Skip to content Skip to footer
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Japonia u progu nowoczesności

17 marca 202331 grudnia 2023

Japonia u progu nowoczesności, wystawa, sztuka japońska, niezła sztuka
Japonia u progu nowoczesności, wystawa, sztuka japońska, niezła sztuka
Wystawa Japonia u progu nowoczesności

Design i wzornictwo ubiorów od około 1900 roku do lat 60. XX wieku na przykładzie darów współczesnych w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawa „Tradycja japońskiego ubioru. Formy i przemiany od około 1900 roku do lat 60.”(17.03.2023 – 2.07.2023), to pierwsza z trzech odsłon cyklu „Japonia u progu nowoczesności. Design i wzornictwo ubiorów od około 1900 roku do lat 60. XX wieku na przykładzie darów współczesnych w Muzeum Narodowym w Krakowie”, przybliżającego klasyczne japońskie stroje oraz motywy charakterystyczne dla tej niezwykłej wschodniej tradycji. Wystawa opowiada o historii i kroju kimon oraz pasów obi, którymi się je przewiązuje, a także o niezwykle atrakcyjnych krótkich narzutach haori i płaszczach podróżnych michiyuki. W drugiej odsłonie cyklu, zatytułowanej „Motywy jako fenomen japońskiej myśli projektowej” (5.07.2023 – 8.10.2023) rozwijamy wątek tradycyjnych motywów zdobniczych z wyjaśnieniem ich pochodzenia i symboliki. Trzecia ekspozycja – „Japonia u progu nowoczesności utrwalona w fotografii” (13.10.2023-31.12.2023) – przedstawia japońskie ubiory utrwalone na starych fotografiach, odbitkach albuminowych przechowywanych w kolekcji MNK.

Obi - pas do kimona, sztuka użytkowa, ubiór, sztuka japońska, niezła sztuka
Obi – pas do kimona, biały tkany w geometryczny wzór w kolorze czerwonym | między 1965-1969, Japonia

Ideą towarzyszącą cyklowi jest zamysł pokazania darów, jakie Muzeum Narodowe w Krakowie otrzymało w ostatnich latach. Podkreślając rolę darczyńców, opowiadamy o strategii kolekcjonerskiej MNK, pokazujemy również przykłady drzeworytów zakupionych z kolekcji Józefa Mehoffera oraz pochodzących z daru, który ofiarował nam dr Jens Wiebel.

We wnętrzach Kamienicy Szołayskich prezentujemy około stu szat i elementów japońskiego stroju, w tym stuletnie kimona, a także niezwykły przykładowy bryt tkaniny tanmono, z której były szyte, o długości ponad dziesięciu metrów.

Wystawa jest adresowana do szerokiego kręgu odbiorców. Każda z kolejnych odsłon cyklu została pomyślana w taki sposób, by wartość szczególną odnaleźli w niej ludzie o różnym stopniu zainteresowania japońskim strojem i designem, o różnym poziomie wykształcenia i w różnym wieku.

Kurator: Beata Romanowicz
Asystent kuratora: Agnieszka Gach

Szczegóły

Początek:
17 marca 2023
Koniec:
31 grudnia 2023
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://mnk.pl/wystawy/japonia-u-progu-nowoczesnosci

Miejsce wydarzenia

Muzeum Narodowe w Krakowie | Kamienica Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego
pl. Szczepański 9
Kraków, 31-011 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 12 433 54 50
Witryna internetowa:
http://mnk.pl/oddzial/kamienica-szolayskich
NIEZŁA SZTUKA © 2024. ALL RIGHTS RESERVED.