Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dwurnik. Totalnie

7 września 202015 maja 2021

Dwurnik. Totalnie

Wernisaż: 07 września 2020 r.
Muzeum Historii Katowic
Wystawa czynna do: 15 maja 2021 r.
Kurator: Łukasz Szostkiewicz

baner2

Prace prezentowane w Muzeum Historii Katowic na wystawie Dwurnik. Totalnie to przede wszystkim obraz jednej, rozbudowanej, prywatnej kolekcji. Zbiór gromadzony przez lata, powiększany zakupami na aukcjach, w galeriach i bezpośrednio od artysty. Ta ostatnia droga jest najbardziej interesująca, bo związana z osobistą relacją kolekcjonera i twórcy, relacją nieraz trudną obejmującą sferę prywatności, wielokrotne starania o nowe prace do kolekcji. Spotkania, rozmowy, negocjacje, czasem wręcz walka o konkretny obraz. Wielotygodniowe „podchody” zakończone porażką – kaprysy twórcy, jego sentyment do własnych obrazów, rzucane od niechcenia żądania niewyobrażalnych kwot – a potem niespodziewane zwroty akcji, chwile „słabości” i pomyśle transakcje. Tak wyglądało powstawanie tej kolekcji i „zdobywanie” ważniejszych obiektów. Efekt?

Edward Dwurnik, Częstochowa | 2005 r
Edward Dwurnik, Częstochowa | 2005 r

75 obrazów olejnych i około 160 rysunków, grafik, kolaży oraz akwarel. Razem przeszło 235 prac jednego człowieka ukazujących w pomniejszonej skali artystyczną podróż Edwarda Dwurnika. A to i tak tylko kropla w morzu jego artystycznego dorobku. Edward Dwurnik zmarł pod koniec 2018 roku, pozostawiając około 8000 obrazów, tysiące rysunków i innych tak zwanych prac na papierze. Patrząc na te liczby, bez wątpienia można powiedzieć, że był artystą totalnym, mającym świadomość swojej wielkości.

Twórczość Edwarda Dwurnika wyzwala emocje. Można ją pokochać albo odrzucić, ale na pewno pozostawia w odbiorcy jakiś ślad. Od lat drażni – krytyków, historyków sztuki, innych artystów z zazdrością patrzących na komercyjny sukces twórcy. W drżenie wprowadza kolekcjonerów, a każde pojawiające się na aukcjach dzieło niemal od razu znajduje nowego właściciela, osiągając bardzo wysoką cenę.

Jak sam stwierdził w 2016 roku w rozmowie z Marią Czyńską: „Namalowałem jakieś sześć tysięcy obrazów. Prac na papierze, akwarel, rysunków, kolaży powstało z dwadzieścia pięć tysięcy. […] Gry teraz czasem przeglądam swoje dawne rysunki, zastanawiam się, czy ja rzeczywiście to wszystko zrobiłem, tyle tego jest, i wszystko świetne”.

Szczegóły

Początek:
7 września 2020
Koniec:
15 maja 2021
Witryna internetowa:
https://mhk.katowice.pl/index.php/dla-zwiedzajacych/wystawy-czasowe/544-dwurnik-totalnie

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.