Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Od Antwerpii do Sewilli. Brueghel-Murillo: Żywioły i Dzieci

6 lutego 202121 marca 2021

muzeum ziemiaństwa w Dobrzycy, MISTRZOWIE MALARSTWA EUROPEJSKIEGO, niezła sztuka

Od Antwerpii do Sewilli. Brueghel-Murillo: Żywioły i Dzieci
wystawa czasowa obrazów z kolekcji prywatnej
6.02.2021 – 21.03.2021
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
więcej informacji »


muzeum ziemiaństwa w Dobrzycy, MISTRZOWIE MALARSTWA EUROPEJSKIEGO, niezła sztuka

Wystawa stanowi pokaz dwóch obrazów z kolekcji prywatnej, reprezentujących dwie odrębne tradycje malarskie, tj. flamandzką i hiszpańską, a także obiekty im towarzyszące.

Dzieło o tematyce mitologicznej Porwanie Prozerpiny z około 1600 roku., autorstwa Jana Brueghla starszego (1568-1625), przy współpracy Hendrika van Balena (1575-1632) lub jego warsztatu, reprezentuje erudycyjną i rebusową zarazem tradycję gabinetowego malarstwa flamandzkiego, ze swoją wieloznacznością symboliki i alchemiczno-neoplatońskim przesłaniem, a także bardzo ciekawą ikonografię wnętrza otchłani inspirowanego architekturą Koloseum.

Porwanie Prozerpiny to obraz ciekawy, wieloznaczny, pełen treści alegorycznych i symbolicznych, który warto zobaczyć i poznać jego ukryte znaczenie. W zrozumieniu tego charakterystycznego obrazu pomogą zwiedzającym przygotowane przez Muzeum materiały edukacyjne w postaci plansz, dostępne podczas zwiedzania.

Drugie dzieło z wystawy to obraz rodzajowy Chłopcy z melonem i winogronami autorstwa czołowego malarza hiszpańskiego doby baroku Bartlomé Estébana Murilla (1617-1682) i jego warsztatu. Jest to inna wersja obrazu artysty o tej samej tematyce, który znajduje się w Starej Pinakotece w Monachium. Słynął on zwłaszcza z przedstawień religijnych, pełnych słodyczy i wdzięku Madonn ze świętymi i aniołami, oraz wizerunków Immaculaty, których ikonografię utrwalił w całej niemal Europie.

Szczegóły

Początek:
6 lutego 2021
Koniec:
21 marca 2021

Miejsce wydarzenia

Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy
ul. Pleszewska 5
Dobrzyca, 63-330 Polska
+ Google Map
Telefon:
62 741 30 39
Witryna internetowa:
http://www.dobrzyca-muzeum.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.