Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego

23 czerwca 202229 lipca 2022

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka

Alek Slon, artysta wizualny i kurator, zaprezentuje w Warszawie dzieła, w których użył złotego koloru za pomocą różnych technik malarskich. Wernisaż wystawy „TRANSMUTATIO” i spotkanie z twórcą rozpocznie się w czwartek 30 czerwca o godzinie 19.30 w salonie Goldenmark przy placu Konstytucji 6.

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka
Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego

Alek Slon działa w obszarze sztuk wizualnych, tworzy obrazy, rysunki, a także obiekty, instalacje multimedialne, animacje i wideo. Oprócz działalności artystycznej, zajmuje się również kuratorstwem. Jest współzałożycielem warszawskiej Kamienicy Artystycznej TA3.

Od 2021 roku współpracuje ze szwajcarską galerią a-Space, z którą uczestniczył w targach sztuki i wystawach na Węgrzech, na Tajwanie, w Polsce i we Włoszech. W kwietniu 2022 roku artysta gościł w Stanach Zjednoczonych, gdzie na zaproszenie Cornell University prowadził warsztaty i zrealizował projekt artystyczny.

Jego najnowsza praca „New Modulor”, poruszająca problem zrównoważonego rozwoju, będzie w 2022 roku pokazywana na wystawach w Japonii i Szwajcarii. Alek Slon przywołuje w niej postać cyklopa, który w jego interpretacji symbolizuje autodestrukcyjne siły ludzkiej cywilizacji.

Artysta i podróżnik

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka
Alek Slon, fot. materiały organiatora

Urodził się w 1975 roku w Warszawie. Po ukończeniu filozofii na Uniwersytecie Warszawskim wyjechał do Rzymu, gdzie studiował malarstwo na Accademia di Belle Arti. Później jego życie zdominowały podróże – które są dla niego największym źródłem inspiracji – i sztuka. Choć aktualnie zakotwiczony w Polsce, to – jak sam o sobie mówi – jest nomadą. Lubi, a wręcz potrzebuje, zmieniać miejsce i kolor swojej rzeczywistości co jakiś czas.

Podróż wyzwala wiele emocji, jest wyjściem poza codzienność, która ma tendencję do stawania się przeźroczystą, przestaje nas inspirować. Kiedy jestem już z powrotem w domu, zaczynam badać to, co odłożyło się w mojej głowie, kiedy byłem daleko. To, co podczas wyjazdu stanowi proste elementy rzeczywistości, po powrocie może wracać we wspomnieniach ze zdwojoną siłą. Charakterystyczny zapach, zwyczaje miejscowych, smaki tamtejszej kuchni, to wszystko tworzy łańcuch wspomnień, które dopiero po jakimś czasie ujawniają swoją wyjątkowość – opowiada Alek Slon.

Wiele najnowszych prac Alka jest inspirowanych pobytem artysty na Kubie w 2017 i 2019 roku. O ile doświadczenie rzymskie ukształtowało jego artystyczną osobowość, o tyle każdy z pobytów na wyspie jest od początku świadomie przeprowadzanym na własnej osobie artystycznym eksperymentem: od zapisków w dzienniku podróży, poprzez instalacje wideo, po komiksy, rysunki i prace na płótnie.

Alek Slon, malarstwo, wystawa, Katowice, Goldenmark, niezła sztuka
Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego

W poszukiwaniu kamienia filozoficznego

Na wystawie „TRANSMUTATIO” artysta pokazuje prace, w których użył złotego koloru za pomocą różnych technik malarskich, takich jak spray, farba olejna, szlagmetal. Samo wykorzystanie takiego czy innego barwnika lub techniki nie przesądza oczywiście o wartości pracy. Ewentualna wartość pojawia się dopiero poprzez transmutatio – czyli przekształcenie dostępnej materii w odpowiedni sposób tak, aby stała się ona czymś cenniejszym: sztuką.

Złoto jest trudno dostępne i praktycznie niezniszczalne, dlatego od wieków pozostaje bardzo pożądane. Wartość sztuki polega na zdolności wzbudzania w odbiorcach określonych emocji. Sztuka może kreować mity, być źródłem wiedzy, przedmiotem kontemplacji. Może uszlachetniać materię i nas samych. To kolejne i w gruncie rzeczy najważniejsze transmutatio. Co ważne, nie może się ono dokonać bez współudziału odbiorcy. I podobnie jak nie jesteśmy pewni, skąd pochodzi złoto we Wszechświecie, tak nie wiemy do końca jakie są źródła sztuki i czym jest ów kamień filozoficzny artystów, dzięki któremu dokonuje się to szczególne przejście od materii do idei – wyjaśnia dr Katarzyna Sadrak, kurator wystawy

Wystawę „TRANSMUTATIO. Poszukiwania kamienia filozoficznego” można będzie oglądać od 23 czerwca do 29 lipca w warszawskim salonie sztuki Goldenmark przy placu Konstytucji 6. W czwartek 30 czerwca o godzinie 19.30 odbędzie się wernisaż wystawy i spotkanie z artystą. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Szczegóły

Początek:
23 czerwca 2022
Koniec:
29 lipca 2022

Organizator

Goldenmark
Witryna internetowa:
https://goldenmark.com/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.