Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Franciszek Starowieyski. Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela

9 września 20211 października 2021

Franciszek Starowieyski. Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela, Niezła Sztuka

Franciszek Starowieyski.
Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela

09 września 2021 r. – 01 października 2021 r.
BWA Piła

Franciszek Starowieyski. Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela, Niezła Sztuka
Wystawa Franciszek Starowieyski. Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela

Już 3 września w pilskiej Galerii BWA będzie można oglądać słynne dzieło Franciszka Starowieyskiego z cyklu „Teatr Rysowania”. Dzieło ma 18 metrów długości i 3 metry wysokości!

Monumentalny obraz jednego z najwybitniejszych polskich artystów Franciszka Starowieyskiego już od 3 września (wernisaż godz. 19.00) będziemy mogli podziwiać w Pile. „TEATR RYSOWANIA. W oczekiwaniu Ocaliciela” to największy Teatr Rysowania artysty, jaki powstał w Polsce – prezentuje kłębowisko odrealnionych postaci ludzkich i zwierzęcych oraz przeróżnych stworów mechanicznych. Na wystawę zapraszają: Powiat Pilski oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Pile.

Franciszek Starowieyski. Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela, Niezła Sztuka
Wystawa Franciszek Starowieyski. Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela

Legendarne Teatry Rysowania Starowieyskiego były to w większości kilkudniowe wydarzenia z pogranicza performance i spektaklu z udziałem widzów, modelek i muzyki, podczas których powstawały obrazy wielkości kilkunastu i kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Takich Teatrów Rysowania powstało niemal trzydzieści, także poza granicami kraju, m.in. w: Wenecji, Paryżu, Sewilli i Chicago. Te artystyczne akcje odbywały się według pewnych określonych zasad, istotny był zarówno akt tworzenia, jak i nastrój oraz kontakt z publicznością.

Przedostatnie z takich dzieł artysta tworzył w Lublinie, od 7 do 10 czerwca 1995 r. i nadał mu tytuł: „W oczekiwaniu Ocaliciela”, choć teraz częściej nazywane jest „Lubelskim Teatrem Rysowania”. Powstał obraz o wymiarach 3 metry wysokości i 18 metrów długości, który powszechnie oceniany jest jako najlepszy z cyklu Teatrów. Starowieyski malując go inspirował się fragmentami poematu „Król Duch” Juliusza Słowackiego, czytanymi przez aktorów oraz muzyką Beethovena. Dzieła z cyklu Teatr Rysowania wykonywane były techniką własną (pastel, węgiel i sepia na gruntowanym płótnie).

Franciszek Starowieyski to jeden z największych i najbardziej oryginalnych polskich artystów ostatniego półwiecza, rysownik, plakacista, malarz i znawca sztuki. Popularność zyskał w latach 60. XX wieku serią plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Jego malarstwo cechowały fascynacja ciałem kobiecym o rubensowskich kształtach, zmysłowością oraz refleksja nad przemijaniem i śmiercią. Wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce oraz Austrii, Belgii, Francji, Holandii, w Kanadzie, Szwajcarii, USA, we Włoszech i in. Był laureatem wielu nagród.

Franciszek Starowieyski. Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela, Niezła Sztuka
Wystawa Franciszek Starowieyski. Teatr Rysowania. W oczekiwaniu Ocaliciela

Właścicielami dzieła są Cyprian Biełaniec i Arkadiusz Widelski. Wystawa jaką będziemy oglądać w Biurze Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile będzie składała się także z plansz z tekstami o dziele i jego twórcy oraz fotografii dokumentujących powstawanie tego Teatru Rysowania. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.

Otwarcie wystawy zatytułowanej „TEATR RYSOWANIA. W oczekiwaniu Ocaliciela” będzie miało miejsce w piątek, 3 września 2021 r., godz. 19.00 w pilskiej Galerii BWA przy ul. Okrzei 9/2. Wieczór uświetni minirecital w wykonaniu Grzegorza Rychlika, który zagra utwory Beethovena, muzykę, która towarzyszyła Franciszkowi Starowieyskiemu podczas procesu twórczego nad Teatrem Rysowania „W oczekiwaniu Ocaliciela”. Warto zarezerwować sobie czas na to wyjątkowe wydarzenie.

Szczegóły

Początek:
9 września 2021
Koniec:
1 października 2021
Witryna internetowa:
https://galeriabwa.pila.pl/franciszek-starowieyski-teatr-rysowania-w-oczekiwaniu-ocaliciela-zaproszenie/

Miejsce wydarzenia

Polska + Google Map
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.