Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Artyści Grupy Krakowskiej

20 maja 20249 listopada 2025

Artyści Grupy Krakowskiej, wystawa, malarstwo sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Artyści Grupy Krakowskiej, wystawa, malarstwo sztuka polska, sztuka współczesna, niezła sztuka
Wystawa Artyści Grupy Krakowskiej

W sali grafik i rysunków, będącej częścią ekspozycji stałej Sztuka Polska XIX i XX wieku prezentowana jest długoterminowa wystawa przybliżająca twórczość wybranych artystów I i II Grupy Krakowskiej.

I Grupa Krakowska była jedną z najważniejszych awangardowych grup artystyczny w dwudziestoleciu międzywojennym. Założona została przez młodych studentów krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, chcących zerwać z akademickim nauczaniem i wciąż panującym na uczelni tradycjonalizmem. Nie sformułowali wspólnego programu artystycznego, nie dążyli do wypracowania konkretnego stylu – najważniejsze było dla nich podążanie za nowymi prądami w sztuce. Formacja istniała w latach 1933-1937, kontynuując działalność po II wojnie światowej oraz po upadku artystycznej doktryny socrealizmu w 1956 roku. Oficjalnie nigdy nie została rozwiązana.

II Grupa Krakowska tworzona była przez wielkie indywidualności artystyczne, dla których twórczość wciąż pozostawała w kręgu inspiracji wielokierunkową sztuką zachodu – zarówno abstrakcyjną jak i figuratywną. Działali w piwnicach Pałacu Krzysztofory, siedzibie Teatru Cricot 2, gdzie organizowali liczne wystawy oraz wydarzenia artystyczne.

Na ekspozycji prezentowane są akwarele, rysunki i grafiki ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, autorstwa takich artystów jak: Maria Jarema, Janina Kraupe-Świderska, Jonasz Stern, Aleksandr (Sasza) Blonder, Tadeusz Kantor, Jan Tarasin, Kazimierz Mikulski, Adam Marczyński i Alfred Lenica.

Kuratorka: Olga Desperak

Szczegóły

Początek:
20 maja 2024
Koniec:
9 listopada 2025
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.muzeumczestochowa.pl/wystawy/wystawy-czasowe/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Częstochowskie
al. NMP 47
Częstochowa , Śląskie 42-217 Polska
+ Google Map
Telefon:
34 360 56 31
Witryna internetowa:
http://www.muzeumczestochowa.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.