- To wydarzenie minęło.
Polski mężczyzna 1910-2010
23 maja 2023 – 15 października 2023
Wystawa zaprezentuje ewolucję w przedstawianiu postaci mężczyzny w malarstwie, rzeźbie i sztukach dekoracyjnych (plakat, makata) na przestrzeni lat 1910–2010.
Na ekspozycji będzie można zobaczyć przykłady zarówno śmiałej obrazowo czy kolorystycznie figuracji, jak i XX-wiecznego realizmu, w tym polskiego realizmu socjalistycznego (tzw. socrealizmu). Zaprezentowane zostaną prace m.in. Jana Jaromira Aleksiuna, Mai Berezowskiej, Mariana Czapli (Studium młodzieńca), Henryka Czarneckiego (Portret cadyka), Edwarda Dwurnika (Portret Wiesława Juszczaka), Zbyluta Grzywacza (Zygmuntowska), Krzysztofa Jackowskiego, Jerzego Klukowskiego, Ryszarda Praussa, Stanisława Rolicza (Pierwszomajowy pochód sportowców), Leszka Sobockiego (Pas bezpieczeństwa), Wiesława Szamborskiego (Ciała leżące) i Stefana Żechowskiego (Chłopska nędza), a także czekające na swoją pierwszą prezentację depozyty (np. Wincentego Kućmy).
W okresie 1910–2010 sztuka nowoczesna w pełni zaistniała, rozwinęła i ugruntowała się w kulturalnej codzienności. Wystawa zaprezentuje ewolucję w przedstawianiu postaci mężczyzny w malarstwie i rzeźbie w danym okresie. Na ekspozycji będzie można zobaczyć przykłady zarówno śmiałej obrazowo czy kolorystycznie figuracji, jak i XX-wiecznego realizmu, w tym polskiego realizmu socjalistycznego (socrealizmu).
Akcent położony zostanie na jakościach malarskich i rzeźbiarskich – przykłady rzeźby są tu szczególnie cenne, ponieważ prezentowana jest ona w kieleckim Muzeum niezmiernie rzadko. Podstawą selekcji prac są bardzo obszerne ikonograficznie kolekcje polskich muzeów, w rezultacie czego zostaną zaprezentowane wartościowe obiekty rzadziej do tej pory pokazywane czy publikowane, a takich w krajowych muzeach – w tym w kieleckim – jest bardzo dużo (ponad stu twórców, w tym siedemnaście kobiet).
Wśród przedstawień znajdą się portrety znanych postaci m.in. aktora Aleksandra Bardiniego, kolekcjonera Feliksa Jasieńskiego, tyczkarza Władysława Kozakiewicza, aktora kultowego serialu telewizyjnego Wojna domowa Kazimierza Rudzkiego, twórcy polskiego czekoladowego ptasiego mleczka Jana Wedla czy pisarza Emila Zegadłowicza. Dużą wartością będzie włączenie zbiorów kieleckich w kontekst ogólnopolski – 11 prac z Działu Sztuki Współczesnej Muzeum i 123 prace z 13 muzeów: Muzeów Narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Wystawie będzie towarzyszył polsko-angielski katalog.
Kurator: Iwona Rajkowska
Koordynator: Małgorzata Osobińska