Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu

30 listopada 202127 lutego 2022

Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu, malarstwo, sztuka flamandzka, niezła Sztuka

Nie tylko Bruegel i Rubens.
Malarstwo Niderlandów na Wawelu
Obrazy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu
i Muzeum Narodowego w Gdańsku

30 listopada 2021 r. – 27 lutego 2022 r.
Zamek Królewski na Wawelu

Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu, malarstwo, sztuka flamandzka, niezła Sztuka
Wystawa Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu

Wystawa w salach drugiego piętra Zamku Królewskiego na Wawelu to szeroka panorama twórczości artystycznej w czasach Pietera Bruegla i Pietera Paula Rubensa.

W XVI wieku Niderlandy Południowe, obejmujące tereny dzisiejszej Belgii, były jednym z najważniejszych centrów artystycznych ówczesnej Europy. Wiodąca rola przypadła Antwerpii – tu tworzył Bruegel, tutaj znajdowała się słynna pracownia Rubensa, którą w 1624 roku odwiedził polski królewicz Władysław Zygmunt Waza. Miasto położone u ujścia Skaldy, na skrzyżowaniu najważniejszych europejskich szlaków handlowych, przeżywało wówczas okres niebywałej prosperity. Korzystna sytuacja gospodarcza sprzyjała również twórczości artystycznej. W Antwerpii osiedlali się liczni artyści, przybywający z innych miast, ukształtował się rynek sztuki, powstały pierwsze cabinets d’amateurs, wypełnione obrazami, rzeźbami i innymi cennymi przedmiotami, a śladem antwerpskich kolekcjonerów podążyli rychło miłośnicy sztuki z innych krajów.

Malarstwo Niderlandów XVI i pierwszej połowy XVII wieku to „nie tylko Bruegel i Rubens” – to rzesza artystów zaspokajających popyt na dobra luksusowe bogacącego się mieszczaństwa. Na wystawie można zobaczyć obrazy, które znajdowały się nie tylko w rezydencjach władców, lecz także we wnętrzach domów zamożnych antwerpskich mieszczan. Oprócz dzieł wysokiej klasy są też obrazy nieco skromniejsze – malowane w licznych warsztatach, w których powstawały warianty czy repliki kompozycji znanych malarzy. Ich tematyka jest bardzo różnorodna – od scen religijnych po mitologiczne i rodzajowe, inspirowane zarówno sztuką renesansowej Italii, jak też nawiązujące do rodzimej, miejscowej tradycji, a także do twórczości wielkich mistrzów niderlandzkich XV wieku.

Szczegóły

Początek:
30 listopada 2021
Koniec:
27 lutego 2022
Witryna internetowa:
https://wawel.krakow.pl/wystawa-czasowa/nie-tylko-bruegel-i-rubens-malarstwo-niderlandow-na-wawelu

Miejsce wydarzenia

Zamek Królewski na Wawelu
Wawel 5
Kraków, Małopolskie 31-001 Polska
+ Google Map
Telefon:
12 422-51-55
Witryna internetowa:
https://wawel.krakow.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.