Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Aukcja prac Wlastimila Hofmana w Krakowskim Domu Aukcyjnym

24 lutego 2021 • 19:3021:00 CET

wlastimil hofman aukcja

Wlastimil Hofman – życie i twórczość
aukcja: 24.02.2021, g. 19.30
Hotel Holiday Inn –  aukcja bez udziału publiczności
więcej informacji »

wlastimil-hofman-aukcja-attis


wlastimil hofman aukcja
Wlastimil Hofman, Autoportret | 1925, fot. Krakowski Dom Aukcyjny

Wlastimil Hofman (1881-1970) to jeden z najwybitniejszych uczniów i kontynuatorów Jacka Malczewskiego oraz ceniony przedstawiciel młodopolskiego nurtu symbolizmu. Poetycka, melancholijna twórczość artysty zyskała uznanie już w czasach jemu współczesnych i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem wśród koneserów i amatorów sztuki.

Katalog VII Aukcji Krakowskiego Domu Aukcyjnego zatytułowanej „Wlastimil Hofman – życie i twórczość” stanowi przegląd sztuki malarza od pierwszych dekad XX wieku. Na aukcji licytowane będą zarówno liryczne, poruszające wątki mitologiczne, religijne i egzystencjonalne obrazy olejne, jak i rysunki studyjne oraz kompozycyjne, a także grafiki. Wszystkie prace warte są uwagi miłośników, kolekcjonerów i historyków sztuki Wlastimila Hofmana, gdyż pozwalają prześledzić pracę artysty, poszczególne etapy powstawania jego zachwycających dzieł.

Wiele spośród pozycji katalogowych przynależy do symbolistycznego nurtu twórczości Wlastimila Hofmana, w którym artysta zawierał swoje przemyślenia na temat ludzkiego życia i losu, przeplatając je nierzadko wątkami o charakterze religijnym, co nadawało im jeszcze głębszego znaczenia. Należy pamiętać, że malarz był osobą silnie wierzącą, ale jego postawa wpisywała się raczej w poglądy związane z filozoficzno-teologicznym nurtem modernizmu katolickiego, a sam siebie nazywał „katolikiem niepraktykującym”.

wlastimil hofman aukcja
Wlastimil Hofman, Starzec z parą aniołków | 1924, fot. Krakowski Dom Aukcyjny

W kontekście dzieł Wlastimila Hofmana o charakterze symbolicznym można przytoczyć słowa artysty zapisane w jego notatniku pod datą 25 II 1951: „Wierzę, że sztuka też jest pewnego rodzaju służbą Bożą, służbą prawdy. Dziś czuję to w pełni, przedtem przeczuwałem to instynktem […].” (cyt. za: W. Hofman, Autobiografia, oprac. B. Mielczarek, Warszawa 2020, s. 53.).

wlastimil hofman aukcja
Wlastimil Hofman, Modlitwa chłopca z aniołami | 1931, fot. Krakowski Dom Aukcyjny

Na aukcji znalazły się obiekty z kategorii sztuki portretowej, która również odegrała ogromną rolę w historii twórczości Wlastimla Hofmana. Licytacji poddane zostaną m.in. autoportrety malarza (lot 12, 34), a także wizerunki jego żony Ady (lot 12, 20), modelki-przyjaciółki Heleny Fliszewskiej (lot 1, 2) czy piłkarza „Wisły” Mieczysława Balcera (lot 40).

Należy zaznaczyć, że aukcja wykracza swoim zasięgiem poza tradycyjną sprzedaż dzieł sztuki i oferuje kolekcjonerom możliwość zakupu rzadkich, czy wręcz niespotykanych obiektów-pamiątek związanych z Wlastimilem Hofmanem. W czasie licytacji nabyć będzie można fotografie portretowe malarza (lot 4, 15, 35), niewydany maszynopis książki historyka sztuki Stanisława Zadęckiego poświęconej osobie Wlastimila Hofmana (lot 39) czy księgę pamiątkową (lot 6) ze szkicami artysty, autografami jego przyjaciół oraz kolekcją zdjęć i podpisów piłkarzy TS „Wisła”.

wlastimil hofman aukcja
Wlastimil Hofman, Pejzaż symboliczny z ostami | 1944, fot. Krakowski Dom Aukcyjny

Duża część prezentowanych w katalogu obiektów pochodzi z kolekcji Heleny Fliszewskiej – osoby bardzo bliskiej Walstimilowi Hofmanowi, jego krakowskiej modelce, którą wielokrotnie portretował i z którą utrzymywał przyjacielskie relacje.

Wszystkie obiekty z oferty można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej, która będzie trwać w dniach 9-24 lutego 2021 w Krakowskim Domu Aukcyjnym, ul. Starowiślna 14 – Kraków, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00.

Szczegóły

Data:
24 lutego 2021
Godzina:
19:30 – 21:00 CET

Miejsce wydarzenia

Krakowski Dom Aukcyjny
ul. Starowiślna 14
Kraków, 31-032 Polska
+ Google Map
Telefon:
12 421 81 90
Witryna internetowa:
krakowskidomaukcyjny.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.