Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Drzeworyty. Symbole szczęścia

1 lutego 202228 lutego 2022

Drzeworyty. Symbole szczęścia

Drzeworyty – symbole szczęścia.
Wystawa z okazji obchodów Księżycowego Nowego Roku na Tajwanie

1 lutego 2022 r. – 28 lutego 2022 r.
Muzeum Okręgowe w Toruniu |
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Drzeworyty. Symbole szczęścia
Wystawa Drzeworyty. Symbole szczęścia

Drzeworyty noworoczne prezentowe na wystawie w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika udostępnione zostały przez Biuro Przedstawicielskie Tajpej w Polsce.

To prace artystów pochodzące z konkursów organizowanych na Tajwanie na drzeworyt Księżycowego Nowego Roku. Konkurs ma na celu podtrzymanie i promocję tradycyjnej sztuki ludowej. Tematyka drzeworytów jest różna. Przedstawiają one wyobrażenia bóstw opiekuńczych i sceny rodzajowe, a także ilustracje ze znanych powieści i sztuk teatralnych, ludowych oper oraz bajek. Motywem przewodnim często są także chińskie znaki zodiaku takie jak: szczur, wół, tygrys, zając, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia.

Rok 2022 jest Rokiem Tygrysa, który zaczyna się 1 lutego 2022 roku i potrwa do 21 stycznia 2023 roku. Tygrys jest symbolem siły, odwagi i pewności siebie. W związku z tym możemy przewidywać, że rok 2022 będzie rokiem dynamicznych, nieprzewidzianych zmian i zaskakujących wydarzeń.

Zwyczaj zdobienia drzwi do świątyń oraz domostw kolorowymi obrazkami sięga odległych wieków. W przeszłości drzeworyty były wykonywane z okazji różnych festiwali i świąt ludowych oraz ważnych uroczystości rodzinnych. Z czasem były one przygotowywane z okazji obchodów Księżycowego Nowego Roku, który jest w szczególności obchodzony w Azji Wschodniej i jest najważniejszym świętem dla Tajwańczyków na całym świecie.

Drzeworyty wykonywane są tradycyjnymi metodami i pełnią różne funkcje. W przeszłości modlono się do nich i obdarowywano się nimi nawzajem. Prace są rodzajem talizmanów ochronnych i amuletów, które mają także przynosić szczęście, pomyślność, powodzenie, bogactwo oraz dobrobyt.

Wystawę uzupełniają grafiki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu prezentujące strażników drzwi i pogromcę demonów, które zwyczajowo w okresie Nowego Roku zdobią wnętrza mieszkań.

Miejsce wydarzenia

Muzeum Okręgowe w Toruniu
Rynek Staromiejski 1
Toruń, 87-100 Polska
+ Google Map
Telefon:
56 660 56 12
Witryna internetowa:
http://www.muzeum.torun.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.