Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Agnieszka Andruszkiewicz. Forma papieru prowadzi mnie…

14 lutego 20206 marca 2020

Agnieszki Andruszkiewicz. Forma papieru prowadzi mnie…
wernisaż: 14 lutego, godz. 18:00
wystawa: 14.02 – 06.03.2020
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach
więcej informacji »

Na wystawie artystka zaprezentuje obiekty z papieru, zarówno płaskie, jak i trójwymiarowe. O swojej pracy Agnieszka Andruszkiewicz pisze tak:

„Poszukuję w papierze możliwości urzeczywistnienia swoich myśli, w zgodzie ze słowami Wassilego Kandinsky’ego: „Forma jest tylko zewnętrznym wyrazem wewnętrznych treści dzieła”. Wchodzę w relację z różnymi rodzajami papieru i szukam form jego wypowiedzi. Pracuję między innymi z bibułką tytoniową, papierem parafinowanym, papierem szarym – niebielonym, wytwarzam również samodzielnie papier czerpany barwiony w masie i z niego tworzę nowe jakości. Wszystko dzieje się dzięki papierowi i czasowi z nim spędzonemu. A to wciąż inspirujące mnie towarzystwo. Papier stał się narzędziem wypowiedzi, śladem świata niematerialnego w świecie materialnym. Nie można byłoby osiągnąć bez niego celu, którym jest opakowanie zamysłu i wyobraźni autorki”.

Agnieszka Andruszkiewicz – artystka i projektantka urodzona w Głownie, obecnie mieszka i tworzy w Łodzi. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi, Instytutu Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej (magister inżynier). W 2017 roku obroniła doktorat w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie z zakresu sztuk projektowych. W latach 2009-2017 związana z Wyższą Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi, obecnie prowadzi autorskie zajęcia w Akademii Sztuki w Szczecinie w Laboratorium technologii papieru i opakowań.

Wszechstronne i różnorodne doświadczenia artystyczne i zawodowe zdobywała m.in. podczas pracy naukowej na Politechnice Łódzkiej oraz w przemyśle papierniczym, swoją przyszłość wiąże z projektowaniem przedmiotów użytkowych o dużych walorach estetycznych oraz z pracą dydaktyczną.

Uczestniczka 12. Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej i 10. Ogólnopolskiej Wystawy Miniatury Tkackiej towarzyszących 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi w 2013 roku. Z ekspozycji indywidualnych do najważniejszych należą: „Fotografia” w Muzeum Regionalnym w Głownie (1997), „Makulatura surowiec XXI wieku” w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju (2001), „Papier czerpany” w Galerii Starej w Łodzi (2005), „Dialog” wystawa towarzysząca 6. edycji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi (2007), „Zaklęte w papierze” w Galerii Exlibrisu w Warszawie (2008), „Zza parawanu…” w Muzeum Regionalnym w Głownie, „Made in Głowno” w Bank&DM w Głownie (2015, 2016), „Mokra robota” w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi (2016), Papier łączy” w Biblio-Art PŁ (2018), „Papierki, papier, papierzyska” Stara Drukarnia w Łodzi (2019).

Prace Agnieszki Andruszkiewicz znajdują się w zbiorach m.in. Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej, Drukarnia Center w Łodzi oraz w kolekcjach prywatnych.
/Monika Nowakowska

Szczegóły

Początek:
14 lutego 2020
Koniec:
6 marca 2020

Miejsce wydarzenia

BWA Kielce
ul. Kapitulna 2
Kielce, 25-011 Polska
+ Google Map
Telefon:
41 36 76 447
Witryna internetowa:
http://www.bwakielce.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.