Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Irmina Staś. Ząb w ząb

1 lipca 202021 sierpnia 2020

Irmina Staś, Ząb w ząb

Wernisaż: 1 lipca 2020 r.
Galeria Foksal
Wystawa czynna do: 21 sierpnia 2020 r.
Kuratorka: Katarzyna Krysiak

Tytuł wystawy „Ząb w ząb” jest parafrazą dwóch sformułowań: wywodzącego się ze starożytnego, babilońskiego kodeksu praw „ząb za ząb” i potocznego „kropka w kropkę”. Tytuł w czytelny sposób opisuje kompozycję nowych obrazów Irminy Staś, będących rozwinięciem serii „Ornamenty” zapoczątkowanej przez artystkę w 2018 roku. Jednocześnie nawiązuje do poruszanej w nich idei genetycznego podobieństwa, powtarzalności i nieuchronności losu. Te wielkoformatowe płótna, pokryte uproszczonym wizerunkiem zęba zmultiplikowanego w rytmicznych układach, niepokojąco wyłaniających się z czarnego tła, powodują dojmujące przeczucie zagłady, końca egzystencji, ale nie tylko gatunku ludzkiego, lecz końca ożywionej natury. Pozostają tylko zęby.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Jednocześnie, obrazy formą i kontrastowymi rozwiązaniami kolorystycznymi wpisują się w eksperymenty z nurtu Op-art. Sąsiadujące ze sobą zęby, zdają się wibrować i tworzyć powidoki. Skala prac potęguje wrażenia optycznej iluzji, działając na widzów wizualnie i niemalże fizycznie.

W serii prac „Ornamenty”, rozwijanej od 2018 roku, Irmina Staś sprowadza pojedyncze fragmenty ciała (np. oko, pierś, paznokieć, ząb) do wyabstrahowanych z kontekstu, uproszczonych graficznie form, które poddane zwielokrotnieniu tworzą kompozycje nasuwające na myśl desenie charakterystyczne dla tkanin lub tapet. Artystkę interesuje szczególnie znaczenie ornamentu, który od najdawniejszych czasów nie tylko podnosił walory estetyczne architektury i rzemiosła artystycznego, ale również niósł w sobie symboliczne treści: „W dekoracyjnych «Ornamentach» zaszyfrowałam takie treści jak: bliskość, genetyczne podobieństwa, tożsamość, przyciąganie się i niepewność bycia w świecie i relacjach, nieuchronne i monotonne dążenie do kresu, do śmierci, zatracenie cech indywidualnych”.

Szczegóły

Początek:
1 lipca 2020
Koniec:
21 sierpnia 2020
Witryna internetowa:
http://www.galeriafoksal.pl/irmina-stas-zab-w-zab/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.