Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

+ Google Map
Katedralna 8
Frombork, 14-530 Polska
55 244 00 71 frombork.art.pl

W ciągu ponad 65 lat powojennej historii Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku odwiedziło je ponad 8,5 miliona osób, średnio ok. 130 tysięcy osób rocznie.

Jedną z zupełnie wyjątkowych w polskim muzealnictwie specjalnością fromborskiej placówki jest praca naukowo-oświatowa w dziedzinie astronomii. Służy temu planetarium działające od 1973 r.  w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej. Na kopule sztucznego nieba o średnicy 8 m, przy pomocy aparatury ZKP-2 firmy Zeiss, wyświetlane są obrazy ciał niebieskich widocznych z dowolnej szerokości geograficznej, pory dnia i roku. W ciągu ponad 40 lat pracy muzealnego planetarium odbyło się około 44.000 seansów, średnio ponad 1000 seansów rocznie, które obejrzało ponad 2.000.000 osób, średnio ok.  40.000 osób w ciągu roku.

Od 1981 r. pracę planetarium wspiera obserwatorium astronomiczne na tzw. Górze Żurawiej – najwyższym wzniesieniu w okolicach Fromborka.  W 2012 r.  rozpoczęto w tym miejscu realizacje projektu „Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”  w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” i przy wsparciu finansowym samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Do końca marca 2015 r. zrealizowano większość prac.  W nowo powstałych pawilonach znalazły się dwa historyczne instrumenty – teleskopy marki Sendtner i Repsold. Wykonano rekonstrukcje instrumentarium Mikołaja Kopernika i  siedemnastowiecznych lunet używanych przez jezuitów w Kaliszu do obserwacji plam słonecznych. Powstał nowy budynek recepcyjny z salą dydaktyczną. Obecnie Park jest miejscem, w którym  popularyzowana jest astronomia oraz postać i nauka Mikołaja Kopernika,  nastawionym przede wszystkim na edukację dzieci i młodzieży.

Inną stosunkowo nową  pasją fromborskich muzealników jest  historia medycyny.  Działania  rozpoczęto kiedy dyrektorem instytucji był Tadeusz Piaskowski (1978 – 1988). Eksponaty z tej dziedziny  można zobaczyć w odbudowanym zespole poszpitalnym św. Ducha przy ul. Starej we Fromborku.

Stała wystawa  zbiorów działu historii medycyny jest udostępniana od 1991 r.,  a od 1997 r. towarzyszy jej wystawa warmińskiej rzeźby i malarstwa XVI-XIX w.  Od kilku lat przy zespole poszpitalnym udostępniany jest do zwiedzania ogród ziół.

Od samego początku istnienia instytucji dążono do tego aby to miejsce było świątynią nauki i sztuki, założoną i rozwijaną w hołdzie dla największego uczonego nowożytnej Europy – twórcy obecnego obrazu świata. Po ponad 65 latach istnienia nie udało się w pełni zrealizować tego zamiaru. Może najbliższe lata pozwolą na to i spełnią się marzenia założycieli Muzeum z połowy lat 40-tych XX w.

styczeń 2020

Człowiek, osoba, persona. Portret w przestrzeni sakralnej

9 stycznia 202030 kwietnia 2020
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Katedralna 8
Frombork, 14-530 Polska
+ Google Map

Człowiek, osoba, persona. Portret w przestrzeni sakralnej Dawny Pałac Biskupi, ul. Katedralna 8, Frombork wernisaż: 9 stycznia (czwartek), godz. 12.00 styczeń 2020 - kwiecień 2021 kurator: dr Jowita Jagla Od najdawniejszych pra-początków człowiek chciał zapisać swój ślad w świecie, unaocznić w nim własną obecność; chciał opowiedzieć o sobie zachowując własny wizerunek dla kolejnych pokoleń. Jedną z formuł utrwalenia owego śladu stał się autoportret, później zaś portret. Szczególnym typem portretu jest portret przynależący do sfery sakralnej – przestrzeni kościołów, kaplic, sanktuariów…

Dowiedz się więcej »

maj 2020

Cum animal morietur (Kiedy umiera zwierzę)

1 maja 202031 marca 2021
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Katedralna 8
Frombork, 14-530 Polska
+ Google Map
Maciej Załuski malarstwo, wystawa Frombork, niezła sztuka

Cum animal morietur (Kiedy umiera zwierzę) Wystawa w Szpitalu św. Ducha Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Wystawa czynna do końca marca 2021 r. więcej informacji » „Śmiertelność to najbardziej radykalny sposób myślenia o skończoności życia, który dzielimy ze zwierzętami, ale także uczucie współczucia, możliwość dzielenia niemocy, możliwość niemożliwości, cierpienie bycia podatnym na ból i bycia podatnym na ból przez to cierpienie” - Jacques Derrida Maciej Załuski, Bez tytułu Człowiek i zwierzę – byty wrażliwe, odczuwające, ale też przemijające, doświadczające śmierci, niekiedy…

Dowiedz się więcej »

maj 2021

„Złote jabłka mi się śnią…”. Śmierć dziecka w sztuce i kulturze

15 maja 20213 maja 2022
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Katedralna 8
Frombork, 14-530 Polska
+ Google Map
Dziecko w sztuce, wystawa Frombork, Muzeum Mikołaja Kopernika, niezła sztuka

Złote jabłka mi się śnią…”. Śmierć dziecka w sztuce i kulturze Szpital św. Ducha (Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika) we Fromborku maj 2021 – marzec 2022 Wystawa przedłużona do 3 maja 2022! Kurator wystawy: Jowita Jagla Więcej informacji » Chorągiew nagrobna Botho Ernsta Eulenburga (ur. 1661 – zm. 1664); malarz z Prus Książęcych | 1664, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Kętrzyn. Pierwotnie (do 1945 roku) kościół ewangelicki w Galinach, fot. Andrzej Skowroński, Toruń Śmierć dziecka to zdarzenie tak wszechpotężne, tak niezrozumiałe,…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2022. ALL RIGHTS RESERVED.