Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia

11 listopada 201931 grudnia 2025

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Marii Nawrockiej , portret, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Marii Nawrockiej , portret, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Marii Nawrockiej

“Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” to w historii słupskiego muzeum trzecia wystawa stała prezentująca zbiory z największej na świecie kolekcji dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jednocześnie to jedyna wystawa monograficzna Witkacego w Polsce.

Wystawa stała oddaje strukturę słupskiej kolekcji. Pokazane są prace ze wszystkich okresów twórczości artysty, zwłaszcza pastelowe portrety powstałe w ramach jednoosobowej Firmy Portretowej „S. I. Witkiewicz” działającej w latach 1925-1939. Archiwalia i książki skonfrontowane są z dziełami plastycznymi, nie tworzą osobnej części ekspozycji. Na wystawie znajduje się ponad 135 prac malarskich, rysunkowych i graficznych oraz rękopisy, maszynopisy, korespondencja i książki (w tym z dedykacjami Witkacego). Aranżacja wystawy podkreśla walory artystyczne dzieł, nie stanowiąc dla nich konkurencji i nie rozpraszając wizualnie.

Wystawa podzielona jest na dwie części. Część pierwsza pokazuje ewolucję twórczości Witkacego, jej działy to: Zakopane, Pierwsze podróże i doświadczenia, W Rosji, W gronie formistów, W świecie Czystej Formy, Rok 1924, Firma portretowa „S. I. Witkiewicz”. Część druga prezentuje dawne prywatne kolekcje dzieł Witkacego, z których pochodzi większość dzieł zgromadzonych w słupskim muzeum. Są to kolekcje: Włodzimierza Nawrockiego, Jana i Janiny Leszczyńskich, Modesty Zwolińskiej, rodziny Głogowskiego oraz Teodora Białynickiego-Biruli.

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Stefana Szumana
Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret Stefana Szumana

Osobne miejsce przeznaczone jest na prezentację zagadnień konserwatorskich, gdzie obejrzeć można np. szybę z drobinami pastelu i portret, który niegdyś znajdował się za nią. Ekspozycji towarzyszą filmy, między innymi o historii słupskiej kolekcji oraz specjalna gazeta zatytułowana „Witkacy”, wydana w wersji polskiej i angielskiej, w której omówione są poszczególne części wystawy. Przy stanowiskach multimedialnych można wyszukać portrety według wybranych przez siebie kryteriów np. roku powstania czy rodzaju używki oraz prześledzić jak przez lata zmieniał się kolor papieru, na którym rysował Witkacy. Szklane ściany magazynu dzieł Witkacego pozwalają zajrzeć do tych części muzeum, które zazwyczaj ukryte są przed okiem zwiedzających.

Wystawa stała została otwarta 11 lipca 2019 roku w Białym Spichlerzu.

Szczegóły

Początek:
11 listopada 2019
Koniec:
31 grudnia 2025
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://muzeum.slupsk.pl/zbiory/witkacy/wystawa-stala-witkacy-bialy-spichlerz/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
ul. Dominikańska 5-9
Słupsk, 76-200 Polska
+ Google Map
Telefon:
59 842 40 81
Witryna internetowa:
http://www.muzeum.slupsk.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.