Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

+ Google Map
Katedralna 8
Frombork, 14-530 Polska
55 244 00 71 frombork.art.pl

W ciągu ponad 65 lat powojennej historii Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku odwiedziło je ponad 8,5 miliona osób, średnio ok. 130 tysięcy osób rocznie.

Jedną z zupełnie wyjątkowych w polskim muzealnictwie specjalnością fromborskiej placówki jest praca naukowo-oświatowa w dziedzinie astronomii. Służy temu planetarium działające od 1973 r.  w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej. Na kopule sztucznego nieba o średnicy 8 m, przy pomocy aparatury ZKP-2 firmy Zeiss, wyświetlane są obrazy ciał niebieskich widocznych z dowolnej szerokości geograficznej, pory dnia i roku. W ciągu ponad 40 lat pracy muzealnego planetarium odbyło się około 44.000 seansów, średnio ponad 1000 seansów rocznie, które obejrzało ponad 2.000.000 osób, średnio ok.  40.000 osób w ciągu roku.

Od 1981 r. pracę planetarium wspiera obserwatorium astronomiczne na tzw. Górze Żurawiej – najwyższym wzniesieniu w okolicach Fromborka.  W 2012 r.  rozpoczęto w tym miejscu realizacje projektu „Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”  w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” i przy wsparciu finansowym samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Do końca marca 2015 r. zrealizowano większość prac.  W nowo powstałych pawilonach znalazły się dwa historyczne instrumenty – teleskopy marki Sendtner i Repsold. Wykonano rekonstrukcje instrumentarium Mikołaja Kopernika i  siedemnastowiecznych lunet używanych przez jezuitów w Kaliszu do obserwacji plam słonecznych. Powstał nowy budynek recepcyjny z salą dydaktyczną. Obecnie Park jest miejscem, w którym  popularyzowana jest astronomia oraz postać i nauka Mikołaja Kopernika,  nastawionym przede wszystkim na edukację dzieci i młodzieży.

Inną stosunkowo nową  pasją fromborskich muzealników jest  historia medycyny.  Działania  rozpoczęto kiedy dyrektorem instytucji był Tadeusz Piaskowski (1978 – 1988). Eksponaty z tej dziedziny  można zobaczyć w odbudowanym zespole poszpitalnym św. Ducha przy ul. Starej we Fromborku.

Stała wystawa  zbiorów działu historii medycyny jest udostępniana od 1991 r.,  a od 1997 r. towarzyszy jej wystawa warmińskiej rzeźby i malarstwa XVI-XIX w.  Od kilku lat przy zespole poszpitalnym udostępniany jest do zwiedzania ogród ziół.

Od samego początku istnienia instytucji dążono do tego aby to miejsce było świątynią nauki i sztuki, założoną i rozwijaną w hołdzie dla największego uczonego nowożytnej Europy – twórcy obecnego obrazu świata. Po ponad 65 latach istnienia nie udało się w pełni zrealizować tego zamiaru. Może najbliższe lata pozwolą na to i spełnią się marzenia założycieli Muzeum z połowy lat 40-tych XX w.

styczeń 2020

Człowiek, osoba, persona. Portret w przestrzeni sakralnej

9 stycznia 202030 kwietnia 2020
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Katedralna 8
Frombork, 14-530 Polska
+ Google Map

Człowiek, osoba, persona. Portret w przestrzeni sakralnej Dawny Pałac Biskupi, ul. Katedralna 8, Frombork wernisaż: 9 stycznia (czwartek), godz. 12.00 styczeń 2020 - kwiecień 2021 kurator: dr Jowita Jagla Od najdawniejszych pra-początków człowiek chciał zapisać swój ślad w świecie, unaocznić w nim własną obecność; chciał opowiedzieć o sobie zachowując własny wizerunek dla kolejnych pokoleń. Jedną z formuł utrwalenia owego śladu stał się autoportret, później zaś portret. Szczególnym typem portretu jest portret przynależący do sfery sakralnej – przestrzeni kościołów, kaplic, sanktuariów…

Dowiedz się więcej »

maj 2020

Cum animal morietur (Kiedy umiera zwierzę)

1 maja 202031 marca 2021
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Katedralna 8
Frombork, 14-530 Polska
+ Google Map
Maciej Załuski malarstwo, wystawa Frombork, niezła sztuka

Cum animal morietur (Kiedy umiera zwierzę) Wystawa w Szpitalu św. Ducha Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku Wystawa czynna do końca marca 2021 r. więcej informacji » „Śmiertelność to najbardziej radykalny sposób myślenia o skończoności życia, który dzielimy ze zwierzętami, ale także uczucie współczucia, możliwość dzielenia niemocy, możliwość niemożliwości, cierpienie bycia podatnym na ból i bycia podatnym na ból przez to cierpienie” - Jacques Derrida Maciej Załuski, Bez tytułu Człowiek i zwierzę – byty wrażliwe, odczuwające, ale też przemijające, doświadczające śmierci, niekiedy…

Dowiedz się więcej »

maj 2021

„Złote jabłka mi się śnią…”. Śmierć dziecka w sztuce i kulturze

15 maja 20213 maja 2022
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Katedralna 8
Frombork, 14-530 Polska
+ Google Map
Dziecko w sztuce, wystawa Frombork, Muzeum Mikołaja Kopernika, niezła sztuka

Złote jabłka mi się śnią…”. Śmierć dziecka w sztuce i kulturze Szpital św. Ducha (Dział Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika) we Fromborku maj 2021 – marzec 2022 Wystawa przedłużona do 3 maja 2022! Kurator wystawy: Jowita Jagla Więcej informacji » Chorągiew nagrobna Botho Ernsta Eulenburga (ur. 1661 – zm. 1664); malarz z Prus Książęcych | 1664, Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Kętrzyn. Pierwotnie (do 1945 roku) kościół ewangelicki w Galinach, fot. Andrzej Skowroński, Toruń Śmierć dziecka to zdarzenie tak wszechpotężne, tak niezrozumiałe,…

Dowiedz się więcej »

czerwiec 2022

Skóra anatomiczna / skóra sakralna

28 czerwca 202228 lutego 2023
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Katedralna 8
Frombork, 14-530 Polska
+ Google Map

Skóra anatomiczna / skóra sakralna Dział Historii Medycyny (Szpital św. Ducha) ul. Stara 6, Frombork czerwiec 2022 – luty 2023 Skóra pełni wiele ważnych funkcji: stanowi zewnętrzną powłokę chroniącą ciało przed przenikaniem wody i szkodliwych substancji, absorbuje promieniowanie ultrafioletowe, czyni barierę dla czynników fizycznych, chemicznych oraz mechanicznych. Chroni organizm przed utratą płynów wewnątrzustrojowych, dzięki obecności komórek układu immunologicznego pełni funkcję bariery immunologicznej. Ludzka skóra należy też do najbardziej intymnych części ciała, nie tylko „rekomenduje” ciało, ale też właściwie nim jest.…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.