Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Józef Mehoffer. Studium do autoportretu i inne rysunki

4 lipca 202016 sierpnia 2020

Józef Mehoffer. Studium do autoportretu i inne rysunki

Wernisaż: 04 lipca 2020 r.
Muzeum Narodowe w Krakowie |
Dom Józefa Mehoffera
Wystawa czynna do: 16 sierpnia 2020 r.

W marcu 2019 roku, w 150. rocznicę urodzin Józefa Mehoffera, dr Wiesław Zadęcki podarował MNK zespół jego rysunkowych studiów i portretów, które w szerokim wyborze prezentujemy na pokazie.

Józef Mehoffer. Autoportret
Józef Mehoffer. Autoportret

Ofiarodawca, już niestety nieżyjący, był fizykiem, a jednocześnie wykazywał doskonałą orientację w kwestiach artystycznych. Akcentował silnie fakt, że kolekcję dzieł Mehoffera przekazuje Muzeum zgodnie z wolą swoich rodziców, Haliny i Stanisława Zadęckich, których z artystą łączyły bliskie, przyjacielskie relacje. W czasie wojny mieszkali oni wraz z synem w Krakowie. Wiesław Zadęcki poznał wówczas, jako kilkuletni chłopiec, Józefa Mehoffera i ze spotkań z nim zachował wiele wspomnień, które nam przekazał. Są one bardzo cenne, gdyż dokumentują zupełnie nieznany wątek w biografii artysty (ich zapis dostępny jest na stronie internetowej Domu Józefa Mehoffera, Oddziału MNK).

Wśród rysunków, które prezentujemy na wystawie, centralne miejsce zajmuje studium do olejnego Autoportretu artysty z 1937 roku, namalowanego dla galerii rektorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W pokoju Zbigniewa Mehoffera, w którym zaaranżowaliśmy pokaz, eksponowana jest na stałe autorska replika tego wizerunku.

W darze otrzymaliśmy też malowane przez Mehoffera portrety Haliny i Stanisława Zadęckich. Inne jego cenne prace podarowane MNK to studium Św. Klaudiusz (1912–1913) do witraża fryburskiego Diakoni i biskupi, Akt chłopca (1899–1900), będący studium do projektu fryzu na gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz wizerunek żony artysty Jadwigi z 1929 roku.

Szczegóły

Początek:
4 lipca 2020
Koniec:
16 sierpnia 2020
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/jozef-mehoffer-studium-do-autoportretu-i-inne-rysunki

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Dom Józefa Mehoffera
ul. Krupnicza 26
Kraków, Małopolskie 31-123 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://mnk.pl/oddzial/dom-jozefa-mehoffera
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.