Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

CranACH!!!. Madonna pod jodłami

22 września 202031 marca 2021

CranACH!!!. Madonna pod jodłami

Wernisaż: 22 września 2020 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Wystawa czynna do: 31 marca 2021 r.

Jeden z najcenniejszych obrazów znajdujących się w polskich zbiorach prezentowany jest czasowo w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wizerunek Madonny z Dzieciątkiem, namalowany ok. 1510, uważany jest za jedno z najlepszych dzieł Lucasa Cranacha starszego.

Lucas Cranach Starszy, Madonna pod jodłami, 1510 r.
Lucas Cranach Starszy, Madonna pod jodłami, 1510 r.

Przez ponad 400 lat znajdował się na terenie Ostrowa Tumskiego, był chlubą wrocławskiej świątyni katedralnej, od końca XIX w. jako najcenniejsze sakralne dzieło sztuki na Śląsku przechowywane było w skarbcu katedralnym.

Pod koniec II wojny światowej ksiądz Siegfried Zimmer wraz z wikariuszem z parafii pw. św. Bonifacego we Wrocławiu Georgiem Kupke stworzyli kopię Madonny pod jodłami i zamienili ją z oryginałem. Udającą oryginał kopię niemiecka administracja kościelna przekazała archidiecezji wrocławskiej. Tymczasem ksiądz Zimmer wyjechał do Niemiec, zabierając ze sobą oryginalne dzieło.

Dopiero w latach 60-tych XX w. prawda o tym wyszła na jaw, gdy kopia – nadal uważana za oryginał – miała zostać poddana zabiegom konserwatorskim. Trafiła do pracowni Danieli Stankiewicz, konserwatorki Muzeum Narodowego we Wrocławiu – i wybuchła sensacja. Dzięki odkryciu badaczki i tekstowi opublikowanemu w specjalistycznej prasie, cały świat sztuki dowiedział się o fałszerstwie.
Oryginalny obraz Cranacha próbowano w Niemczech sprzedać, jednak z powodu znanej już proweniencji nie mógł znaleźć nabywcy. W końcu po śmierci jego ostatniego właściciela dzieło przekazano szwajcarskiemu Kościołowi.

Szczegóły

Początek:
22 września 2020
Koniec:
31 marca 2021
Witryna internetowa:
https://mnwr.pl/cranach-madonna-pod-jodlami/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Pl. Powstańców Warszawy 5
Wrocław, 50-153 Polska
+ Google Map
Telefon:
(+48 71) 372 51 50
Witryna internetowa:
http://www.mnwr.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.