Ilustracje Bohdana Butenki w Płockiej Galerii Sztuki

Leon Tarasewicz, wystawa, niezła sztuka

Leon Tarasewicz „Realizacja malarska”

Festiwal Piotra Machalicy, niezła sztuka

I Festiwal im. Piotra Machalicy

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, 10 głosów malarstwa, niezła sztuka

„10 głosów malarstwa” zabrzmi w Elektrowni

goldenmark, kolektyw Theseus, niezła sztuka

Droga jest celem. Wystawy kolektywu Theseus w Poznaniu

układ ciała, Darya Hancharova, wystawa, niezła sztuka

„Układ ciała”. Wernisaż wystawy Daryi Hancharovej w Katowicach

Obecność. Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika

Rafał Urbański, defragmentacja, niezła sztuka

Defragmentacja II. Wystawa Rafała Urbańskiego

Magiczne światy Józefa Wilkonia, niezła sztuka, Józef Wilkoń

Magiczne Światy Józefa Wilkonia

Atlas. Wystawa Piotra Worońca jr w Rzeszowie

Mieczysław Wejman, wystawa, ŻIH, niezła sztuka

Tańczący 1944. Mieczysław Wejman

Wojciech Fangor, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, niezła sztuka

Fangor w CSW w Toruniu

Stefan Gierowski 2013

Amerykański sen Czesława Czaplińskiego – wystawa fotografii

Sean Scully, CSW Toruń, niezła sztuka

Sean Scully. Malarstwo i rzeźba

Rembrandt, Jeździec polski, Lisowczyk, Łazienki Królewskie, wystawa, Pałac na wyspie, The Frick Collection, niezła sztuka

Królewski Rembrandt. „Jeździec polski” ze zbiorów The Frick Collection w Nowym Jorku

Stan rzeczy, wystawa, Muzeum Narodowe w Warszawie, Grażyna Bastek, niezła sztuka

Stan rzeczy

Polityka w sztuce, MOCAK, Kraków, sztuka współczesna, niezła sztuka

Polityka w sztuce

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Amerykański sen Czesława Czaplińskiego – wystawa fotografii

14 maja 202230 lipca 2022

Amerykański sen Czesława Czaplińskiego
Łódzki Dom Kultury | Galeria Imaginarium
wernisaż: 14 maja 2022, g. 18:00
wystawa przedłużona!

14.05 – 30.07.2022

więcej informacji »

Czesław Czapliński fotografia, wystawa, Łódź, niezła sztuka


Łódzki Dom Kultury przygotowuje wielowątkową, indywidualną wystawę fotografii Czesława Czaplińskiego – wybitnego polskiego artysty-fotografa, reportera, dokumentalisty i filmowca, urodzonego w 1953 roku w Łodzi, od 1979 roku mieszkającego w Warszawie i Nowym Jorku. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się w USA, gdzie fotografował znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki, sportu, takie jak Bill Crosby, Cindy Crawford, Jane Fonda, Liza Minnelli, Roger Moore, Richard Nixon, Gregory Peck, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini, Susan Sontag, Tina Turner, Andy Warhol, Raquel Welch. Jako fotoreporter uczestniczył w podróżach Jana Pawła II do Polski i Stanów Zjednoczonych, obchodach 100-lecia Statuy Wolności w Nowym Jorku, Zgromadzeniach Ogólnych ONZ w Nowym Jorku, kampaniach prezydenckich, wizytach prezydentów Georga Busha i Michaiła Gorbaczowa oraz Michaela Jacksona w Warszawie.

Zdjęcia Czesława Czaplińskiego publikowane były na całym świecie, m.in. na łamach czasopism: The New York Times, Time, The Washington Post, Newsweek; jest autorem kilkuset artykułów i reportaży wydanych w Ameryce i Polsce – w tym roku ukazała się jego najnowsza książka „Ryszard Kapuściński. Życie w podróży, życie jako podróż. Rozmowy”.

Ekspozycja w Galerii Imaginarium obejmować będzie ponad sto fotografii z lat 1980-2010, pogrupowanych tematycznie, w cykle dedykowane bliskim i znaczącym w twórczości Czesława Czaplińskiego postaciom: Jerzemu Kosińskiemu, Stanisławowi Lemowi, Tadeuszowi Różewiczowi, Ryszardowi Kapuścińskiemu i Zbigniewowi Brzezińskiemu. Większość z nich spotykał i uwieczniał w USA w latach 80. minionego wieku, stąd tytuł wystawy: „Amerykański sen Czesława Czaplińskiego”. To nawiązanie do międzynarodowego sukcesu polskiego artysty oraz jego kariery w Stanach Zjednoczonych, popartej talentem i pasją, pracowitością i wielką determinacją w dążeniu do celu.

Czesław Czapliński, niezła sztuka

Czesław Czapliński na wernisażu wystawy

Portrety są czarno-białe i kolorowe, charakteryzuje je bardzo osobiste podejście do sportretowanych, próba oddania nastroju chwili oraz charakteru sportretowanego. Osobnym wątkiem są impresyjne, oryginalnie kadrowane panoramy Nowego Jorku, Kijowa i Lwowa – miejsca szczególnie bliskie polskiemu fotografowi. Każdy cykl opatrzony jest odautorskim cytatem lub opisem, wyjaśniający kontekst jego powstania.

Wystawie towarzyszyć będzie polsko-angielski katalog oraz ponadlokalna promocja. Następnie ekspozycja pojedzie do Muzeum Regionalnego w Brzezinach (sierpień-wrzesień 2022). Łódzki Dom Kultury złożył do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o przyznanie Czesławowi Czaplińskiemu Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – jednego z najbardziej znaczących polskich wyróżnień.

Wydarzenia towarzyszące:
Aukcja fotografii Czesława Czaplińskiego z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz Ukrainy

Patroni honorowi: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Łódź, Kalejdoskop, niezlasztuka.net


Po zakończeniu prezentacji w Łódzkim Domu Kultury wystawa pojedzie do Muzeum Regionalnego w Brzezinach, gdzie zostanie pokazana w nowej odsłonie, poszerzonej o wielkoformatowe zdjęcia Michaela Jacksona oraz portrety fotograficzne Zbyszka Zamachowskiego – wybitnego polskiego aktora związanego z Brzezinami i tamtejszym muzeum.

Wernisaż w Brzezinach planowany jest 4 sierpnia o g. 18.00, wystawa potrwa do 30 września 2022 r., towarzyszy jej polsko-angielski katalog i nowa książka Czesława Czaplińskiego „Ryszard Kapuściński. Życie w podróży. Życie jako Podróż. Rozmowy”.

Warto też wspomnieć, że na wniosek Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera Czesławowi Czaplińskiemu został przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, którego uroczyste wręczenie odbędzie się w tym roku.

Szczegóły

Start:
14 maja 2022
Koniec:
30 lipca 2022
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce

Łódzki Dom Kultury | Galeria Imaginarium
ul. Traugutta 18
90-113 Łódź, Łódzkie Polska
+ Google Map
Telefon:
(42) 633-98-00
Strona internetowa:
https://www.ldk.lodz.pl/