Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Talat Darvinoglu. Niedośnione sny czy proces wytyczony realnemu światu

5 lipca 202023 sierpnia 2020

Talat Darvinoglu. Niedośnione sny czy proces wytyczony realnemu światu

Wernisaż: 05 lipca 2020 r.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi |
Galeria Bałucka
Wystawa czynna do: 23 sierpnia 2020 r.
Kuratorka: Dominika Pawełczyk

Jak zwykło się mawiać, malarz konstruuje – zaś fotograf odsłania. Co więc odkrywa przed nami Talat Darvinoğlu? Ukazuje sytuacje dotyczące kondycji człowieka, sensu ludzkiej egzystencji, sceny wzięte z życia, utrzymane w szczególnym klimacie, dzięki czemu czujemy, że nie mogły wydarzyć się naprawdę. Groteskowe kadry w połączeniu z tytułami prac (brakującym głosem zdjęć), otwierają przed widzem nowe drzwi interpretacyjne, zachęcają do przetwarzania świata. (…)

 Talat Darvinoğlu, kobiety taskające prostokątne lustro w listopadowe popołudnie, 2009
Talat Darvinoğlu, kobiety taskające prostokątne lustro w listopadowe popołudnie, 2009

Wizerunki i krajobrazy Darvinoğlu wytrącają widza z pejzażowych czy portretowych przyzwyczajeń. Najważniejsze dzieje się bezpośrednio na planie. Za pomocą modela, precyzyjnie opracowanej inscenizacji z rekwizytami, aparatu i programów umożliwiających wrażeniową edycję zdjęć, dokonuje pozornie niemożliwego montażu ludzkiego ciała. Swoje postacie oddaje w ręce absurdu i iluzji. Taki montaż realistyczno-wyobrażeniowy, który z góry zakłada fragmentaryzację realności i konstruowanie przedmiotu, punktem wyjścia czyni jednak obserwację codzienności. (…)

Talat Darvinoğlu, telefonistka, 2009
Talat Darvinoğlu, telefonistka, 2009

Prace Talata Darvinoğlu prezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi są prowokacją intelektualną, igraniem z tym, co rozum nauczył nas uznawać za niepodważalne, normalne, są „myśleniem na głos”. Zaskoczeni, podejmując wyzwanie rzucone przez twórcę, ćwiczymy naszą wyobraźnię. Te czynniki w połączeniu ze świadomością ciągłej gry wizerunkowej autora sprawiają, że (…) nie możemy być pewni, czy w dalszym ciągu nie jesteśmy zwodzeni – wciągani w niejednoznaczny świat artysty.” – Dominika Pawełczyk // fragmenty tekstu do katalogu wystawy

Szczegóły

Początek:
5 lipca 2020
Koniec:
23 sierpnia 2020
Witryna internetowa:
http://www.mgslodz.pl/wystawy/talat-darvino-lu-425.html

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi | Galeria Bałucka
Stary Rynek 2
Łódź, 90-001 Polska
+ Google Map
Telefon:
42 657 58 52
Witryna internetowa:
http://mgslodz.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.