Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tamara Łempicka a art déco

17 września 202217 grudnia 2022

Tamara Łempicka a art déco
Tamara Łempicka a art déco
Wystawa Tamara Łempicka a art déco

Zapraszamy na wystawę Tamary Łempickiej – jednej z najwybitniejszych artystek światowego formatu. Ekspozycja „Tamara Łempicka a art déco” odbędzie się w dniach 17 września – 17 grudnia 2022 w Muzeum Villa la Fleur w Konstancinie-Jeziornie.

Choć Tamara Łempicka (1898–1980) przez lata uchodziła za ikonę art déco, to twórczość i postawa życiowa malarki dalece wykraczają poza sformułowania ukute przez teoretyków sztuki. Odpowiadają za to manifestowanym w epoce postulatom nowoczesności. Zmysł obserwacji otaczającego ją świata łączyła z niezwykłą precyzją wypowiedzi artystycznej, tradycję z nowoczesnością, a sztukę z modą. Niezwykle świadomie kierowała własną karierą malarską, sięgając przy tym po najnowocześniejsze środki przekazu. Łempicka uchodziła także za jedną z kluczowych postaci emancypacji doby dwudziestolecia międzywojennego.

Po sukcesie wystawy będącej owocem współpracy Muzeum Narodowego w Lublinie z Muzeum Villa la Fleur, konstancińska odsłona ekspozycji stanowić będzie kontynuację niektórych wątków zaprezentowanych w Lublinie, wprowadzając zarazem nowe. Wzbogacona zostanie przy okazji o dodatkowy zestaw dzieł artystki, nie eksponowanych na poprzedniej wystawie.

Pośród ponad siedemdziesięciu prac Tamary Łempickiej prezentowanych na wystawie, zobaczymy obrazy olejne, rysunki oraz grafiki. Oprócz znanych kompozycji szczytowego okresu malarskiego Łempickiej, pojawią się niezwykle rzadko prezentowane wczesne prace studyjne, a także abstrakcyjna twórczość z ostatnich lat życia artystki.

Obiekty pochodzą z francuskich i polskich muzeów państwowych, ale także z prywatnych zbiorów z Polski oraz Stanów Zjednoczonych. Osobistego charakteru nadają wystawie pamiątki zachowane po artystce oraz dzieła sztuki– użyczone przez rodzinę Tamary Łempickiej. Są pośród nich: obrazy, rysunki, części garderoby i biżuterii oraz fotografie, notatki i korespondencja.

Kuratorzy: Maria Muszkowska, Artur Winiarski

Szczegóły

Początek:
17 września 2022
Koniec:
17 grudnia 2022
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://villalafleur.com/tamara-lempicka-a-art-deco-tamara-de-lempicka-and-art-deco/

Miejsce wydarzenia

Villa la Fleur
Szpitalna 14/16
Konstancin-Jeziorna, 05-510 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 578 41 77
Witryna internetowa:
https://villalafleur.com/zbiory/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.