Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Monika Trypuz. Atencja

24 lipca 202129 sierpnia 2021

Monika Trypuz. Atencja

Monika Trypuz. Atencja

24 lipca 2021 r.- 29 sierpnia 2021r.
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
_________________________________________________________________________

Monika Trypuz. Atencja
Wystawa Monika Trypuz. Atencja

Projekt „Atencja” to zogniskowanie uwagi odbiorcy na mozolnej technice tkania pereborów – ornamentów tkackich charakterystycznych dla rejonów Lubelszczyzny. Każda linia wzoru wymaga niezwykłego skupienia/atencji tkaczki, by deseń wytkany został zgodnie z pierwotnym założeniem. Punktem wyjścia jest wzornik autorskich pereborów wytkanych przez artystkę. Do pracy na zautomatyzowanym, będącym prototypem komputera krośnie żakardowym nawiązują odtwarzające się wiersz po wierszu zapisane kodem moduły wzorów. Ażurowe fronty kasetonów świetlnych odnoszą się do projektów na kratownicach będących podstawą do wytkania pereborów, jak też kart perforowanych będących pierwowzorem pamięci w sterowaniu maszyną żakardową.

Monika Trypuz. Atencja
Wystawa Monika Trypuz. Atencja

Perebor stał się dla artystki początkiem niezwykłej podróży w przyszłość, jak i w przeszłość, w głąb siebie, w odległe rejony dzieciństwa. Dzięki niemu nastąpił powrót do korzeni, babcinego wiejskiego domku i ciepłych uczuć z nim związanych, co dziś rzutuje na sentyment artystki do atmosfery dawnej wsi.

Monika Trypuz. Atencja
Wystawa Monika Trypuz. Atencja

Perebor był przyczyną spotkań z pełnych pasji kobietami kultywującymi tę technikę tkactwa. To również perebor stał się motywatorem do spełnienia dziecięcego marzenia dotyczącego nauki tkania na krosnach. To właśnie z doświadczenia pracy przy warsztacie tkackim zrodził się projekt artystyczny „Atencja” oraz pomysł na stworzenie własnej marki How I wykorzystującej twórczo rozwinięty przez artystkę perebor w celu kreacji istotnych znaczeniowo i kulturowo ubrań.

Monika Trypuz. Atencja
Wystawa Monika Trypuz. Atencja

Monika Trypuz – urodzona w 1981 roku w Chełmie. Jest absolwentką warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim uzyskała w dwóch specjalnościach: Grafika Warsztatowa pod kierunkiem prof. Rafała Kochańskiego i Ilustracja i Grafika Wydawnicza pod kierunkiem prof. Błażeja Ostoi Lniskiego. Od 2005 roku magister Matematyki (KUL w Lublinie). Graficzka, ilustratorka współpracująca z wydawnictwami i instytucjami kultury. Ostatnie jej zainteresowania skupiły się wokół polskiej kultury ludowej i rękodzieła. Efektem tych zainteresowań jest autorska książka „Rocznik wsi” ilustrująca miesiąc po miesiącu niepowszechne bądź zapomniane tradycje i obrzędy ludowe oraz projekt „Atencja” poświęcony pereborom – lubelskim ornamentom tkackim.

Szczegóły

Początek:
24 lipca 2021
Koniec:
29 sierpnia 2021
Witryna internetowa:
https://spotkaniakultur.com/pl/node/3096

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.