Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza

23 września 202210 stycznia 2023

Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza
Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza
Wystawa Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza

Dla uczczenia jubileuszu 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie oraz Zamek Królewski w Warszawie – dwie placówki muzealne, które posiadają w swoich kolekcjach najwięcej dzieł artysty –wspólnie organizują wystawę przedstawiającą drogę twórczą i dorobek malarza.

Odsłony wystawy, która zostanie pokazana najpierw w Gemäldegalerie w Dreźnie (od maja do sierpnia 2022 r.), a później w Zamku Królewskim w Warszawie (od września 2022 do stycznia 2023 r.), będą różniły się zawartością, jakkolwiek przygotowany został wybór dzieł, które zostaną pokazane w obu muzeach.

Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza
Wystawa Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza

Na wystawie znajdą się obrazy, grafiki i rysunki najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta. Pierwszą ich część stanowić będą prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do innych miast włoskich: Florencji, Mediolanu, Rzymu, Werony. Druga poświęcona będzie pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie pracował dla dworu Wettinów ponad dwadzieścia lat – z przerwą, kiedy po wybuchu wojny siedmioletniej w Europie musiał szukać zatrudnienia w Wiedniu i Monachium. Ostatni okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji. W Zamku Królewskim w Warszawie, w sali zaprojektowanej na zamówienie polskiego króla, do dzisiaj można podziwiać zespół 22 wedut Warszawy i okolic, stanowiący największą istniejącą serię obrazów Bellotta.

Na wystawie w Warszawie znajdą się dzieła Bernarda Bellotta między innymi z National Gallery i British Museum w Londynie, Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, National Gallery of Art w Waszyngtonie, J.P. Getty Museum w Los Angeles, Fitzwilliam Museum w Cambridge, Manchester Gallery of Art, Museo Capodimonte w Neapolu, Pinacoteca del Castello Sforzesco w Mediolanie, Musei Reali w Turynie oraz Gemäldegalerie w Dreźnie.

Wystawie będzie towarzyszył obszerny naukowy katalog, na który złożą się eseje przygotowane przez najlepszych znawców twórczości Bellotta, a także noty omawiające poszczególne dzieła, przygotowane przez kuratorów/właścicieli. Katalog zostanie opublikowany w jęz. angielskim, niemieckim i polskim.

Szczegóły

Początek:
23 września 2022
Koniec:
10 stycznia 2023
Witryna internetowa:
https://www.zamek-krolewski.pl/aktualnosc/wystawy-czasowe/1396-bernardo-bellotto-w-300-rocznice-urodzin-malarza

Miejsce wydarzenia

Zamek Królewski w Warszawie
Plac Zamkowy 4
Warszawa, 00-277 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 35 55 170
Witryna internetowa:
https://www.zamek-krolewski.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2022. ALL RIGHTS RESERVED.