Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ekspresja tkaniny. „Kompozycja czarna” Magdaleny Abakanowicz

13 maja 20224 września 2022

Ekspresja tkaniny. Kompozycja czarna Magdaleny Abakanowicz

Ekspresja tkaniny.
Kompozycja czarna Magdaleny Abakanowicz

13 maja 2022 r. – 04 września 2022 r.
Muzeum Regionalne w Siedlcach
Kuratorka: Bożena Skoczeń-Ceranka

Ekspresja tkaniny. Kompozycja czarna Magdaleny Abakanowicz
Wystawa Ekspresja tkaniny. Kompozycja czarna Magdaleny Abakanowicz

Od 13 maja do 4 września w galerii naszego muzeum na parterze, można obejrzeć niewielką ekspozycję, poświęconą twórczości Magdaleny Abakanowicz – jednej z największych polskich artystek XX wieku. Najważniejszym elementem wystawy jest tkanina wykonana przez nią w 1965 roku. Prezentowana „Kompozycja czarna” – jest rodzajem gobelinu utkanego ze sznurka, włosia, sizalu i innych tworzyw tkackich, określanych jako autorska technika własna. Całość ma zróżnicowaną fakturę o różnym stopniu grubości i miękkości.

Ekspresja tkaniny. Kompozycja czarna Magdaleny Abakanowicz
Wystawa Ekspresja tkaniny. Kompozycja czarna Magdaleny Abakanowicz

Tytuł dzieła sugeruje jednoznacznie kolorystykę – i choć w rzeczywistości artystka użyła wielu barw jako środków wyrażenia nastroju i ekspresji – to melanż tego barwnego zestawienia tworzy kompozycję abstrakcyjną w ciemnej tonacji barwnej. Cała tkanina ma wymiary 120×300 cm. „Kompozycja czarna” jest własnością Muzeum Regionalnego w Siedlcach od 1970 roku, jako dar od Międzyorganizacyjnego Domu Kultury w Siedlcach.

Ekspresja tkaniny. Kompozycja czarna Magdaleny Abakanowicz
Wystawa Ekspresja tkaniny. Kompozycja czarna Magdaleny Abakanowicz

Obecna wystawa pod tytułem „Ekspresja tkaniny. Kompozycja czarna – Magdaleny Abakanowicz”, stała się pretekstem do przypomnienia o artystce i jej twórczości, dlatego oprócz samej tkaniny pokazujemy też plansze przedstawiające fotografie innych dzieł Magdaleny Abakanowicz, oraz nieco wiadomości o jej życiu i refleksjach na temat sztuki. Dzięki temu możemy przypomnieć sobie jak wyglądają jej monumentalne „tkane rzeźby ”zwane abakanami, w tym: „abakan czerwony”, „abakan żółty” i „pomarańczowy z czarnym”, oraz instalacje przestrzenne eksponowane w plenerze. W późniejszym okresie twórczym, bazując na tkaninie, artystka wykonywała przecież też kompozycje rzeźbiarskie, składające się ze zmultiplikowanych postaci lub ich fragmentów jak: „Głowy”, „Plecy” czy całe postacie pozbawione głów jak np.: „Tłum” , „Agora” czy „Nierozpoznani”. W tych instalacjach przestrzennych bazowym materiałem rzeźbiarskim nadal były utwardzane żywicami tkaniny a z czasem też i inne materiały jak: stal, brąz, aluminium.

Wystawa „Ekspresja tkaniny. Kompozycja czarna Magdaleny Abakanowicz” ma na celu zainteresowanie zwiedzających postacią słynnej polskiej rzeźbiarki, artystki światowego formatu, której tkany gobelin podziwiać można w oryginale w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.

Szczegóły

Początek:
13 maja 2022
Koniec:
4 września 2022
Witryna internetowa:
https://www.muzeumsiedlce.art.pl/2022/05/ekspresja-tkaniny-kompozycja-czarna-magdaleny-abakanowicz/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.