Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Antygrawitacja

4 marca 202111 kwietnia 2021

Antygrawitacja

Wernisaż: 04 marca 2021 r.
BWA Tarnów
Wystawa czynna do: 11 kwietnia 2021 r.
Kuratorzy: Dominika Borek, Przemysław Pokrywka

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Pomysł zorganizowania wystawy Antygrawitacja wynika z obserwacji działań współczesnych artystów. Powtarzające się motywy, jak choćby te inspirowane sztuką science-fiction, ale nie tylko, zdają się wpisane w ich aktualne zainteresowania. Przyjmując formułę wystawy zbiorowej mamy na celu prezentację szerokiego spektrum działań artystów-naukowców. Zbioru rozmaitych artystycznych narracji mających u swej podstawy rodzaj porzucenia realizmu, w których uwidoczniła się potrzeba ukazania rzeczywistości o odmiennym „prawie ciążenia”. W działaniach tych upatrywać można portret współczesnego człowieka, podejmującego próbę wejścia w inny, wyimaginowany wymiar, chcącego przekroczyć barierę ograniczeń materii.

Projekt Antygrawitacja poza podejmowanym aspektem artystycznym i badawczym, realizującym się w formie wystawy oraz publikacji, ma stanowić pole obserwacji umożliwiające podjęcie próby interpretacji i formułowania pytań oscylujących wokół myśli futurologicznej i antropologicznej. Zestawienie różnorodnych dzieł artystów stwarza potencjał dla nakreślenia wielowymiarowych kontekstów, bądź to rozumianych dosłownie, bądź metaforycznie, zawierających się w pojęciu „antygrawitacji”. Samo to pojęcie zdaje się odsyłać do świata fikcji. Do rzeczywistości obejmującej marzenia o nowym i innym, wyobrażenia człowieka wykraczające poza namacalną i daną rzeczywistość.
Przedstawienia ujęte w prezentowanych obrazach lub obiektach dezorientują i zniekształcają sygnały pochodzące od znanego świata zmysłów. Wymuszając obranie nowej orientacji, w sposób mniej lub bardziej oczywisty (lub nawet symboliczny), odrywają się od realności i ziemskiej rzeczywistości, przenoszą w świat wyobrażonego i niemożliwego.

Szerokie spektrum działań artystycznych scalonych motywem przewodnim wystawy – „stanem antygrawitacji”, z jednej strony tworzy signum świadomości współczesnego człowieka, sygnalizującego znaczące punkty ewolucji myśli ludzkiej, z drugiej – implikuje filozoficzne, antropologiczne pytania o kondycję ludzkiej egzystencji.

Prezentacja wystawy będzie miała miejsce w Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie – mieście urodzenia wybitnego kosmologa ks. prof. Michała Hellera, pisarza Jacka Dukaja i architekta Jana Głuszaka „Dagaramy”, w przypadający 2021 rok, którego patronem został Stanisław Lem.

Szczegóły

Początek:
4 marca 2021
Koniec:
11 kwietnia 2021
Witryna internetowa:
http://www.bwa.tarnow.pl/1,921,wystawy,antygrawitacja.html

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.