Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Istota impresjonizmu. Rzeźby Rodina w Łazienkach Królewskich

15 lipca 202212 listopada 2022

Auguste Rodin, Ewa | 1883, fot. Hans-Peter Klut, rzeźba, XIX w., Niezła Sztuka
Auguste Rodin, Ewa | 1883, fot. Hans-Peter Klut, rzeźba, XIX w., Niezła Sztuka
Auguste Rodin, Ewa | 1883, fot. Hans-Peter Klut

Twórczość Auguste’a Rodina (1840-1917) zwiastowała upadek akademickiej definicji sztuki i otworzyła rzeźbę europejską na nowe kierunki rozwoju.

Wystawa w Muzeum Łazienki Królewskie przybliży filozofię, zgodnie z którą powstawały prace francuskiego artysty, oraz jego podejście do sztuki. Podczas gdy rzeźbiarze akademiccy kładli nacisk na idealizację przedstawianych postaci, Rodin sądził, że sztuka zbyt daleko odeszła od prawdziwego życia i wyzwań nowej epoki. Na potrzeby rzeźby zaadoptował więc formalne i stylistyczne zasady impresjonizmu, a jego twórczość zwiastowała modernizm.

Auguste Rodin, Mały tors męski, rzeźba, XIX w., Niezła Sztuka
Auguste Rodin, Mały tors męski | lata 80. XIX w., fot. Hans-Peter Klut

Impresjonizm, jaki znamy, jest najczęściej dyskutowany wokół malarstwa. Związek Rodina z tym kierunkiem w sztuce nie jest zatem bezpośredni i oczywisty z historycznego punktu widzenia, jednak jego prace na swój sposób ucieleśniają istotę impresjonizmu w jego podstawowych zasadach: ruchu, spontaniczności i świetle.

W Muzeum Łazienki Królewskie zaprezentowane zostaną trzy dzieła Rodina ze zbiorów Staatliche Kunstsammlungen Dresden: „Jean d’Aire”, „Ewa” oraz „Mały tors męski”. Rzeźby te pozwolą zapoznać się z takimi aspektami jego twórczości, jak materiał, ruch czy stany emocjonalne człowieka, które były niezwykle istotne dla artysty. Redukował on elementy swoich prac do tych, które stanowią o istocie rzeczy. Celowo pozostawiał niedopracowane części kamiennego bloku, aby nadać swoim rzeźbom napięcie, a odbiorcy pozostawić pole do wyobraźni. Zamiłowanie do techniki non finito Rodin dzielił z tworzącym ponad trzy wieki wcześniej Michałem Aniołem. Złożone eksperymenty oraz łączenie tradycji z innowacyjnością sprawiły, że francuski rzeźbiarz był jednym z najbardziej zaawansowanych artystów pod względem techniki.

Szczegóły

Początek:
15 lipca 2022
Koniec:
12 listopada 2022
Witryna internetowa:
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/wydarzenia/istota-impresjonizmu-rzezby-rodina-w-lazienkach-krolewskich

Miejsce wydarzenia

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie
ul. Agrykola 1
Warszawa, 00-460 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 22 50 60 024
Witryna internetowa:
http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.