Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Fangor. Sztuka książki

9 grudnia 202126 lutego 2022

Fangor. Sztuka książki

Fangor. Sztuka książki

9 grudnia 2021 – 26 lutego 2022
Galeria aTAK
Kurator: Jerzy Wojciechowski

Fangor. Sztuka książki
Wystawa Fangor. Sztuka książki

Wystawa „Fangor. Sztuka książki” jest pod każdym względem wyjątkową odsłoną twórczości jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej awangardy. Przedmiotem prezentacji jest projekt albumu wydanego w 2007 roku przez Galerię aTAK i Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej pod tytułem „Fangor. Prace na papierze w kolorze”, wyróżniony w tym samym roku nagrodą w 48. konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku”, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Przygotowaną ekspozycją pragniemy uczcić przypadające w 2022 roku stulecie urodzin Artysty.

Fangor. Sztuka książki
Wystawa Fangor. Sztuka książki

Wystawa jest nietypowa, gdyż pokazuje warsztat artysty, który zawsze skrupulatnie realizował swoje projekty, dbając o najdrobniejszy detal na różnych etapach pracy. Przygotowując się do wydania albumu ze swoimi kolorowymi rysunkami Wojciech Fangor urzeczywistniał swój zamysł, wykonując miniaturowe repliki swych prac na papierze. W sumie wykonał ponad 300 rysunków. Powtarzają one jego własne kompozycje z lat 1948-2006. Rysunkowe miniatury były nanoszone bezpośrednio na ręcznie wycięte karty niewielkiego formatu książki, bądź też na nie naklejone.

Fangor. Sztuka książki
Wystawa Fangor. Sztuka książki

W tej mikroskali artysta perfekcyjnie zawarł ideę swojego pomysłu na album. Późniejszy skład komputerowy został dokonany również pod bezpośrednim nadzorem Fangora. Powtarza on niezwykle wiernie układ i kolorystykę projektu. Możliwość porównania obu tych bytów, projektu i zrealizowanej książki, jest okazją do skonfrontowania się z faktem odchodzenie pewnej epoki, gdy praca nad książką, a książką artystyczną w szczególności, była twórczym, manualnym wyzwaniem.

Dzięki wystawie widz będzie miał okazję zapoznać się z rozwojem sztuki Wojciecha Fangora, prześledzić jej różne okresy, od socrealistycznych, niepoprawnych formalnie początków, po fascynację op-artem i późniejszy powrót do figuratywności w różnych konwencjach.

Szczegóły

Początek:
9 grudnia 2021
Koniec:
26 lutego 2022
Witryna internetowa:
https://www.atak.art.pl/pl/

Miejsce wydarzenia

Galeria aTAK
ul. Mazowiecka 11/38
Warszawa, 00-052 Polska
+ Google Map
Telefon:
22 826 50 55
Witryna internetowa:
http://www.atak.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.