Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński – odnowiciel sztuki graficznej

5 grudnia 201916 lutego 2020

Wernisaż: 05 grudnia 2019 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Wystawa czynna do: 16 lutego 2020 r.

Wystawa prac Ignacego Łopieńskiego przybliży publiczności dorobek jednego z najważniejszych polskich grafików przełomu XIX i XX stulecia, prominentnej postaci życia artystycznego przed I wojną światową i w czasach II RP.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

W uznaniu zasług Łopieńskiego warszawskie Muzeum Narodowe zamierzało uhonorować jubileusz 50-lecia jego pracy twórczej wystawą przygotowywaną na jesień 1939 roku. Wojna pokrzyżowała te plany. W 155 rocznicę urodzin artysty Muzeum pragnie spłacić historyczny dług. Dodatkowym impulsem do zorganizowania ekspozycji było odzyskanie w 2014 roku zespołu prac Łopieńskiego, zgromadzonego z myślą o niedoszłej wystawie sprzed 80 lat, a zrabowanego w czasie II wojny światowej.

Na wystawie znajdzie się ponad 130 dzieł Łopieńskiego, w tym grafiki i szkice powstałe w czasie studiów w akademii monachijskiej oraz podczas podróży do Paryża i Bretanii. Zestawione z grafiką współczesnych mu artystów niemieckich, francuskich i polskich ukażą twórczość Łopieńskiego w szerszej perspektywie. Zaprezentowane zostaną ponadto akwafortowe reprodukcje wykonane wedle obrazów cenionych polskich malarzy, m.in. Anny Bilińskiej, Juliana Fałata i Jana Matejki, zamawiane u Łopieńskiego przez towarzystwa promujące polską kulturę i sztukę w czasach, kiedy była ona podstawowym narzędziem wyrażania polskiej odrębności i dążeń niepodległościowych. Oprócz odbitek graficznych zobaczyć będzie można płyty graficzne, rysunki studyjne, akwarele oraz projektowane przez artystę plakiety i medale z brązu.

Szczegóły

Początek:
5 grudnia 2019
Koniec:
16 lutego 2020
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl/wystawy/wystawa-ktorej-nie-bylo-ignacy-lopienski-odnowiciel-sztuki-graficznej,219.html

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Warszawa, 00-495 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 621 10 31
Witryna internetowa:
http://www.mnw.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.