Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

10. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”. Wystawa pokonkursowa

23 lutego 20247 kwietnia 2024

10. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”, wystawa, fotografia, sztuka współczesna, niezła sztuka
10. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”, wystawa, fotografia, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa 10. Międzynarodowy Salon „Martwa natura w fotografii”

10. edycja Salonu zobowiązuje, choć przygotowana została z taką samą pieczołowitością i zaangażowaniem jak edycje „nie-jubileuszowe”. Honorową funkcję komisarza Salonu ponownie przyjął jego pomysłodawca i wieloletni organizator, fotografik Janusz Mielczarek.

Sam jubileusz wzmocnił jednak powracające pytanie – czy temat martwej natury w fotografii nadal zachowuje swoją świeżość i wciąż otwiera nowe możliwości interpretacji i rozwiązań formalnych. Wśród zgłoszeń, a tym bardziej wśród laureatów, z radością pojawili się zarówno uczestników konkursu, którzy wracają z coraz to nowymi propozycjami, jaki i nowi autorzy.

Wystawa, złożona ze czterdziestu pięciu fotografii, wybranych przez Jury Salonu ze stu sześćdziesięciu zgłoszonych prac, przekonuje, że wciąż jest to możliwe – temat martwej natury w fotografii pozostaje autonomiczny i oryginalny. W fotografiach składających się na wystawę odnajdujemy najlepsze umiejętności autorów zdjęć: patrzenia i spostrzegania, operowania światłem, przemyślaną kompozycją, a także umiejętności tworzenia określonego nastroju, oddziaływania na widza. Podziw budzi zastosowanie nietypowych rozwiązań, jak na przykład fotografia z elementami przestrzennymi, a także powrót do starych, niełatwych technik, jak np. cyjanotypia.

Jacek Szymanski, Prząśniczka, fotografia, sztuka współczesna, sztuka polska, niezła sztuka
Jacek Szymanski, Prząśniczka

Rozwiązania formalne nie wyczerpują wszakże jakości tej wystawy, jest w niej coś więcej – w fotografiach zawierają się emocje, sensy, ukryte znaczenia. Z pozoru zwykły przedmiot zostaje wydobyty z codzienności stając się czymś niezwykłym, fascynującym, odkrytym na nowo. Wystawa prezentowana w kameralnej sali, gdzie wcześniej prezentowano obrazy Zdzisława Beksińskiego. Ta lokalizacja również przydaje jej nastroju i pozwala na ciekawy odbiór.

Wystawie towarzyszy katalog.

Szczegóły

Początek:
23 lutego 2024
Koniec:
7 kwietnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Witryna internetowa:
https://galeria.czest.pl/project/10-miedzynarodowy-salon-martwa-natura-w-fotografii/

Miejsce wydarzenia

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie
Al. Najświętszej Maryi Panny 64
Częstochowa, 42-217 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
https://galeria.czest.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.