wrzesień 2022
Chmura. Street art
Wystawa Chmura. Street art Tytuł wybrany przez pomysłodawców i współtwórców wystawy Paulinę Domagalską i Bartłomieja Stypkę jest otwarty na wieloznaczność, różne interpretacje, na skojarzenia. „Chmura pokazuje to, że istnieje, ale nie można jej złapać, dotknąć” (Kuba); „chmura kojarzy mi się z używanym w komiksach sposobie na przekazanie, ze postać cos myśli” (Ania); „nie ma takiej samej chmury każda z nich jest inna” (Kasia) – zapytani o te skojarzenia młodzi ludzie jak najbardziej oddali istotne cechy chmury, a co ciekawe –…
Dowiedz się więcej »listopad 2022
Jan Kanty Pawluśkiewicz
Wystawa Jan Kanty Pawluśkiewicz Jan Kanty Pawluśkiewicz - twórca wszechstronny: utalentowany malarz, kompozytor muzyki teatralnej, filmowej , autor monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, członek Europejskiej Akademii Filmowej - twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze upodobanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem i grafiką u prof. Krystyny Wróblewskiej. Po raz pierwszy wystawił swoje obrazy w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował 15 serii obrazów i grafik. Obecnie ma na…
Dowiedz się więcej »Jerzy Jotka Kędziora. Przyziemieni w napięciu
Wystawa Jerzy Jotka Kędziora. Przyziemieni w napięciu Wystawa Jerzy Jotka Kędziora. Przyziemieni w napięciu Jerzy Kędziora, znany w kraju i za granicą rzeźbiarz, laureat wielu nagród, autor rozlicznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie. Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle, np.: „Legendarni woje”, „Budowanie gniazda”, „Między niebem a ziemią”, „Poczet polskich postaci legendarnych i prehistorycznych”. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym cyklem pozostają Rzeźby balansujące – postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach. Ważą kilkadziesiąt kilogramów, a sprawiają wrażenie…
Dowiedz się więcej »kwiecień 2023
Jacek Waltoś. M∞rze
Wystawa Jacek Waltoś. M∞rze Najnowszy cykl Jacka Waltosia – malarza, rysownika, rzeźbiarza, grafika – zatytułowany „M∞rze”, jest głównym wątkiem wystawy prezentowanej w MGS. Ekspozycję budują jednak nie tylko dzieła z tej serii, tworzone przez Jacka Waltosia w ostatnich latach, ale również powstające od 1963 prace, w których Artysta ucieleśnia swoją fascynację krajobrazami „prowadzącymi do morza”. Są to cykle „Kaszuby”, „Ku morzu” „W morze”, „Przy morzu” „Kręgi”, „Młyny”. Wszystkie te dzieła, jak zawsze u Waltosia, charakteryzuje wielowymiarowość, od rozważań formalnych, poprzez…
Dowiedz się więcej »wrzesień 2023
11. Triennale Sztuki Sacrum. Ja i Ty / Ja – Ono
Wystawa 11. Triennale Sztuki Sacrum. Ja i Ty / Ja – Ono Triennale Sztuki Sacrum jest jednym z ważniejszych wydarzeń wystawienniczych Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, wspartym wieloletnią już historią i tradycją. W ramach Triennale, organizowanego od 1991 roku, zaprezentowanych było kilkadziesiąt wystaw, z udziałem wielu pokoleń artystów, wystaw podejmujących ważne tematy i udokumentowanych katalogami i innymi publikacjami. Triennale ewoluowało, zmieniało swój charakter, a jego przekaz z każda edycją wykraczał poza tradycyjne pojmowanie sztuki określanej jako sakralna. Dziś możemy mówić…
Dowiedz się więcej »styczeń 2024
Ula Dzwonik. HOMO sentiens
Wystawa retrospektywna Uli Dzwonik była wydarzeniem towarzyszącym 58. Festiwalowi Wratislavia Cantans, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu /wrzesień – listopad 2023/. Wystawa powstała pod opieką kuratorską Piotra Sarzyńskiego. Ula Dzwonik. HOMO sentiens W Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie zaprezentowana zostanie kolejna wersja wystawy, której tytuł został dobrany tak, że mógłby stać się mottem całej twórczości Uli Dzwonik. „HOMO sentiens”, czyli człowiek czujący – i to określenie może się odnosić zarówno do samej artystki, jak i jej bohaterów. Tworząc bowiem charakterystyczne…
Dowiedz się więcej »QUNSZT. Ceramika i szkło
Wystawa ośmiu artystów, pracowników Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Krzysztof Rozpondek, Łukasz Karkoszka, Mirosław Kociński i Przemysław Lasak zajmują się ceramiką, a Kazimierz Pawlak, Stanisław Sobota, Maciej Zaborski i Wojciech Peszko tworzą rzeźby ze szkła. QUNSZT. Ceramika i szkło Obie te dyscypliny, wywodząc się z rękodzieła są kojarzone z wytwarzaniem przedmiotów użytkowych, jednak jako dziedziny sztuki pozostają w sferze działań unikatowych, których efektem są autonomiczne wypowiedzi twórcze. QUNSZT. Ceramika i szkło Krzysztof Rozpondek w tekście do katalogu…
Dowiedz się więcej »luty 2024
10. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”. Wystawa pokonkursowa
Wystawa 10. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii” 10. edycja Salonu zobowiązuje, choć przygotowana została z taką samą pieczołowitością i zaangażowaniem jak edycje „nie-jubileuszowe”. Honorową funkcję komisarza Salonu ponownie przyjął jego pomysłodawca i wieloletni organizator, fotografik Janusz Mielczarek. Sam jubileusz wzmocnił jednak powracające pytanie – czy temat martwej natury w fotografii nadal zachowuje swoją świeżość i wciąż otwiera nowe możliwości interpretacji i rozwiązań formalnych. Wśród zgłoszeń, a tym bardziej wśród laureatów, z radością pojawili się zarówno uczestników konkursu, którzy wracają…
Dowiedz się więcej »maj 2024
Wojciech Siudmak. Omnis
Wojciech Siudmak, Turandot O „Diunie” Franka Herberta mówi, że to literackie dzieło wyobraźni. To m.in. dlatego, w 2004 roku artysta podjął się monumentalnego zadania – stworzenia ilustracji do cyklu „Diuna”, nad którym pracuje do dziś. Powstaje piękna książka – przedmiot, który będzie żył jako swego rodzaju galeria z ilustracjami Wojciecha Siudmaka. Jego ilustracje znają dobrze czytelnicy magazynu „Fantastyka” i powieści z kręgu fantastyki naukowej. Oprócz ilustracji do „Diuny” pracuje również nad całością dziel Philipa K. Dicka realizując dla każdego tomu…
Dowiedz się więcej »wrzesień 2024
Kieślowski Wajda Morgenstern na nowo w plakatach Andrzeja Pągowskiego
Wystawa Kieślowski Wajda Morgenstern na nowo w plakatach Andrzeja Pągowskiego W 2016 Andrzej Pągowski zainicjował autorski projekt „Kieślowski na nowo”, który polegał na stworzeniu zupełnie nowych plakatów do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, zarówno fabularnych, jak i krótkometrażowych oraz etiud. Powstało wówczas 45 plakatów. Prezentowane były po raz pierwszy na wystawie plenerowej towarzyszącej Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W roku 2020, z okazji 95. rocznicy urodzin i 5. rocznicy śmierci powstały nowe realizacje projektowe do 60 filmów Andrzeja Wajdy w ramach…
Dowiedz się więcej »