalnie z twórczością naszego wielkiego kompozytora, a twórczość ta, w niemałej mierze za sprawą jej właśnie zapału, energii i przedsiębiorczości, poczęła docierać tam, gdzie przedtem o Moniuszce nie słyszano – wszędzie zyskując licznych sympatyków. Ankara i Stambuł, Bukareszt, Tokio, Nowosybirsk, Kurytyba czy Samara – tak mnożyły się dalsze jej inscenizacje dzieł Moniuszki na zagranicznych scenach. O licznych, kontrowersyjnych czasami, ale zawsze frapujących i pełnych fantazji inscenizacjach w polskich teatrach nie będziemy już szczegółowo opowiadać. Zwłaszcza, iż artystka nasza nie ograniczała się bynajmniej do dzieł jednego tylko kompozytora, aby wspomnieć choćby znakomitą Żydówkę Halevy’ego w łódzkim Teatrze Wielkim, Pajace, Damę pikową, Lunatyczkę, Carmen, Fausta, Łucję z Lammermoor oraz opery rodzimych kompozytorów: Karola Kurpińskiego, Ludomira Różyckiego, Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Paderewskiego, Romualda Twardowskiego. Wracając do Moniuszki – zrealizowała nie tylko wszystkie jego dzieła sceniczne, ale też dokonała adaptacji scenicznej jego Śpiewnika domowego na scenie kameralnej warszawskiego Teatru Wielkiego.

Maria Fołtyn, wystawa, opera narodowa, niezła sztuka
Maria Fołtyn in memoriam, wystawa w Muzeum Teatralnym | Teatr Wielki – Opera Narodowa

Jakby tego jeszcze było mało, w 1977 roku objęła artystyczne kierownictwo podupadających Festiwali Moniuszkowskich w Kudowie Zdroju, nadając tej imprezie nowy blask, organizacyjny rozmach i międzynarodowy rozgłos. Zainicjowała też w 1992 roku w Warszawie Międzynarodowe Konkursy Wokalne im. Stanisława Moniuszki. Pierwszy z nich odbył się w Filharmonii Narodowej (triumfatorką została wtedy Urszula Kryger); następne – już w salach Teatru Wielkiego. 9 grudnia 1983 roku obchodziła jubileusz trzydziestopięciolecia pracy artystycznej, kreując na warszawskiej scenie tytułową rolę w III akcie reżyserowanej przez siebie Hrabiny. Ciągle pełna niespożytej energii, zapału i życiowego optymizmu, swoją artystyczną działalność oraz życie prywatne z zadziwiającą szczerością opisała w książce pod tytułem cytującym pierwsze słowa słynnej arii Toski: Żyłam sztuką, żyłam miłością.

Pierwsza płyta z nagraniem głosu Marii Fołtyn to utrwalona z początkiem lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku aria z Mocy przeznaczenia Verdiego. Wśród następnych znalazły się między innymi fragmenty z Lohengrina. Znacznie później zaś, w zainicjowanej przez Bogusława Kaczyńskiego serii płyt pod nazwą „Sławni polscy śpiewacy”, znalazły się zrekonstruowane radiowe nagrania arii z Halki, Aidy, Toski i Lohengrina.

Nie ustawała w pracy niemal do końca. Dopóki jeszcze zdrowie jej pozwalało, działała w powołanym przez siebie do życia w 1988 roku Towarzystwie Miłośników Muzyki Moniuszki, urzędując w małym pokoiku na zapleczu Teatru Wielkiego. Odeszła 2 grudnia 2012 roku. Spoczęła na Starych Powązkach w Warszawie, nieopodal grobu swej ukochanej matki Pauliny.

„Bez przesady stwierdzić można, że nie tylko żaden z najwybitniejszych artystów polskich, ale i wszyscy oni razem nie zdołali uczynić tyle dla ugruntowania sławy twórcy polskiej opery narodowej poza granicami jego ojczyzny co Maria Fołtyn” – powiedział przy okazji jubileuszu artystki prof. Kazimierz Wiłkomirski.

„Maria Fołtyn! Czyż można wyobrazić sobie dzieje polskiej powojennej opery bez tej niezwykłej artystki, obdarzonej jednym z najpiękniejszych w barwie i ekspresji sopranów?” – pytał świetny popularyzator operowych spraw Bogusław Kaczyński.

I w tych dwóch wypowiedziach zawiera się właściwie wszystko co można wyrazić, myśląc o znaczeniu i wielkości tej niezwykłej artystki.
– Józef Kański

Szczegóły

Początek:
14 grudnia 2022
Koniec:
30 czerwca 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://teatrwielki.pl/dzialalnosc/muzeum-teatralne/wystawy/maria-foltyn-in-memoriam/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Teatralne | Teatr Wielki – Opera Narodowa
plac Teatralny 1
Warszawa, 00-077 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 69 20 224
Witryna internetowa:
https://teatrwielki.pl/dzialalnosc/muzeum-teatralne/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.