Mieczysław Fogg. Pieśniarz Polaków

Agata Jóźwiak. Góra i Rzeka

miejski ośrodek kultury w koluszkach, Śladami Władysława Strzemińskiego, grupa Powidoki, wystawa, niezła sztuka

Śladami Władysława Strzemińskiego. Grupa Powidoki

Michał Czuba, malarstwo, sztuka polska, miejska galeria sztuki w Łodzi, niezła sztuka

Michał Czuba. Wrażenie

Polskie style narodowe wystawa, muzeum narodowe w Krakowie, niezła sztuka

Polskie style narodowe 1890-1918

Anna Bilińska-Bohdanowicz wystawa Muzeum Narodowe w Warszawie, niezła sztuka

Artystka. Anna Bilińska-Bohdanowicz

Okładka obca książce, wystawa, MOCAK, niezła sztuka

Jadwiga Sawicka. Okładka obca książce.
Interwencja w bibliotece

Muzyka jako zapis. Muzyka jako eksperyment

Sztuka karmi sztukę

Artysta jest obecny

Łukasz Towpik malarstwo, Galeria van Rij, Ćmielów, fabryka porcelany, niezła sztuka

Łukasz Towpik: Izolacja

Kolekcja zdarzeń. Prace z kolekcji Dariusza Bieńkowskiego

Stasys – rysunki refleksyjne

Rzeźba na nagrobku Krzysztofa Kieślowskiego, MOCAK wystawa, sztuka współczesna, rzeźba, niezła sztuka

Symbole życia po śmierci. Rzeźba komemoratywna Krzysztofa M. Bednarskiego

MOCAK wystawa, sztuka współczesna, niezła sztuka

Architektura jako symbol, tekst i tło

Młoda Polska

widzę muzykę, muzeum Fryderyka Chopin, wystawa, niezła sztuka

Widzę muzykę

Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX w., Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, niezła sztuka

Sztukosłowiańskość. Słowiańszczyzna w polskim malarstwie, rysunku i grafice od XIX w.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wszyscy jesteśmy terroryst(k)ami

18 października 202022 grudnia 2020

Wszyscy jesteśmy terroryst(k)ami

Wystawa jest częścią programu głównego Cracow Art Week KRAKERS 2020: Sztuka pojęcie otwarte (18-25 października 2020)

Wernisaż: 18 października 2020 r.
Art Agenda Nova
Wystawa czynna do: 14 grudnia 2020 r.
Kuratorka: Małgorzata Gołębiewska

Tytuł wystawy jest jednocześnie hasłem pochodzącym z anarchistycznego transparentu, który artysta otrzymał w ramach projektu Black Block prezentowanego po raz pierwszy w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w 2016 roku. Zaprojektowana wówczas przez Surowca kolekcja odzieży została rozdana uczestnikom wystawy w zamian za dokumentację zdjęciową protestów, w których brali udział. Ten kontrowersyjny w treści transparent staje się inspiracją do stworzenia cyklu prac, w których artysta zastanawia się nad możliwymi strategiami walki z silniejszym oraz zostaje wykorzystany jako część nowej kolekcji ubrań. Składają się na nie kurtki – bomberki prezentowane po raz pierwszy w niemieckiej galerii KREIS w Norymberdze latem 2020 roku. Tym razem do produkcji ubrań została użyta tkanina, skomponowana ze zdjęć otrzymanych od uczestników protestów przeciwko faszyzmowi, rasizmowi i ksenofobii, ale także przeciwko wszelkim formom nadużywania władzy, eksmisji z mieszkań, bądź w obronie miejsc pracy. Kurtka staje się nośnikiem, a osoba ją nosząca – ruchomym transparentem.

fot. materiały organizatora

fot. materiały organizatora

Publiczne protesty, manifestacje i pokojowe demonstracje nie wyczerpują jednak wszystkich znamion walki. Wystawa „Wszyscy jesteśmy terrorystami” odwołuje do bardziej partyzanckich wzorców, anarchistycznych taktyk bojowych jak i utopijnej, charakterystycznej dla Surowca, drogi na skróty. Jego najnowszy film „Sen Jakuba”, pokazywany na wystawie, to propozycja jak przez sztukę i zaangażowanie społeczne przynajmniej na chwilę, sprowadzić niebo na ziemię. W pierwszych dniach pandemii, kiedy większość mieszkań po turystach została pusta, artysta wynajmował mieszkania i zapraszał do nich bezdomnych. Nie było to jednak działanie wyłącznie filantropijne. To przede wszystkim akt walki. Artysta wierzy w sukces „strategii zombie”, która – jak mówi – „polega na pojawianiu się w modelowych dla kapitału miejscach osób, którzy na co dzień nie mają dostępu do podstawowych dóbr sanitarnych, a ich głównym celem jest zniechęcanie potencjalnych inwestorów”. Dla Surowca zombie to metafora sytuacji pozostania w kryzysie, której wszyscy się boimy. Stąd w filmach hollywoodzkich bohaterzy uciekający przed reprezentacją kryzysu, chowają się za szklanymi oknami witryn supermarketów, salonów i sklepów, gdzie zombie nie mają wstępu, lub uciekając wspinają się wysoko, gdyż zombie jest kalekie i jedyne co potrafi to lgnąć w kierunku zdrowego społeczeństwa i „wyciągać ręce”. W proponowanej wizji następuje rozwój scenariusza, w którym bezdomni dostają klucze do krakowskich apartamentów, inwestorzy się wycofują, mieszkania tanieją a „zombie” stają się ludźmi.

Inną odsłoną projektu, jest obraz aktu walki oparty na partyzanckich strategiach bojowych. Artysta zaprosił bohaterów „Snu Jakuba” do stworzenia w centrum miasta przestrzennej instalacji. Uczestnicy w ramach projektu zbierali wraz z artystą fragmenty miasta: cegły i druty z rozpadających się lub budowanych budynków, kamienie, gzymsy, sztukaterię ze starych kamienic, murów i zabytków wszelkiej kategorii. Do transportu używali wózków, wypożyczonych ze znanych sklepów budowlanych i spożywczych, prezentowanych w ramach instalacji. W pracy tej artysta odwołuje się zarówno to aktów niemożliwej konsumpcji jak i tworzy obraz przygotowania do realnej wojny. Do wojny wciąż trudnej do wyobrażenia – wykluczonych ze wspólnoty, ze świętym prawem do bezgranicznego bogacenia się i Policją, która tych dóbr broni. Walki z terrorem kapitalistycznej logiki, systemu wspieranego codziennie przez wszystkich, którego końca nie sposób sobie nawet wyobrazić, a którego być może wszyscy staniemy się ofiarami.

Szczegóły

Start:
18 października 2020
Koniec:
22 grudnia 2020
Wydarzenie Category:
Strona internetowa:
http://nova.art.pl/pl/lukasz-surowiec-wszyscy-jestesmy-terroryst-k-ami/