Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stettin/Szczecin – jedna historia. Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

24 lipca 2021

Stettin/Szczecin – jedna historia.

Stettin/Szczecin – jedna historia.
Sztuka XIX i XX wieku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie

04 czerwca 2021 r. – 14 listopada 2021 r.
Muzeum Narodowe w Szczecinie
Kuratorka: Beata Małgorzata Wolska
_______________________________________________________________

Jan Stanisławski, Pejzaż wiejski, malarstwo polskie, pejzaż, sztuka XIX/XX w., Niezła Sztuka
Jan Stanisławski, Pejzaż wiejski | ok. 1900, Muzeum Narodowe w Szczecinie

Czy Stettin i Szczecin to jedno miasto?

Chociaż właściwszym pytaniem jest to, czy historia Stettina i historia Szczecina to historia jednego czy dwóch odrębnych miast? Na oba człony tego pytania można odpowiedzieć twierdząco: tak, to jedno miasto, bo pamięć przeszłości miasta w coraz mniejszym stopniu dzieli historyków Stettina-Szczecina; oraz: tak, to dwa odrębne miasta, pomiędzy którymi ci sami historycy dość zgodnie gotowi są wskazać oczywisty punkt nieciągłości. A dotyczy to tyleż badaczy stettińskich-szczecińskich dziejów, co sztuki.

Jacek Malczewski Moja dusza, autoportret z dwiema siedzącymi kobietami, malarstwo polskie, sztuka XX w., portret, Niezła Sztuka
Jacek Malczewski, Moja dusza (Autoportret z dwiema siedzącymi kobietami) | 1918 r., Muzeum Narodowe w Szczecinie

Jeśli spojrzeć okiem nawet nie znawcy, ale miłośnika sztuki na prezentowany tu przegląd kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie, łatwo jest te nieciągłości – te luki, miejsca puste i prowokujące niewygodne pytania – wskazać. Na przykład takie: skoro zgadzamy się, uznajemy i celebrujemy już dziś w sposób nieskrępowany to, że miasto było niemieckie, to dlaczego tak mało tu obiektów niemieckich?

Józef Chełmoński, Jarmark. Sprzedaż konia, malarstwo polskie, scena rodzajowa, sztuka XIX w., Niezła Sztuka
Józef Chełmoński, Jarmark. Sprzedaż konia | 1888, Muzeum Narodowe w Szczecinie

Choć niewygodne, nie warto jednak chyba takich pytań przemilczać, unikać czy – tym bardziej! – zakrzykiwać. Lepiej je głośno stawiać, bo może to one właśnie stanowią istotę kolekcji, skupiają uwagę na szczelinach, z których przebija się pełna historia muzeum i miasta – niełatwa, złożona, pełna wyrw, braków i związanych z nimi doświadczeń, zarówno artystów, osób współtworzących historie instytucji, jak i pozostałych mieszkańców. To sprawiło, że istotą wystawy stała się chęć uchwycenia tego, co bywa często niewidoczne, ponieważ nie ukazuje spójnej wersji wielkiej narracji o mieście. Dlatego też postanowiliśmy wprowadzić w losy zarówno niemieckiego i polskiego miasta oraz muzeum, jak i związanej z nim sztuki.

Włodzimierz Tetmajer, Polski: Zrękowiny (Zaręczyny), malarstwo polskie, sztuka XIX w., Niezła Sztuka
Włodzimierz Tetmajer, Polski: Zrękowiny (Zaręczyny) | 1861, fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Na kolekcję bowiem należy spoglądać, mając w pamięci zawiłości dziejowe miasta. W związku z tym podstawowym celem przyświecającym twórcom wystawy była potrzeba stworzenia opowieści o jednym Stettinie/Szczecinie – tym przed- i powojennym, takim, który łączy polską i niemiecką historię miasta w jedną, acz złożoną z niezliczonych doświadczeń całość. Do jego realizacji wykorzystano wybór niemieckich i polskich dzieł z XIX i XX wieku. Stanowi on dobrą reprezentację szczecińskiej kolekcji, bowiem obejmuje te okoliczności, które najlepiej oddają kluczowe meandry historii miasta, a co za tym też idzie – muzeum. Proponowana ekspozycja to obraz drogi prowadzącej do zgody na myślenie o Szczecinie jako polskim mieście z niemiecką przeszłością (i współczesnością).

NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.