Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii

23 lutego 202419 maja 2024

Henryk Lula, Patera turkusowa, ceramika, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Henryk Lula, Patera turkusowa, ceramika, sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Henryk Lula, Patera turkusowa | 2001, fot. Jacek Zdybel

Wystawa prezentuje szeroki wybór prac Henryka Luli — artysty, pedagoga i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obejmuje ponad 100 obiektów i w najpełniejszy dotychczas sposób przybliża dokonania wybitnego twórcy aktywnego od lat 50. XX wieku do dzisiaj, tworzącego w oparciu o warsztat i medium ceramiki. Akcentowany w tytule wątek materii koresponduje z ideowym przesłaniem prezentacji, a także teoretycznym namysłem artysty nad jej rolą w sztuce. W ekspozycji wybrzmiewa również kwestia kształtowania się nowoczesnej tradycji ceramicznej w Polsce, wymykającej się kryteriom sztuki użytkowej czy wzornictwa, żywa na polskiej scenie artystycznej począwszy od lat 60. XX wieku.

Tworzone ręcznie unikatowe obiekty zależne od praw fizyki, procesów cieplnych i chemicznych — wśród nich muszle, butle, patery, baniaki, formy płaskie, okrągłe, wklęsłe i wypukłe — to ulubiony zasób otwartych i zamkniętych brył oraz struktur Luli rozumianych jako autonomiczne dzieła, których integralność współtworzą kolory i faktury wypracowane na etapie szkliwienia i wypalania. Autorskie szkliwa samodzielnie tworzone przez Henryka Lulę i precyzyjnie dobrane do kształtu form, dopełniają dzieła w ten sposób, że stają się nierozerwalną jednością ceramiki rozumianej jako sztuka materii. Na przykładzie prac komponowanych w zestawy na zasadzie harmonii bądź kontrastu form, ukazane zostały złożoności i niuanse w kształtowaniu ceramiki rządzącej się warsztatowym i artystycznym wyrafinowaniem i charakteryzującej szerokim spektrum potencjalnych możliwości.

Ekspozycja przybliża również pracę i zaangażowanie Henryka Luli w rekonstrukcję renesansowego dzieła sztuki ceramicznej — Wielkiego Pieca z Dworu Artusa w Gdańsku, obiektu tak ważnego dla europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Kuratorka: Katarzyna Jóźwiak-Moskal
Projekt ekspozycji: Robert Rumas

Szczegóły

Początek:
23 lutego 2024
Koniec:
19 maja 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://zacheta.art.pl/pl/wystawy/henryk-lula-ceramika-sztuka-materii

Miejsce wydarzenia

Zachęta. Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
Warszawa, 00-916 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 556 96 00
Witryna internetowa:
https://zacheta.art.pl/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.