Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

← Back to Wydarzenia

Muzeum Pana Tadeusza

muzeum pana tadeusza
+ Google Map
Rynek 6
Wrocław, 50-106 Polska
tel. 71 75 50 640 https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl

Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu to miejsce, w którym łączą się historia i współczesność. Na płaszczyźnie tradycji polskiego romantyzmu podkreśla wątki wciąż obecne i żywe w polskiej kulturze. Poszukuje języka umożliwiającego przedstawienie kulturotwórczej roli tej spuścizny w sposób nowoczesny, nie rezygnując przy tym z prób jej reinterpretacji. Jednym z celów działalności muzeum jest więc ukazanie arcydzieła oraz jego autora w kontekście społeczno-kulturowym epoki jako mocno osadzonych w realiach ówczesnej Europy i kluczowych dla kształtowania się polskiej tradycji walki o niepodległość. Tradycja ta wiąże się ściśle z życiorysami Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego, którzy przekazali swoje zbiory Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, a których wkład w odzyskanie przez Polskę wolności przedstawiony został w części wystawy zatytułowanej Misja: Polska.

Muzeum Pana Tadeusza, foto: Łukasz Giza
Muzeum Pana Tadeusza, foto: Łukasz Giza

Dzięki najnowocześniejszej technologii, przyjaznej zarówno dla młodego, jak i starszych pokoleń, w sposób przystępny i wieloaspektowy prezentujemy żywe dziedzictwo romantyzmu. Na tysiącu pięciuset metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej, w osiemnastu salach, zgromadziliśmy siedemset eksponatów, zainstalowaliśmy ponad sto gier, instalacji i prezentacji multimedialnych. Muzeum otwiera się na publiczność również dzięki wystawom czasowym oraz bogatej ofercie kulturalnej w postaci spotkań autorskich i warsztatów edukacyjnych.

Misją Muzeum Pana Tadeusza jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na przestrzeni ostatnich dwustu lat, a także ukazanie poematu Pan Tadeusz jako tekstu kształtującego nowoczesne myślenie o tradycji i tożsamości kulturowej.

Podejmujemy się tej misji w czasie dynamicznego rozwoju cyberkultury i przy negatywnych trendach statystycznych pokazywanych przez badania czytelnictwa. Priorytetem ekspozycji stałej będzie maksymalna koncentracja na wątkach narracyjnych i kontekście kulturowym wywiedzionym z treści najcenniejszego eksponatu.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, oraz środków krajowych.

grudzień 2020

Rozmowa #4: Maria Hlavajova & Post Brothers

1 grudnia 2020 • 18:0020:00 CET
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Wrocław, 50-106 Polska
+ Google Map
Muzeum Pana Tadeusza, Maria Hlavajova, Post Brothers, Niezła sztuka

Rozmowa #4 Maria Hlavajova & Post Brothers w ramach projektu Ręce do Góry! Bunt w kinie krajów V4 1 grudnia 2020 (wtorek), godz. 18.00 Transmisja online na Facebooku Muzeum Pana Tadeusza w dwóch językach: polskim i angielskim » Kliknij tu « Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na rozmowę online Mathew Posta z Marią Hlavajovą, założycielką oraz Dyrektorką Główną i Artystyczną BAK – platformy poświęconej sztuce, teorii i działalności społecznej powołanej do życia w holenderskim Utrechcie, które odbędzie się we wtorek 1 grudnia o godzinie 18:00. Kierując…

Dowiedz się więcej »

Garbaczewski, Wasilkowska, Hamkało rozmawiają o Aporii

8 grudnia 2020 • 18:0019:30 CET
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Wrocław, 50-106 Polska
+ Google Map

Garbaczewski, Wasilkowska, Hamkało rozmawiają o Aporii Transmisja na profilu Muzeum Pana Tadeusza na Facebooku: www.facebook.com/panatadeusza/live 8 grudnia 2020 (wtorek), godz. 18.00 „Aporia. Miasto jest miastem” sytuuje się na granicy opisu świata — pomiędzy tym, który widzimy, a tym który buduje matematyka. We wtorek 8 grudnia Muzeum Pana Tadeusza zapraszam na spotkanie z autorami instalacji, Krzysztofem Garbaczewskim i Aleksandrą Wasilkowską, porozmawia Marcin Hamkało. Instalacja „Aporia” stworzona na platformie Mozilla Hub została zaprojektowana tak, by jej struktura pozwalała na przejęcie inicjatywy przez użytkownika.…

Dowiedz się więcej »

wrzesień 2023

Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność

15 września 202328 stycznia 2024
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Wrocław, 50-106 Polska
+ Google Map
Czarna sukienka patriotki w walce o wolność, wystawa, Muzeum Pana Tadeusza, niezła sztuka

Wystawa „Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność” poświęcona jest roli kobiet w największym zrywie narodowym XIX wieku – Powstaniu Styczniowym, którego 160. rocznicę obchodzimy w 2023. Czarna sukienka. Patriotki w walce o wolność Ekspozycja przygotowana w Muzeum Pana Tadeusza (Oddziale Zakładu Narodowego im. Ossolińskich) składa się z dwóch części: pierwszą poświęcono udziałowi kobiet polskich w Powstaniu Styczniowym, druga odnosi się do czasów nam bliższych – rewolucyjnych zrywów kobiet okresu „Solidarności” w Polsce. Wystawa przypomina o znaczącym zaangażowaniu Polek –…

Dowiedz się więcej »

luty 2024

„Greta. Zajęcia dodatkowe” – wystawa fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej

23 lutego 202430 sierpnia 2024
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Wrocław, 50-106 Polska
+ Google Map

Wystawa czasowa prezentuje fotografie wykonane przez Jadwigę Nowak-Jeziorańską (pseudonim „Greta”), które powstawały na przestrzeni ponad dwudziestu lat i na czterech kontynentach. Greta. Zajęcia dodatkowe „Greta” nie była zawodową fotografką, po wojnie zajmowała się głównie wspieraniem aktywności zawodowej męża, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i prowadzeniem domu. Stąd tytuł wystawy odnoszący się do tego, co robiła tylko dla siebie i poza obowiązkami – „zajęcia dodatkowe”, bo przez nią samą za takie uważane. „Greta. Zajęcia dodatkowe” – wystawa fotografii Jadwigi Nowak-Jeziorańskiej Pierwsze zdjęcia Jadwigi powstały…

Dowiedz się więcej »
+ Eksportuj wydarzenia
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.