- To wydarzenie minęło.
Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz
4 lipca 2020 – 31 października 2020
Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz
Wernisaż: 04 lipca 2020 r.
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Wystawa czynna do: 31 października 2020 r.
Okiem kompozytora, uchem malarza. Muzyka a sztuki wizualne
Od 4 lipca do końca października w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli oglądać można wystawę „Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz”, prezentującą 34 spośród ponad 300 prac artysty zainspirowanych twórczością największego polskiego kompozytora.
Cykl „Chopinowi” Jerzy Duda Gracz namalował w latach 1999–2003, odwiedzając 92 miejscowości w poszukiwaniu pejzaży najbliższych jego rozumieniu muzyki Chopina. Tworząc swój monumentalny cykl, studiował też korespondencję, rękopisy i literaturę poświęconą kompozytorowi oraz słuchał utworów w wykonaniu Janusza Olejniczaka. Powstało 313 prac poświęconych wszystkim kompozycjom Chopina. Prezentowane na wystawie Preludia, Pieśni i Etiudy zostały wykonane techniką mieszaną – tempery z akwarelą.
Motywem łączącym wszystkie jest pejzaż – potraktowany często symbolicznie, przy użyciu barw ograniczonych do odcieni szarości, brązu, błękitu, zamglony i pełen niedopowiedzeń, co stawia odbiorcę wobec czystych emocji i pozwala na indywidualny odbiór poszczególnych prac. Uzupełnieniem są autoportret artysty z 1986 roku wykonany w konwencji obrazów poświęconych Chopinowi oraz paleta i pędzle pochodzące z jego pracowni.
„Mnie zawsze inspirowała wyłącznie Polska. Ja jestem nieuleczalnie chory na Polskę. Cykl chopinowski to nie ilustracje, lecz inspiracje. Podjęcie próby przełożenia dźwięków na barwę, to także złożenie hołdu ukochanemu kompozytorowi” – powiedział swego czasu Jerzy Duda Gracz kuratorce wystawy, Iwonie Strzelewicz-Ziemiańskiej. Dlatego trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tych obrazów niż Żelazowa Wola. W otoczeniu bujnej przyrody Parku-pomnika spotkanie z nimi będzie niosło dodatkowe znaczenia.
Ekspozycję można oglądać w pawilonie Preludium w Żelazowej Woli, towarzyszy jej program edukacyjny, w tym karta zadań dla dzieci i młodzieży, ukazująca wielorakie możliwości odczytania obejrzanych dzieł oraz poszerzająca i utrwalająca wiedzę związaną z Chopinem.
Wybierając się na wystawę, warto mieć ze sobą telefon i słuchawki. Przy każdym obrazie znajduje się kod, który po zeskanowaniu przekieruje zwiedzającego do odpowiedniego utworu Chopina. Można więc jednocześnie oglądać obraz i słuchać muzyki, która zainspirowała jego powstanie.