Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Janusz Lewandowski. Malarstwo

18 listopada 202317 lutego 2024

Janusz Lewandowski. Malarstwo, wystawa, sztuka współczesna, sztuka polska, malarstwo, niezła sztuka
Janusz Lewandowski. Malarstwo, wystawa, sztuka współczesna, sztuka polska, malarstwo, niezła sztuka
Wystawa Janusz Lewandowski. Malarstwo

W tym roku mija 50 lat od ustanowienia Nagrody im Jana Cybisa. To najbardziej prestiżowe w Polsce wyróżnienie przyznawane żyjącym artystom w dziedzinie malarstwa za całokształt ich twórczości zainicjowane zostało przez Zarząd Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w rok po śmierci Jana Cybisa (1897-1972). W oficjalnie opublikowanym regulaminie nagrody podkreślono, że jej celem jest uczczenie pamięci wielkiego malarza (…), przypomnieniem wielkich wartości, jakie reprezentują: zarówno spuścizna malarska, jak również Jego nieustanny wysiłek całego życia w poszukiwania doskonałości dzieła (Informator Zarządu Głównego ZPAP, Warszawa 1975).

Muzeum Śląska Opolskiego od ponad dwóch dekad, w formie wystaw czasowych z cyklu Laureaci Nagrody im. Jana Cybisa, przybliża twórczość artystów uhonorowanych tą nagrodą. Prezentacje odbywają się w sąsiedztwie stałej ekspozycji malarstwa Jana Cybisa w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego przy ulicy Ozimskiej 10. Zapraszamy na kolejną, piętnastą już ekspozycję w ramach tego wystawienniczego cyklu.

Janusz Lewandowski (ur. 1937 w Rokiciu koło Płocka, zm. 2022 w Warszawie) jest laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2021. Sztuka Lewandowskiego zyskała uznanie w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i w zbiorach muzealnych.

Janusz Lewandowski mówił o sobie: Urodziłem się na ziemi mazowieckiej tuż przed zmierzchem. W ziemi, która w swej podmiotowości jest intensywna. To wystarcza do zachowania swojego istnienia w pewnej gamie duchowości. Wynika z tego i to, że nie grozi mi wielość wyborów w magmie trendów i postmodernistycznej ironii. Wkomponowany jestem bowiem w pewien układ jedności, w pewną harmonię. One chronią mnie przed mamiącymi podszeptami destrukcji. Skazany za to jestem na ciągłe doświadczanie i ocalanie tych nabytych wartości, które kształtowały się w czasach dzieciństwa, trwożnym okresie doznań, olśnień i widzenia bezpośredniego. Jednak teraz, doświadczenia te przeniknięte są bojaźnią i melancholią. Oto moja biografia.

Janusz Lewandowski, Szepty, wystawa, sztuka współczesna, sztuka polska, malarstwo, niezła sztuka
Janusz Lewandowski, Szepty | 1988, fot. Agata Ciołek

Zmierzch to symboliczny czas, w którym osadzona jest niemal cała twórczość artysty. Z owego zmierzchu wyłaniają się niejednoznaczne, mitologiczne i mityczne postaci, zjawy, zwierzęta, inspirowani rodzimym folklorem bohaterowie, zazwyczaj pogrążeni w smutku i melancholii. Figury te w sposób symboliczny nawiązują do okresu romantyzmu, który był artyście duchowo i stylistycznie bliski. Przenoszą nas także w świat malarstwa Młodej Polski, stanowiąc odniesienie m.in. do twórczości Jacka Malczewskiego.

Bohaterów swoich obrazów osadzał artysta w mazowieckim, bliskim swojemu sercu krajobrazie, do którego konsekwentnie powracał w swojej twórczości. Komponował ich tak, jakby naturalnie wyrastali oni z ziemi, stanowiąc immanentną część owego pejzażu. Obrazy Lewandowskiego cechuje zgaszona gama barw, asymetria w budowaniu kompozycji nawiązująca do malarstwa japońskiego oraz subtelna malarska faktura.

Ekspozycja stanowi przegląd malarskiego dorobku Janusza Lewandowskiego. Na wystawie zobaczymy wybór niespełna trzydziestu prac z lat 1975-2020, reprezentujących trzy ważne etapy twórczości artysty: wczesny, najbardziej ekspresyjny (lata 70.-90.), dojrzały, wyróżniający się przygaszoną paletą barw (lata 90. do pierwszej dekady XXI wieku) i najnowszy, w którym istotnym elementem kompozycji jest światło (po 2010).

Kuratorki: Patrycja Farys-Kawalec, Marta Podstawa-Boulkroune

Wernisaż: 18.11.2023 r., godz.17.00
Galeria Muzeum Śląska Opolskiego

Szczegóły

Początek:
18 listopada 2023
Koniec:
17 lutego 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://muzeum.opole.pl/janusz-lewandowski-malarstwo/

Miejsce wydarzenia

Muzeum Śląska Opolskiego
ul. św. Wojciecha 13
Opole, opolskie 45-023 Polska
+ Google Map
Telefon:
(77) 453 66 77
Witryna internetowa:
http://muzeum.opole.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.