sierpień 2020
Sztuka plakatu muzealnego na przykładzie kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu
Sztuka plakatu muzealnego na przykładzie kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu Wernisaż: 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu| Ratusz Staromiejski w Toruniu Wystawa czynna do: 15 listopada 2020 r. Kuratorzy: Justyna Nowak, Hubert Smolarek Plakat będący niemal od zawsze nieodłącznym, podstawowym elementem reklamy, z racji swego promocyjnego charakteru często bywa lekceważony przez odbiorcę, który zwraca uwagę jedynie na zawarte na nim informacje, pomijając przy tym trud włożony w jego wykonanie oraz pomysłowość artysty. Nierzadko jednak grafik, malarz, rysownik popisuje…
Dowiedz się więcej »maj 2021
Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu
Malarstwo niderlandzkie i flamandzkie ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu 04 maja 2021 r. - 27 czerwca 2021 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu | Ratusz Staromiejski Kolekcja malarstwa europejskiego w Zamku Królewskim na Wawelu została zapoczątkowana w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Obrazy, które w wiekach XVI i XVII zdobiły zamkowe komnaty przepadły, a brak odpowiedniej bazy źródłowej uniemożliwia odtworzenie pierwotnego ich urządzenia. Puste wnętrza muzeum tworzonego w salach zamku w okresie międzywojennym zapełniały się dziełami sztuki głównie dzięki…
Dowiedz się więcej »luty 2022
Drzeworyty. Symbole szczęścia
Drzeworyty – symbole szczęścia. Wystawa z okazji obchodów Księżycowego Nowego Roku na Tajwanie 1 lutego 2022 r. – 28 lutego 2022 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu | Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika Wystawa Drzeworyty. Symbole szczęścia Drzeworyty noworoczne prezentowe na wystawie w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika udostępnione zostały przez Biuro Przedstawicielskie Tajpej w Polsce. To prace artystów pochodzące z konkursów organizowanych na Tajwanie na drzeworyt Księżycowego Nowego Roku. Konkurs ma na celu podtrzymanie i promocję tradycyjnej sztuki ludowej. Tematyka…
Dowiedz się więcej »czerwiec 2022
Mój świat cudów. Waldemar (Wojtek) Woźniak. Malarstwo, asamblaż, rysunek
Mój świat cudów. Waldemar (Wojtek) Woźniak. Malarstwo, asamblaż, rysunek 11 czerwca 2022 r. – 28 sierpnia 2022 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu | Ratusz Staromiejski Kuratorzy: Anna Kroplewska-Gajewska, prof. Tomasz de Rosset Wystawa Mój świat cudów. Waldemar (Wojtek) Woźniak. Malarstwo, asamblaż, rysunek Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 10 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy pt. „Mój świat cudów. Waldemar (Wojtek) Woźniak. Malarstwo, asamblaż, rysunek”. Waldemar (Wojtek) Woźniak (ur. 1948 w Gdańsku) ukończył studia na…
Dowiedz się więcej »Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński – rzeźba i snycerstwo
Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński – rzeźba i snycerstwo Wernisaż: 23 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 24 czerwca 2022 r. – 31 grudnia 2022 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu | Muzeum Toruńskiego Piernika Kuratorzy wystawy: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, Krzysztof Lewandowski Wystawa Między tradycją a nowoczesnością. Stanisław Kośmiński – rzeźba i snycerstwo Artystyczne dokonania Stanisława Kośmińskiego to zarówno małe, subtelne formy rzeźbiarskie, jak i znacznych rozmiarów przestrzenne realizacje. W oparciu o klasyczne wzorce oraz dogłębnie opanowaną technikę, artysta w nowatorski…
Dowiedz się więcej »styczeń 2023
Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie
Hanna Brzuszkiewicz, Konik | 1957, fot. Krzysztof Deczyński Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy pt. „Hanna Brzuszkiewicz. Tworzywo i Tchnienie”, który odbędzie się w piątek, 27 stycznia 2023 r. o godz. 17.00. Jest to kolejna z cyklu ekspozycja ukazująca dorobek artystów związanych z Toruniem, którą mamy ogromną przyjemność zrealizować. Wystawa „Tworzywo i Tchnienie” jest monografią osobowości rzeźby współczesnej – profesor Hanny Brzuszkiewicz, dla której proces kształtowania i samorozwój jest koniecznością życiową, wypełnia jej codzienność. Artystka…
Dowiedz się więcej »czerwiec 2023
Baśnie pisane srebrem. Wystawa sztuki jubilerskiej Iwony Tamborskiej
Wystawa Baśnie pisane srebrem. Wystawa sztuki jubilerskiej Iwony Tamborskiej Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 24 czerwca 2023 r. o godzinie 17.00 do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy pt. „Baśnie pisane srebrem. Wystawa sztuki jubilerskiej Iwony Tamborskiej”. Skąd tytułowe „Baśnie”? Co skrywają prace artystki i jak powstają? Proszę nam wierzyć, że nie jest to zwykła biżuteria. Każda praca to fascynująca opowieść o świecie, którego często nie zauważamy, to piękno utrwalone w niewielkich przedmiotach, które zachwyca i intryguje. Biżuteria jest wyjątkową formą…
Dowiedz się więcej »wrzesień 2023
Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi
Wystawa Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, ma zaszczyt zaprosić Państwa na nową wystawę pt. ,,Chigiri-e, czyli jak po japońsku kunsztownie drzeć papier. Prace Ogawa Yumi – czar i magia papieru washi”, której wernisaż odbędzie się 22 września 2023 r. o godz. 17.00. Wystawa będzie udostępniona dla zwiedzających od 23 września br do 7 stycznia 2024…
Dowiedz się więcej »marzec 2024
Barbara Steyer (1925–1988). Malarstwo
Barbara Steyer, Port rybacki | 1960, wł. Muzeum w Grudziądzu, fot. A. Sadowski Barbara Steyer w swojej twórczości, w okresie bezpośrednio po ukończeniu studiów (obok stylizowanej figuracji), coraz częściej wykorzystywała motywy form geometrycznych, układając je na płaszczyźnie obrazu w zharmonizowane konstrukcje. Często w tym czasie tworzyła także stonowane kolorystycznie kompozycje abstrakcyjne, w których odchodziła od realnych odniesień, syntetyzując i upraszczając estetyczne wrażenia. Od 1958 roku była członkinią „Grupy Toruńskiej”, która oprócz wspólnych wystaw, dawała możliwość międzypokoleniowej wymianie poglądów na sztukę.…
Dowiedz się więcej »