Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Splendor i finezja. Duch i materia w sztuce Korei

11 października 201912 stycznia 2020

Wernisaż: 11 października 2019 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Wystawa czynna do: 12 stycznia 2020 r.

Siedzący Awalokiteśwara (dynastia Goryeo, 918–1392) © Koreańskie Muzeum Narodowe w Seulu
Siedzący Awalokiteśwara (dynastia Goryeo, 918–1392) © Koreańskie Muzeum Narodowe w Seulu

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie, przygotowywana we współpracy z Koreańskim Muzeum Narodowym w Seulu, będzie największą z dotychczasowych prezentacją sztuki koreańskiej w Polsce. Ekspozycja, mająca uczcić trzydziestolecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Korei, jest odpowiedzią na zorganizowaną w Seulu w 2015 roku wystawę Sztuka polska: niezłomny duch. Ogromna popularność tego pokazu, który dla koreańskiej publiczności był pierwszą okazją do spotkania z Polską i jej kulturą, to dowód na wzajemną fascynację między odległymi geograficznie, ale zaskakująco podobnymi pod względem historii i doświadczeń krajami.

Na warszawskiej wystawie zaprezentowane zostaną zabytki z różnych epok – od czasów prehistorycznych aż po schyłek panowania dynastii Joseon (1392–1897). Buddyjskie rzeźby, malarstwo zwojowe, kunsztowna ceramika i wyszukane tkaniny, a także wyroby z metalu, laki i kamienia pozwolą zwiedzającym doświadczyć bogactwa tradycji artystycznych Korei oraz dalekowschodniego piękna.

W pierwszej części znajdą się najstarsze zachowane na Półwyspie Koreańskim obiekty (780 000–130 000 p.n.e., po okres Samhan, ok. 300 r. n.e.). Na szczególną uwagę zasługują narzędzia rytualne symbolizujące władzę klas rządzących – wykonane z brązu figurki, lustra i broń oraz nefrytowa biżuteria.

Druga część wystawy obejmie zabytki z okresu Trzech Królestw (ok. 57 r. p.n.e. – 676 r. n.e.), niezwykle ważnego dla kształtowania się kultury i sztuki koreańskiej. Zaprezentowane zostaną m.in. obiekty wydobyte z królewskich grobowców Silli: złote ozdoby, ceramika, broń i elementy końskich uprzęży, stanowiące dowód splendoru i potęgi starożytnych koreańskich władców.

Trzecia część ekspozycji będzie poświęcona kulturze Zjednoczonej Silli (676–935), pierwszego królestwa panującego na całym Półwyspie Koreańskim. To okres ożywionych kontaktów z innymi państwami, przede wszystkim z Chinami i Japonią, a także utrwalenia się buddyzmu jako oficjalnej religii. Wszystko to miało swe odzwierciedlenie w sztuce: na wystawie będzie można podziwiać między innymi posągi Buddy, a także ceramikę inspirowaną sztuką chińską.

W części czwartej znajdą się przykłady sztuki z czasów dynastii Goryeo (918–1392), od której współczesna Korea wzięła swoją nazwę. Powstawały wówczas słynne seladony, najbardziej znane przykłady koreańskiej ceramiki, będące do dziś świadectwem niedościgłej maestrii rzemieślników, a także ich niezwykłej wrażliwości na kolor i ornament.

Ostatnia część wystawy będzie poświęcona ponad pięćsetletniej historii i kulturze dynastii Joseon (1392–1897), najdłużej rządzącej dynastii w historii wschodniej Azji, mającej ogromny wpływ na kształtowanie się współczesnej kultury koreańskiej. Prezentowane będą symbole władzy królewskiej, świadczące o rozbudowanym dworskim rytuale: naczynia rytualne, stroje, zwoje dokumentujące ceremonie i obrzędy, a także liczne obiekty związane z życiem i działalnością koreańskich uczonych urzędników: wyposażenie pracowni, meble, przybory do pisania oraz zwoje malarskie i kaligraficzne. Uzupełnieniem tej części będzie również pokaz różnorodnych wyrobów ceramicznych, w tym słynnej śnieżnobiałej porcelany, oraz wspaniałe przykłady laki inkrustowanej masą perłową.

Wszystkie eksponaty pochodzą z Koreańskiego Muzeum Narodowego w Seulu, najbogatszego zbioru zabytków z tamtego obszaru. Wystawa pokaże inne oblicze Korei – dotychczas kojarzonej w Polsce z najnowszą technologią i kulturą popularną – jako kraju o sięgającej starożytności tradycji i zachwycającej sztuce. Będzie to wyjątkowe wydarzenie zarówno w historii Muzeum Narodowego w Warszawie, jak i stosunków kulturalnych między naszymi krajami.

Kuratorki ze strony polskiej: Joanna Bojarska-Cieślik, współpraca dr Magdalena Pinker, Joanna Popkowska

Szczegóły

Początek:
11 października 2019
Koniec:
12 stycznia 2020
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl/wystawy/splendor-i-finezja-duch-i-materia-w-sztuce-korei,220.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa, 00-495 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 621 10 31
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.