Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Mistrz i uczeń. Wystawa prac Henryka Płóciennika (1933-2020) i Krzysztofa Gocka

16 września 20224 listopada 2022

Henryk Płóciennik, Krzysztof Gocek, niezła sztuka

Łódzki Dom Kultury zaprasza na kolejną wystawę regionalnej kolekcji sztuki, obejmującą prace wybitnego polskiego grafika, rysownika i malarza – Henryka Płóciennika (1933-2020) oraz jego przyjaciela i ucznia – malarza Krzysztofa Gocka z Głowna. Artystów łączył na początku układ kolekcjoner-twórca, który z czasem przerodził się w relację Mistrz-uczeń, a jej efektem są obrazy Krzysztofa Gocka z lat 2014-2019 – zapis malarskiej pasji, zainicjowanej i podsycanej przez Henryka Płóciennika.

Henryk Płóciennik, Krzysztof Gocek, niezła sztuka

Głowieńska kolekcja obejmuje kilkaset prac Henryka Płóciennika, z których na potrzeby ekspozycji w Galerii Imaginarium wybranych zostało 66 mało znanych i w większości niepokazywanych dotąd publicznie dzieł: obrazy olejne z lat 50. i 60. XX wieku, wczesne rysunki tuszem oraz grafiki: akwaforty, kwasoryty, linoryty i monotypie z lat 50., 60. i 70. minionego stulecia – dokumentujące kształtowanie się tak rozpoznawalnego dziś stylu Mistrza: wywiedzionego z realizmu ale przefiltrowanego przez doświadczenia konstruktywizmu, kubizmu i surrealizmu. Henryk Płóciennik był twórcą uwielbiającym eksperyment i improwizację, całe życie bawił się formą, kolorem, kompozycją, formatem, łączył techniki, inspiracji szukając w świecie przyrody, podróżach, kosmosie, muzyce jazzowej, religii. Tworzył akty, pejzaże, kompozycje figuralne, portrety i autoportrety – poddawane kubistycznej deformacji, poetyckiej stylizacji, dadaistycznej zabawie absurdami, często zmierzające w stronę abstrakcji, choć posiadał rzetelny, realistyczny warsztat – potwierdzają to jego wczesne rysunki. Był człowiekiem bardzo uduchowionym, szukał ładu i harmonii w otaczającym go chaosie współczesności, potrafił cieszyć się życiem i je afirmować w swojej wielowątkowej i różnorodnej warsztatowo twórczości, do końca rozwijanej.

Henryk Płóciennik, Krzysztof Gocek, niezła sztuka
Henryk Płóciennik, Pejzaż | ok. 1970

Co istotne – choć odniósł artystyczny i komercyjny sukces, a jego prace były wystawiane w prestiżowych galeriach i kupowane do znaczących kolekcji w Polsce i za granicą, nigdy nie osiadł na tzw. laurach, do końca poszukując nowych środków wyrazu. Przykładem tego jest pokazywany premierowo w Łódzkim Domu Kultury cykl rysunków z lat 2014-2016 „Rozmowy Henryka Płóciennika z Krzysztofem Gockiem” – ekspresyjne portrety i groteskowe kompozycje figuralne powstające w jego pracowni, spontanicznie, za pomocą kilku finezyjnych kresek flamastrem, podczas dyskusji o życiu i sztuce z Krzysztofem Gockiem, którego namówił do malowania, a jego prace recenzował.

Henryk Płóciennik, Krzysztof Gocek, niezła sztuka
Henryk Płóciennik i Krzysztof Gocek w pracowni | 2014

O tym opowiada druga część wystawy, pokazująca obrazy olejne i akrylowe na płytach, tekturach i płótnach ucznia Henryka, który poszedł zupełnie inną artystyczną drogą, za główny temat obierając polski krajobraz.

Henryk Płóciennik, Krzysztof Gocek, niezła sztuka
Krzysztof Gocek, Łąka | 2014, wł. Daniel Gocek

Krzysztof Gocek nie maluje jednak konkretnych miejsc czy zdarzeń – prezentowane widoki to raczej suma wrażeń, przefiltrowanych przez jego wyobraźnię, rodzaj symbolicznego pejzażu, odwołującego się do naszych sentymentów: swojskie pola i łąki, nokturny, plaże, nastrojowe aleje parkowe i leśne drogi. To zderzenie sztuki Mistrza i ucznia, różniącej się technikami, warsztatem, stylem a nawet formatem, pokazuje jak ważne i inspirujące bywają artystyczne przyjaźnie, kontynuowane nawet po śmierci – Krzysztof Gocek jest bowiem strażnikiem pamięci zmarłego dwa lata temu Henryka Płóciennika, a ekspozycja w Galerii Imaginarium tego potwierdzeniem.

fleuron, pipsztok, niezła sztuka

Wystawie towarzyszy katalog oraz wydarzenia o których będą ukazywać się informacje na stronie www.ldk.lodz.pl i Facebooku ŁDK.

Wystawa czynna od 17 września do 29 października 2022
UWAGA: Wystawa przedłużona do 4 listopada 2022!
Wystawa czynna od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 18.00
Kurator: Monika Nowakowska

Organizatorem jest Łódzki Dom Kultury
Patroni honorowi: Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Łódzki, Galeria Piotra Uznańskiego, Dom Aukcyjny Rynek Sztuki w Łodzi
Patroni medialni: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Radio Żak, telewizja Ret-Sat, Kalejdoskop, Obserwator Łódzki, portale: artinfo, regionkultury, www.niezlasztuka.net
Sponsorzy: Daniel Gocek Data Science, JBS Beauty Sp. z o.o.

Szczegóły

Początek:
16 września 2022
Koniec:
4 listopada 2022
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Łódzki Dom Kultury | Galeria Imaginarium
ul. Traugutta 18
Łódź, Łódzkie 90-113 Polska
+ Google Map
Telefon:
(42) 633-98-00
Witryna internetowa:
https://www.ldk.lodz.pl/galeria-imaginarium-t219
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.