Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit

10 lipca 202027 września 2020

35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit

Wernisaż: 10 lipca 2020 r.
Zamek Książąt Pomorskich
Wystawa czynna do: 27 września 2020 r.

Wystawa poświęcona jest twórczości Bohdana Butenki, mistrza polskiej ilustracji, przez wiele lat związanego z wydawnictwem Nasza Księgarnia. Na ekspozycję składają się ilustracje (pokazane w formie skanów) tworzone m.in. do takich książek jak: „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Juliana Tuwima czy „35 maja” Ericha Kästnera, a także komiksy z postacią Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara – najbardziej rozpoznawalnych postaci komiksowych stworzonych przez Butenkę.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Wystawa jest próbą spojrzenia na twórczość artysty nie tylko przez pryzmat jego dzieł, lecz także poprzez jego własne słowa wybrane z wywiadów i innych dostępnych wypowiedzi. Należą do nich: „Książkę robi się jak sweter”, „Trzeba przyglądać się dzieciom – to nieustające źródło inspiracji” czy „Słowa są tą siłą, która uruchamia wyobraźnię”.

Bohdan Butenko wielokrotnie podkreślał, że jego ilustracje są zawsze dialogiem z tekstem. Projektantka wystawy Ewa Gruda starała się uchwycić także inne podmioty dialogu: czytelnika, tradycję odbioru, kulturowe dziedzictwo. W ten sposób powstała wystawa bardzo subiektywna, ale też podporządkowana pewnym rygorom, np. chronologii i gatunku. Mamy więc okazję poznać najstarsze i najnowsze książki Bohdana Butenki, jego książki autorskie, komiksy oraz książki obrazkowe. Pełnym humoru uzupełnieniem wystawy są powiększone wielokrotnie pocztówki okolicznościowe.

Ewa Gruda, autorka wystawy ukończyła filologię polską na UW. Zajmuje się promocją literatury dla młodego czytelnika jako recenzentka książek, redaktorka prac naukowych z tej dziedziny, uczestniczka konferencji, organizatorka wystaw, jurorka w konkursach literackich i literacko-plastycznych. W latach 1998–2018 kierowała Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki m.st. Warszawy. Redaguje kwartalnik „Świat Książki Dziecięcej” – dodatek do „Poradnika Bibliotekarza”. Prowadzi wywiady z twórcami, m.in. przeprowadziła wywiad rzekę z Bohdanem Butenką (w przygotowywaniu do druku). Otrzymała liczne nagrody i odznaczenia, m.in. „Zasłużonej dla Warszawy”.

Szczegóły

Początek:
10 lipca 2020
Koniec:
27 września 2020
Witryna internetowa:
https://zamek.szczecin.pl/wydarzenie/wystawy/35-maja-i-pozniej-bohdan-butenko-pinxit/

Miejsce wydarzenia

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
ul. Korsarzy 34
Szczecin, 70-540 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 91 434 83 11
Witryna internetowa:
http://zamek.szczecin.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.