Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Człowiek nieoczywisty

10 marca 202429 kwietnia 2024

Krzysztof Powałka, malarstwo polskie, sztuka polska, niezła sztuka

Wystawa malarstwa „Człowiek nieoczywisty” to wspólny projekt artystyczny Jana, Michała i Krzysztofa Powałków, Sylwestra Stabryły oraz Jana Szczepkowskiego.

W twórczości Sylwestra Stabryły łączy się to, co prawdziwe z tym, co wyimaginowane. Posługując się realistycznym językiem wypowiedzi tworzy malarstwo na wskroś osobiste i intymne. Obrazy, które oglądamy to symboliczne wizje wypowiadające alegoryczną treść, wciągające widza w labirynt symboli i różnorodnych pokładów interpretacji.

Malarstwo Jana Szczepkowskiego krytycy sztuki opisują jako rodzaj teatru, w którym przenikają się różne kierunki – socrealizm, figuracja, naturalizm, neoromantyzm czy surrealizm.

Malarskie uniwersum artysty wypełnia atmosfera tajemniczości i niedopowiedzenia. „Lubię tajemnice. Zagadki pociągają mnie bardziej niż ich rozwiązania. Czasami wydaje mi się, że prawdziwą przyjemność z malarstwa możemy czerpać tylko wtedy, gdy oprzemy się pokusie rozszyfrowania każdej tajemnicy.” – mówi o swojej twórczości.

Krzysztof Powałka, malarstwo polskie, sztuka polska, niezła sztuka
Krzysztof Powałka, Cravator | 2022

Prace Jana, Michała i Krzysztofa Powałków to spotkanie trzech autonomicznych, indywidualnych wizji twórczych, które łączy realistyczny język wypowiedzi i czytelna forma.

Dla Jana Powałki kolorystyczne malarstwo stanowi bazę do przedstawień całkowicie surrealistycznych kompozycji, pejzażowych przestrzeni i malarskich rozważań na temat kondycji człowieka. Na wystawie prezentuje on obrazy oniryczne, wyrastające z tradycji surrealizmu.

Krzysztof i Michał Powałka definiują swoją sztukę jako psychorealizm związany z literaturą przełomu wieków XIX i XX (m.in. twórczość F. Dostojewskiego, J. Joyce’a, M. Prousta) i pozostający pod wpływem teorii psychoanalizy. Ich malarstwo nacechowane jest silnym indywidualizmem. Uderza odbiorcę swym ładunkiem emocjonalnym, wciągając w meandry szyfrów języka złożonego z symboli i metafor.

Michał Powałka, malarstwo polskie, sztuka polska, niezła sztuka
Michał Powałka, Pomiędzy

„Psychorealizm w centrum ideowych i artystycznych rozważań stawia człowieka. Jednostkę ludzką pełną sprzeczności – zalet, ale i ułomności.” – pisze w „Manifeście Psychorealizmu” Krzysztof Powałka. Takie są właśnie prace braci Powałków, które zobaczmy na wystawie.

Jan Powałka, malarstwo polskie, sztuka polska, niezła sztuka
Jan Powałka, Sykariusze | 2023

To wystawa na wskroś humanistyczna. Zobaczymy na niej prace skupione wokół kondycji ludzkiej wraz z jej wielowymiarowością wyrażoną poprzez malarstwo oraz rozmaite – tytułowe „nieoczywiste” – perspektywy jej widzenia: psychorealizm, neoromantyzm, surrealizm, czy oniryzm. Zawsze jednak w centrum artystycznego spojrzenia znajdziemy tutaj człowieka.

Szczegóły

Początek:
10 marca 2024
Koniec:
29 kwietnia 2024
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi
ul. Dehnelów 45
Czeladź, 41-250 Polska
+ Google Map
Telefon:
32 263 00 88
Witryna internetowa:
http://galeria-elektrownia.czeladz.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.