Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Dzieje wędrującej kolekcji. Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

30 sierpnia 202010 stycznia 2021

Dzieje wędrującej kolekcji.
Sztuka polska ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach

Wernisaż: 30 sierpnia 2020 r.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli
Wystawa czynna do: 10 stycznia 2021 r.
Kurator: Joanna Szeligowska-Farquhar

Muzeum Śląskie w Katowicach we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli przygotowało drugą edycję wystawy czasowej prezentującej dzieje śląskiej kolekcji malarstwa. Zbiór ten został stworzony przed II wojną światową przez Tadeusza Dobrowolskiego, uzupełniły go prace nabyte po restytucji Muzeum Śląskiego oraz obiekty depozytowe.

fot. materiały organizatora
fot. materiały organizatora

Pierwsza prezentacja miała miejsce w 2019 roku w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Druga odsłona ekspozycji odbędzie się w Stalowej Woli od 30 sierpnia 2020 do 10 stycznia 2021 roku.

Specyfika polskiej twórczości przedwojennej została pokazana przez pryzmat dzieł wybitnych indywidualności artystycznych, malarzy kilku epok, do których należą m.in. Olga Boznańska, Józef Brandt, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski i Leon Wyczółkowski. Artyści w zaciszu własnych pracowni i w plenerach z pasją tworzyli portrety, pejzaże i sceny rodzajowe, w których odbijały się piękno rodzimego krajobrazu, długa i trudna historia oraz wielokulturowe społeczeństwo przedwojennej Polski. Ich dzieła stworzyły niezwykłą kolekcję sztuki polskiej XIX i XX wieku. Powstawała ona na przestrzeni kilkunastu lat w czasach międzywojnia i miała znaleźć swoje miejsce w przestrzeni specjalnie dla niej stworzonej – w niezwykle nowoczesnym jak na owe czasy nowym gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach. Nigdy w tym miejscu nie została udostępniona publiczności. Dziś dzieła te będzie można zobaczyć na wystawie w Stalowej Woli.

Wystawa, powstała w porozumieniu z partnerem projektu, Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, prezentuje fragment kolekcji sztuki polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach, obejmującej polskie malarstwo, grafikę i rzeźbę do 1945 roku.

Szczegóły

Początek:
30 sierpnia 2020
Koniec:
10 stycznia 2021
Witryna internetowa:
https://muzeumslaskie.pl/pl/wystawy/dzieje-wedrujacej-kolekcji-sztuka-polska-ze-zbiorow-muzeum-slaskiego-katowicach/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.