Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tadeusz Kokietek – malarz historii Polski

15 sierpnia 202126 września 2021

Tadeusz Kokietek malarz historii Polski, wystawa, Galeria Imaginarium, ŁDK, Łódzki Dom Kultury, Łódź, niezła sztuka

Tadeusz Kokietek – malarz historii Polski
Galeria Imaginarium | Łódzki Dom Kultury
Wernisaż: 15 sierpnia 2021 r., o godz. 14.00
Wystawa czynna od 15 sierpnia do 26 września 2021 r.
od wtorku do soboty w godz. 14.00 – 18.00

Tadeusz Kokietek malarz historii Polski, wystawa, Galeria Imaginarium, ŁDK, Łódzki Dom Kultury, Łódź, niezła sztuka

Więcej informacji »
Wydarzenie na facebooku »


Tadeusz Kokietek malarz historii Polski, wystawa, Galeria Imaginarium, ŁDK, Łódzki Dom Kultury, Łódź, niezła sztuka
Tadeusz Kokietek, U wezgłowia ukochanej | 1960, fot. materiały organizatora

Łódzki Dom Kultury prezentuje retrospektywną wystawę twórczości malarza i rysownika, Tadeusza Kokietka (1920-1982). Pretekstem do wystawy jest setna rocznica urodzin tego zdolnego i pracowitego łodzianina przypadająca na 2020 rok. Niestety z powodu pandemii nie udało się zorganizować wystawy w ubiegłym roku.

101. rocznica urodzin Tadeusza Kokietka to równie dobra okazja, aby przypomnieć łódzkiej publiczności tę nietuzinkową i barwną postać, ważną nie tylko lokalnie, ale – jak się okazuje z perspektywy prawie czterech dekad, jakie niebawem miną od jego śmierci – także w kontekście rozwoju polskiej sztuki. Sztuki u swego zarania romantyczno-realistycznej, pokazującej naszą historię i jej bohaterów, barwną rodzajowość wsi oraz urodę rodzimego krajobrazu – od której zaczęło się samodzielne polskie malarstwo. Jego początki przypadły na ciężkie czasy zaborów, kiedy to poddawani rusyfikacji i germanizacji Polacy musieli w szczególny sposób pielęgnować swoją tożsamość, a pomagać im w tym miały literatura i sztuka o tematyce historycznej i rodzajowej, tworzone „ku pokrzepieniu serc”.

Tadeusz Kokietek malarz historii Polski, wystawa, Galeria Imaginarium, ŁDK, Łódzki Dom Kultury, Łódź, niezła sztuka
Tadeusz Kokietek, Potyczka ze Szwedami | 1979, fot. materiały organizatora

Tadeusz Kokietek odniósł znaczący, ponadlokalny sukces, znajdując nabywców na swoje prace wśród wielu kolekcjonerów w Polsce i za granicą. Obrazy u Tadeusza Kokietka już przed wojną zamawiali łódzcy fabrykanci, Geyerowie i Grohmanowie, prezydent Aleksy Rżewski – były to głównie portrety – zaś po 1945 roku bogaci kolekcjonerzy oraz urzędy. Jednym z bardziej prestiżowych oficjalnych zamówień był wielkoformatowy tryptyk olejny: Jeńcy, Hubal i Zasadzka z lat 70. XX wieku. Znaczący był tu wizerunek majora Henryka Dobrzańskiego, zwanego Hubalem, o którym w tamtym czasie zaczęto przywracać pamięć, a którego postacią łódzki malarz był zafascynowany.

Tadeusz Kokietek malarz historii Polski, wystawa, Galeria Imaginarium, ŁDK, Łódzki Dom Kultury, Łódź, niezła sztuka
Tadeusz Kokietek, Wypas koni | 1976, fot. materiały organizatora

Przez długie lata płótna te wisiały w gabinecie Prezydenta Miasta Łodzi, niestety ostatnio słuch o nich zaginął. Jego dzieła były zamawiane przez instytucje państwowe, takie jak Łódzki Urząd Wojewódzki, w którego zbiorach znajdują się dwa wielkoformatowe płótna: Nadanie praw miejskich Łodzi przez Władysława Jagiełłę na zamku w Przedborzu z 1975 roku oraz namalowana dwa lata wcześniej Bitwa pod Wiedniem – wypożyczone na ekspozycję. Ich dopowiedzeniem będą obrazy o tematyce batalistycznej, historycznej i rodzajowej, kameralne portrety i autoportrety, martwe natury oraz szkice ujawniające wielki kunszt artysty w opracowywaniu detalów strojów i uzbrojenia – użyczone przez córkę artysty, Monikę Kokietek-Cholewińską, łódzkich kolekcjonerów i galerie. Wystawa zatytułowana Tadeusz Kokietek – malarz historii Polski, zostanie otwarta w Galerii Imaginarium 15 sierpnia i potrwa do 17 września 2021. Towarzyszyć jej będzie katalog.


Tadeusz Kokietek (ur. 06.04.1920 w Łodzi, zm. tamże 09.06.1982) – malarz, rysownik i ilustrator związany z Łodzią; samouk, kontynuator tradycji europejskiego realizmu, wzbogaconego doświadczeniami kolorystycznymi i wielką dbałością o detal. Pierwsze sukcesy artystyczne odnosił w okresie międzywojennym – za obraz „Bitwa pod Machnówką”, prezentowany w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w 1938 roku, dostał nagrodę Ministerstwa Wyznań i Oświecenia Publicznego. Już przed wojną utrzymywał się ze sztuki, malował portrety na prywatne zamówienia m.in. dla łódzkich fabrykantów. Inspiracji szukał w literaturze Henryka Sienkiewicza, Jana Chryzostoma Paska, Stefana Żeromskiego, Miguela Cervantesa oraz w polskiej historii, zwłaszcza XVII-XIX wieku. Malował historyzujące sceny rodzajowe, myśliwskie i batalistyczne, średniego i wielkiego formatu. Tworzył też kameralne autoportrety, portrety, pejzaże miejskie i wiejskie, martwe natury – w technice olejnej, akwarelowej, tuszem. Zajmował się ilustracją książkową np. Olbrachtowi rycerze, współpracował z łódzkim dziennikiem Express Ilustrowany, gdzie ilustrował cykle popularno-przygodowe np. Jeździec bez głowy. Od 1950 roku był członkiem Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków, gdzie pełnił funkcję sekretarza zarządu, współpracował z salonami DESA w Warszawie i Łodzi. Obrazy i rysunki Tadeusza Kokietka znajdują się w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi, zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, Muzeum Miasta Łodzi oraz w licznych kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, Brazylii. Ostatnią wystawę indywidualną zorganizowało artyście łódzkie BWA w 1983 roku.


Honorowym Patronatem wystawę objęli – Tobiasz Bocheński – Wojewoda Łódzki oraz Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego.
Organizatorem jest Łódzki Dom Kultury.
Partnerem jest Rynek Sztuki Sp. z o.o.
Partnerami medialnymi są: TVP Kultura, Radio Łódź, Spotkania z Zabytkami, niezlasztuka.net

Szczegóły

Początek:
15 sierpnia 2021
Koniec:
26 września 2021

Miejsce wydarzenia

Łódzki Dom Kultury | Galeria Imaginarium
ul. Traugutta 18
Łódź, Łódzkie 90-113 Polska
+ Google Map
Telefon:
(42) 633-98-00
Witryna internetowa:
https://www.ldk.lodz.pl/galeria-imaginarium-t219
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.