Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jan Diehl Michałowski. Typografia Od A do Alef

3 września 20211 października 2021

Jan Diehl Michałowski. Typografia Od A do Alef

Jan Diehl Michałowski.
Typografia Od A do Alef

03 września 2021 r. – 01 października 2021 r.
BWA Kielce | Galeria Mała

Jan Diehl Michałowski. Typografia Od A do Alef
Wystawa Jan Diehl Michałowski. Typografia Od A do Alef

Projektowanie graficzne zajmuje w przestrzeni sztuki obszar ważny i znaczący. Czasopisma, książki, plakaty, znaki informacyjne są naszym codziennym doświadczeniem. Trudno przecenić rolę artystów projektantów, są bowiem tymi, którzy najszybciej reagują na konieczność zmian i modyfikacji twórczych w szerokim systemie wizualnym nowocześnie funkcjonującego społeczeństwa.

Jan Diehl Michałowski. Typografia Od A do Alef
Wystawa Jan Diehl Michałowski. Typografia Od A do Alef

W 2019 roku Jan Diehl-Michałowski podjął próbę tworzenia cyklu unikatowych grafik w technice sitodruku bez praktycznego zastosowania, o czysto artystycznym przesłaniu. Są to grafiki dużego formatu o charakterze abstrakcji surrealnej o wyrafinowanej achromatycznej gamie.
„Typografia jest wszędzie“ – mówi Jan Diehl-Michałowski. Punktem wyjścia, tworzywem do jego najnowszych monotypii jest krój pisma, znak graficzny. Artysta, dyrygując przypadkiem za pośrednictwem komputerowej transformacji, stworzył harmonijną całość i tak litera stała się budulcem nowej graficznej jakości. Oparte na kontrastach czerni, bieli i szarości przenikają się i uzupełniają, tworząc czystą narrację graficzną w płaszczyźnie horyzontalnych rytmów. Mimo zmienności i różnorodności wątków kompozycje te działają jednością intencji spokoju i ciszy w nieokreślonej metafizycznej przestrzeni.

Warto zauważyć związek obecnej wystawy z pracą wykładowcy w ramach Wydziału Architektury (kierunek wzornictwo) Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, mieszczącej się na Mokotowie w budynku przy ulicy Rejtana 16, w którym od roku 1920 mieściła się wytwórnia czcionek „Jan Idzikowski i Spółka“. Sądzę, że dla wyobraźni młodego artysty urodzonego w 1990 roku nie było obojętne, iż tradycja typografii przesuwa się w kierunku jego współczesnych zainteresowań, a osiągnięcia rodzimego liternictwa, sięgające okresu przedwojennego, są dla niego aktualną inspiracją.

Jan Diehl Michałowski. Typografia Od A do Alef
Wystawa Jan Diehl Michałowski. Typografia Od A do Alef

Jan Diehl-Michałowski swoją drogę artystyczną zapoczątkował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Sztuki Mediów, uzyskując stopień licencjata za projekt zrealizowany pod kierunkiem prof. Piotra Jaworowskiego (2013). Dzięki stypendium Erasmus mógł doskonalić się równolegle w Strasburgu w tamtejszej École Supérieure des Arts Décoratifs (2012/2013). Stypendium rządu republiki francuskiej pozwoliło mu na roczne studia humanistyczne na Wydziale Mediacji Kultury paryskiej Sorbony (2013/2014). Studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych kontynuował na Wydziale Wzornictwa, uzyskując stopień magistra sztuk pięknych pod kierunkiem prof. Artura Frankowskiego (2017), a jego dysertacja uzyskała wyróżnienie dziekańskie.

Dwukrotny laureat stypendium ZAiKS-u (2017, 2019), jego plakaty były pokazywane podczas Łódź Design Festival (2017). Prowadzone przez niego deal design • studio otrzymało wyróżnienie w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii wayfinding (2021) oraz zostało docenione przez portal Fonts In Use za projekt „Refugees Welcome 2021“.

Szczegóły

Początek:
3 września 2021
Koniec:
1 października 2021
Witryna internetowa:
https://www.bwakielce.art.pl/event/typografia-od-a-do-alef

Miejsce wydarzenia

BWA Kielce
ul. Kapitulna 2
Kielce, 25-011 Polska
+ Google Map
Telefon:
41 36 76 447
Witryna internetowa:
http://www.bwakielce.art.pl
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.