Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Janusz Trzebiatowski. 70. lecie pracy twórczej

6 czerwca 202430 czerwca 2024

Janusz Trzebiatowski. 70. lecie pracy twórczej, wystawa, sztuka polska, sztuka współczesna, malarstwo, grafika, niezła sztuka
Janusz Trzebiatowski. 70. lecie pracy twórczej, wystawa, sztuka polska, sztuka współczesna, malarstwo, grafika, niezła sztuka
Wystawa Janusz Trzebiatowski. 70. lecie pracy twórczej

W 2024 roku mija 70 lat udokumentowanej twórczości artystycznej Janusza Trzebiatowskiego. Pierwsza wystawa indywidualna Artysty miała miejsce w Chojnicach w maju 1954 roku. Jest to także 70 lat służenia twórczością i pracą społeczeństwu Krakowa.

Janusz Jutrzenka Trzebiatowski urodził się w Chojnicach 9 lipca 1936 roku. Pochodzi z zasłużonego dla Polski pomorskiego rodu szlacheckiego. Jego ojciec, Józef, działający w Chojnicach, tworzący polską administrację w roku 1922, w 1939 roku trafił do hitlerowskiego obozu w Matthausen. Po wojnie, wraz z rodziną powrócił do Chojnic, gdzie ukończył Liceum Ogólnokształcące, a następnie, w roku 1954 wyjechał do Krakowa, rozpoczynając studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Tam też, w Krakowie, nieprzerwanie żyje, pracuje i tworzy. W ASP otrzymał wielokierunkowe i solidne przygotowanie, zarówno z zakresu malarstwa, malarstwa architektonicznego, rzeźby, rzeźby architektonicznej, w dziedzinie plakatu, ze specjalizacją architektury wnętrz. Oprócz twórczości artystycznej jego życie wypełnia także pasja społecznikowska, która przejawia się potrzebą tworzenia nowego, zarówno dla społeczeństwa, jak i dla sztuki. To właśnie z tejże pasji zrodziły się galerie sztuki, Poradnia Urządzania Wnętrz Mieszkalnych (1958), Stowarzyszenie Twórcze „Polart”, Galeria Sztuki Polskiej w Chojnicach, czy Muzeum w Baszcie. Bogata osobowość Artysty nie pozwala mu skupić się na jednej dziedzinie sztuki, dlatego działa równocześnie i równolegle na kilku płaszczyznach. Jest malarzem, plakacistą, rzeźbiarzem, scenografem, medalierem i poetą. Na charakter i poziom jego twórczości składa się niewątpliwie wiele czynników: wrażliwość, pracowitość, nieprzeciętny talent, wykształcenie, ale także trudne doświadczenia wojenne, które dominowały w okresie jego dzieciństwa.

Dzieła Artysty odzwierciedlają jego system wartości, pogląd na życie oraz sposób postrzegania rzeczywistości. Sztuka jest więc wynikiem jego radości, smutków i doświadczeń, dzięki którym staje się różnorodna, bogata i prawdziwa, a przede wszystkim niosąca z sobą wartości uniwersalne dla każdego człowieka u niego w dążeniu do Absolutu. Za wielkością jego twórczości przemawiają także liczby. Dzieła Artysty, których ilość przekracza 3000, znajdują się w ponad 113. muzeach na całym świecie, wystawiane były w ponad 30. państwach, a liczba wystaw przekroczyła już pół tysiąca.

Kraje, w których artysta wystawiał swe dzieła: Anglia, Armenia, Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Indie, Irlandia, Izrael, Japonia, Kanada, Kuba, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Serbia, Słowacja, USA, Syria, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Włochy.

Szczegóły

Początek:
6 czerwca 2024
Koniec:
30 czerwca 2024
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
http://palac-sztuki.krakow.pl/janusz-trzebiatowski70-lecie-pracy-tworczej/

Miejsce wydarzenia

Pałac Sztuki w Krakowie
Plac Szczepański 4
Kraków, 31-011 Polska
+ Google Map
Telefon:
501 45 12 52
Witryna internetowa:
http://palac-sztuki.krakow.pl/
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.